بلاگ

سماور چیست؟ تاریخچه سماور، نحوه انتخاب بهترین سماور

ویژگی های یک سماور خوب

آیا می خواهید سماور بخرید؟ نمی دانید چه مدلی سماوری را بخرید؟ بیایید با این محصول منحصر به فرد ویژگی ها و تاریخچه، همچنین نکات قبل از خرید سماور آشنا شویم. سماورها محصولات زیبایی هستند که برای تهیه چای استفاده می شوند.

اگر شما هم مانند من عاشق چای هستید، ممکن است بخواهید محصولات مختلف چای سازی را امتحان کنید، به همین دلیل با این دستگاه های خارق العاده آشنا شدم. بنابراین، ما در سایت ناومال می خواهیم شما را با حقایقی در مورد سماورها آشنا کنیم. وقتی صحبت از چای شد، احساس می‌کنم که همه باید اهمیت چای را قبل از هر چیز درک کنید. با ما باشید چون پس از مطالعه این مقاله، موارد زیر را یاد خواهید گرفت: سماور چیست، چه کاربردی دارد و چگونه از آن استفاده کنیم، حقایق برتر در مورد سماورها و تاریخچه سماور، نحوه انتخاب بهترین سماور متناسب با نیازهای شما، لیست برتر سماورهای توصیه شده ما.

 مشاهده انواع سماور

 

برای شاید مطالعه بیشتر : معرفی چند مورد از بهترین و باکیفیت ترین سماورهای برقی

سماور (Samovar) چیست؟

می‌خواهم ابتدا بگویم که سماور نه تنها وسیله‌ای برای تهیه چای است، بلکه به بخش بزرگی از فرهنگ ایرانیان تبدیل شده است . سماورها در ترانه‌های زیادی ذکر می‌شوند، در نقاشی‌های باشکوه کشورهای مختلف نشان داده می‌شوند و در ذهن بسیاری از افراد زمانی که به دوران کودکی و کشور خود فکر می‌کنند، حک می‌شوند. خاطرات سماورها معمولاً شامل نشستن با عزیزان، احساس گرمای خانواده و دوستان و لذت بردن از چای خوش طعم و گفتگو با آن ها است.

 

سماور چیست؟

سماور چیست؟

 

سماور ظرف بزرگی است که آب را برای چای گرم می کند و می جوشاند. در واقع کلمه سماور به معنای «خودساز» است. در بعضی از کشورها چای را روی اجاق می جوشانند، اما ما ایرانی ها این دستگاه منحصر به فرد را داریم که چای را برای ما می جوشاند. دیدن سماورها با تزئینات بسیار معمول است، زیرا آنها محور بسیاری از گردهمایی ها هستند.

 

این دستگاه‌های شگفت‌انگیز در حدود سال 1780 در روسیه محبوبیت فزاینده‌ای پیدا کردند. اگرچه سماورها محصولات بسیار پیچیده‌ای هستند که از 17 تا 20 قسمت تشکیل شده‌اند، روستاهای اطراف روسیه در ساخت هر یک از آن‌ها تخصص دارند. این برای کمک به ساخت این محصولات منحصر به فرد، پیچیده و گران قیمت مفید بود. در شهر تولا، سرانجام یک کارخانه بزرگ توسط برادران لیسیسین افتتاح شد تا سماورها را با نرخ سریعتر و ارزانتر بسازند.

 

 مشاهده سماور گازی 

 

هنگامی که هر خانواده شروع به استفاده از سماور های برقی و گازی کردند، سماورهای قدیمی که با شاخه‌ها و درخت کاج گرم می‌شدند به سرعت ناپدید شدند. بسیاری از خانواده ها هرگز تصور نمی کردند چای را به روش دیگری گرم کنند و سماور به سرعت به یکی از شناخته شده ترین نمادهای روسیه در جهان تبدیل شد.

مطالب مرتبط: چه نوع سماوری بخریم گازی یا برقی؟

چه ویژگی هایی در سماور برقی مهم است؟

ترموستات یک ویژگی مهم برای دوستداران چای است، زیرا انواع مختلف چای به دمای متفاوتی نیاز دارند. با ترموستات می توانید به دمای دلخواه در سماور برقی دست یابید. یک مطالعه دانشکده پزشکی هاروارد فواید سلامتی چای سیاه تهیه شده در سماور را بررسی کرد. چای سیاه حاوی ترکیبی گیاهی به نام فلاوینوئید است. فلاوینوئیدها التهاب را کاهش می دهند، تشکیل پلاک در رگ ها را کاهش می دهند.

 

چه ویژگی هایی در سماور برقی مهم است؟

چه ویژگی هایی در سماور برقی مهم است؟

 

نوشیدن منظم چای حتی می تواند خطر ایست قلبی و سکته مغزی را کاهش دهد، اما همچنان باید در حد اعتدال مصرف شود. از آنجایی که سماورها می توانند بسیار گران باشند، مطمئن شوید که دارای گارانتی طولانی هستند.

یک دفترچه راهنمای خوب “ویژگی” است که مخصوصاً صاحبان سماوری که برای اولین بار به آن دست می زنند باید به آن توجه کنند، در غیر این صورت فقط باعث ایجاد استرس غیر ضروری برای خود می شوند. عملکردهای دیگری که مورد استقبال بسیاری از مشتریان قرار می گیرد، چراغ پیلوت، خاموش شدن خودکار و عملکرد گرم نگه داشتن است. این موارد در سماورهای جدید بسیار رایج تر است، اما به سماورهای برقی محدود نمی شود.

 مشاهده سماور برقی

9 حقیقت برتر در مورد سماورها

در این بخش، من برخی از حقایق برتر در مورد سماورها را به شما ارائه خواهم داد.

 •  سماورها برای اولین بار در سال 1740 ساخته شدند

سماور یکی از محبوب ترین محصولاتی است که در ابتدا در شهر تولا روسیه تولید شده است. در پایان قرن هجدهم، سماورها در کارخانه ای در تولا به صورت انبوه تولید می شدند. با این حال، قبل از اینکه نام “سماور” به آنها داده شود، به آنها “ماشین های آب گرم کن” گفته می شد. در اسناد و مدارک مربوط به سال 1740، اصطلاح “ماشین آب گرم کن” یافت شد که در کارخانه Demidov در Suksun ساخته می شد.

 •  از چوب درختان کاج برای گرم کردن آب سماورها استفاده می شد.

افرادی که از سماورهای زغالی استفاده می کردند معمولاً از درخت کاج، چوب یا زغال سنگ برای گرم کردن آب استفاده می کردند. کاج خیلی سریع می سوزد و همچنین به آب عطر می دهد.

 

 •  انواع مختلفی از سماورها وجود دارد

هنگام انتخاب سماور با گزینه های بی شماری روبرو خواهید شد. دستگیره ها، شیرها و شکل ها همه متفاوت است. اکثر افراد سماورهای استوانه ای را انتخاب می کنند زیرا ارزان ترین و محبوب ترین گزینه هستند. با این حال، باید اعتراف کنم که سایر اشکال نیز ظاهری مرتب دارند، مانند شکل شیشه ای، شکل کره ای، شکل تخم مرغ، شکل گلدان و موارد دیگر.

انواع مختلفی از سماورها وجود دارد

انواع مختلفی از سماورها وجود دارد

 • قیمت با وزن سماور تعیین می شد

در قرن نوزدهم، افرادی که سماور می‌خریدند، بر اساس وزن آن‌ها محاسبه می‌شدند. در ابتدا، آنها از مس ساخته می شدند، اما پس از تمیز کردن آنها نقص هایی وجود داشت که منجر به روی آوردن صنعتگران به مواد برنجی و مسی نیکل شد. همچنین این یک واقعیت شناخته شده بود که وزن سماور بر کیفیت تأثیر می گذارد. سماور سنگین‌تر دیوارهای ضخیم‌تری داشت که به این معنی بود که گرما بیشتر دوام می‌آورد.

مشاهده سماور نفتی

 

 •  آنها با آجر جلا داده می شوند

سماور نمی درخشد مگر اینکه صیقل داده شود. آنها با ماسه مرطوب، خاکستر و گرد و غبار آجر صیقل داده شده اند. شایان ذکر است که صیقل دادن این دستگاه ها به زمان زیادی نیاز دارد.

6- بزرگترین سماور می تواند به بیش از 2000 نفر خدمات رسانی کند

بزرگترین سماور جهان که هنوز به طور کامل کار می کند می تواند 555 لیتر آب در خود جای دهد. این معادل چای برای 2220 نفر است. ارتفاع آن حدود 2.5 متر با لوله اگزوز متصل و 1.72 متر جدا شده است. این سماور خاص در سال 2014 توسط الکساندر نووکشونوف در شهر پرم ساخته شد.

 •  بیشترین پرداخت شده برای سماور 274400 پوند استرلینگ بوده است.

در سال 2004، شخصی یک سماور در لندن در حراجی ساتبی به قیمت 274400 پوند خرید. سماور در حدود سال 1899 توسط کارل فابرژ که جواهرساز معروفی است از نقره خالص زیبا ساخته شد. خریدار یک فرد بسیار ثروتمند بود که با افتخار آثار روسی را جمع آوری می کرد.

 

 • سماورها اغلب در هنر روسیه یافت می شوند و هنوز هم به عنوان یک اثر هنری مورد علاقه امروزه در نظر گرفته می شوند.

از همان روزهای اولیه تولید سماور، مردم آن را جذاب می دانستند. آنها به سرعت بخشی از هنر روسیه در نظر گرفته شدند. در واقع این محصولات به عنوان یکی از زیباترین وسایل منزل شناخته می شوند. سماورها را می توان در بسیاری از نقاشی ها، طراحی ها و عکس های افسانه ای مشاهده کرد.

 •  سماورهای کوچکی وجود دارد

سماورها معمولاً در اندازه های 3-8 لیتری فروخته می شوند. با این حال، سماورهای کوچک وجود دارد. کوچکترها کمیاب هستند، یافتن آنها بسیار سخت و گران است. سماورهایی که فقط یک لیوان چای سرو می‌کردند و سماورهایی که دو لیوان سرو می‌کردند. تعدادی از سماورهای کوچک را می توان در موزه سماور تولا یافت.

 

راهنمای نحوه انتخاب سماور

راهنمای نحوه انتخاب سماور

اکنون، من به شما کمک می کنم سماور مناسبی را انتخاب کنید که مناسب شما و نیازهای شما باشد.

 

راهنمای نحوه انتخاب سماور

در انتخاب و خرید سماور باید به چند نکته توجه کنید. در زیر به این موارد اشاره خواهم کرد.

 

 •  طراحی کلاسیک یا طراحی مدرن

سماورهای بسیار زیادی با طراحی کلاسیک وجود دارد، اما برخی از افراد ترجیح می‌دهند از ظاهر سنتی فاصله بگیرند و طرحی مدرن‌تر بخرند که با بقیه خانه‌شان همخوانی داشته باشد. این فقط یک انتخاب شخصی است، زیرا نمی توانم به شما بگویم که یکی از دیگری بهتر است. بسیاری از مردم طراحی کلاسیک را دوست دارند، اما طراحی مدرن نیز بسیار محبوب شده است. مطمئن شوید که می دانید کدام یک را ترجیح می دهید، تا در نهایت به محصولی نرسید که از آن راضی نیستید.

 

راهنمای نحوه انتخاب سماور

راهنمای نحوه انتخاب سماور

 

 • هزینه ای که می خواهید برای سماور در نظر بگیرید.

این یکی از مهمترین مواردی است که قبل از انتخاب سماور باید در مورد آن تصمیم بگیرید. بدون دانستن بودجه خود، نمی توانید به خرید یکی از این چای سازهای عالی بروید. اگر این اولین باری است که شما یک سماور بخرید، ممکن است بخواهید از یک گزینه ارزان‌تر استفاده کنید تا مطمئن شوید که می‌توانید به درستی از آن مراقبت کنید قبل از اینکه هزینه زیادی کنید. با این حال، اگر فقط به دنبال یک کالای کلکسیونی هستید یا قبلاً یک سماور داشته اید، هر چقدر که فکر می کنید قیمت خوبی برای کیف پول شما است خرج کنید.

 •  سماور با چه اندازه ای نیاز دارید

سوالی که باید برای این محصول از خود بپرسید این است که قصد دارم با سماور خود میزبان چند نفر باشم. وقتی مشخص کردید که معمولاً چند مهمان برای نوشیدن چای در مناسبت‌ها خواهید داشت، می‌توانید به سرعت بفهمید که چه سماوری نیاز دارید. اگر خانواده ای کم جمعیتی دارید و مهمان زیادی ندارید توصیه می کنم سماور بزرگ نگیرید.

راهنمای نحوه انتخاب سماور

راهنمای نحوه انتخاب سماور

 • به نظرات دیگران در مورد سماورها توجه کنید

همیشه نظرات را بخوانید! هرگز هیچ کالایی را بدون دیدن آنچه دیگران گفته اند خریداری نکنید. شانس خوبی وجود دارد که افرادی که نظرات را می نویسند همان محصول را خریداری کرده و شروع به استفاده از آن کرده باشند. با خواندن آنچه دیگران در مورد سماور مورد علاقه شما می گویند. اگر نقدهای منفی زیادی می بینید، توصیه من این است که به سماورهای دیگر نگاه کنید، مگر اینکه بدون توجه به نقدها، واقعاً دلتان بخواهد همان مدلی را که انتخاب کرده اید را خریداری کنید.

 

در ادامه چند سماور را به شما معرفی می کنیم.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به تاریخچه سماور و نحوه انتخاب بهترین سماور  را برای شما توضیح دادیم امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد.

بازگشت به لیست

1 نظر در “سماور چیست؟ تاریخچه سماور، نحوه انتخاب بهترین سماور

 1. پارمیدا گفت:

  سلام مطلب جالبی بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *