بلاگ, مقالات لوازم خانگی

عمر مفید لوازم خانگی چقدر است؟

عمر مفید لوازم خانگی چقدر است؟

خرید لوازم خانگی همواره با وسواس زیادی همراه بوده است. چرا که خرید هر وسیله برقی نیازمند خرج هزینه بسیار زیادی است. در صورتی که وسیله مورد نظر از کیفیت خوبی برخوردار نباشد باعث می شود که پول تان به هدر رفته و شما احساس کنید که نتیجه زحماتتان را در جوی آب انداخته اید. خوب است بدانید که هر وسیله برقی تا مادام العمر به شما خدمت نمی کند و از زمانی که استارت کارشان رقم می خورد تخمین زده شده است که محصول مورد نظر حداکثر تا چند سال می تواند بدون نیاز به تعمیر به خدمت خود ادامه دهد.

لبته استفاده اصولی و درست از وسایل برقی کمک زیادی به افزایش طول عمر آن ها می کند اما این به معنای پاک کردن صورت مسأله نیست. ما در این مقاله قصد داریم شما را با میزان عمر مفید وسایل برقی پر کاربرد منزل آشنا کنیم. برای شما توضیح می دهیم که عمر مفید لوازم خانگی چقدر است؟ لطفا تا آخر مقاله همراه ناومال باشید.

 

 

عمر مفید لوازم خانگی چقدر است؟

عمر مفید لوازم خانگی چقدر است؟

عمر مفید لوازم خانگی یعنی چه؟

در واقع عمر مفید، تخمینی بوده که کارشناسان از آن برای نشان دادن زمانی استفاده می کنند که یک شخص می ‌تواند از یک وسیله یا کالا بدون نیاز به تعمیر استفاده کند. آگاهی از میانگین عمر مفید لوازم برقی به شما کمک می کند بدانید که آیا وسیله برقی را تعمیر کنید به صرفه تر است یا به کل آن را عوض نمایید. نمی توان به طور حتمی عمر مفید لوازم خانگی را حدس زد چرا که این عمر با عوامل مختلفی نظیر نحوه استفاده و نگهداری از آن رابطه مستقیمی دارد.

به عنوان مثال عمر مفید لباسشویی کسی که به تنهایی از آن استفاده کرده و همواره تمامی جوانب را رعایت کرده است با ماشین لباسشویی یک خانواده پر جمعیت، تفاوتی به اندازه زمین تا آسمان دارد. زیرا در مورد اول، لباسشویی به دفعات کمتری در طول هفته روشن شده و به اصطلاح کارکرد کمتری دارد. علاوه بر آن نحوه نگهداری از وسایل برقی خود بحث جداگانه ای است که در بالا بردن عمر مفید لوازم برقی بسیار مؤثر عمل می کند.

مثلاً یخچالی که به عمر خود تمیز بودن سیم ها و قسمت های پشتی را به خود ندیده است در مقایسه با یخچالی که مرتب تمیز شده است، نمی توان انتظار داشت که دو دستگاه عمر مفید یکسانی داشته باشند.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید دستگاه مایکروویو

 

عمر مفید لوازم خانگی چقدر است؟

عمر مفید لوازم خانگی چقدر است؟

 

عمر مفید ماشین لباسشویی چقدر است؟

به طور کلی ماشین های لباسشویی در دو نوع درب از بالا و درب از جلو طراحی و تولید شده اند. اگر چه لباسشویی های درب از جلو جلوه شیک تر و استفاده راحت تری دارند اما باید بدانید که عمر مفید مدل های درب از بالا بیشتر است. میانگین طول عمر در نظر گرفته شده برای هر لباسشویی بین 10 الی 13 سال است. این که لباسشویی شما چند سال بیشتر می تواند همچنان مثل ساعت کار کند به خودتان بستگی دارد که چگونه از آن استفاده و نگهداری می کنید.

 

خرید لباسشویی خوب و با کیفیت

 

چند راهکار برای بالا بردن عمر مفید لباسشویی

اگر خانواده پر جمعیتی دارید و تعداد لباس های چرکتان زیاد است، هرگز همه لباس ها را به صورت یک دفعه در لباسشویی نیندازید. چرا که این کار به موتور دستگاه فشار زیادی وارد می کند. به جای این کار تعداد دفعات شستشو را بالا ببرید و در هر دفعه، تعدادی از لباس ها را بشویید. البته بعد از هر بار استفاده حدود یک ساعت به ماشین وقت بدهید تا موتور آن خنک شود. سپس دوباره اقدام به روشن نمودن آن کنید.

در هنگام نصب لباسشویی دقت کنید که حتماً تراز باشد. چرا که در غیر این صورت، دستگاه در هنگام دور تند دچار اختلالات و صدا های زیادی شده و زمینه خراب شدن و آسیب آن را فراهم می سازد. همچنین به هیچ وجه دستگاه را به دیوار و کنار های آن نچسبانید و حدود 5 سانی متر فاصله برای جریان یافتن هوا به موتور را رعایت کنید.

 

عمر مفید ماشین لباسشویی

عمر مفید ماشین لباسشویی

 

تنظیمات را مطابق با جنس لباس و درجه کثیفی آن ها اعمال کنید و در صورتی که واقعاً نیاز نیست لباسشویی را روی زمان شستشو زیاد تنظیم ننمایید.
میزان پودر و مایع را متناسب با تعداد البسه و میزان کثیفیشان داخل مخزن بریزید. چرا که نه تنها پودر زیاد باعث ایجاد لکه روی لباس ها می شود بلکه کف زیاد نیازمند روشن ماندن بیش تر ماشین است.

به صورت مرتب هر چند وقت یک بار مثلا هر ماه محفظه پودر، فیلتر و لاستیک دور درب را تمیز کنید و برای تمیز کردن محفظه داخلی و دیگ از پودر های جرم گیر و قرص های شستشو مخصوص بهره ببرید.

 

برای مطالعه بیشتر مقاله طرز کار آون توستر را نیز بخوانید.

 

هر یخچال فریزر چند سال عمر مفید دارد؟

یخچال ها دارای انواع مختلفی هستند و عمر مفید متفاوتی نیز دارند. عمر مفید تعریف شده برای مدل های معمولی چیزی بین 14 تا 17 سال است در حالی که مدل های پیشرفته مانند ساید بای ساید ها دارای عمر مفید 10 الی 13 ساله هستند. لازم به ذکر است که پایان عمر مفید یخچال زمانی اطلاق می گردد که کمپرسور دستگاه به طور کل از کار بیافتد. وگرنه تعمیرات جزئی مانند پاره شدن واشر درب و برخی مشکلات فنی با یک تعمیر درست خواهند شد.

 

راهکار های ویژه جهت افزایش عمر مفید یخچال فریزر

اگر یخچال شما از مدل های قدیمی می باشد، گرد و غبار روی سیم پیچ های سیاه رنگ که در قسمت پشتی یخچال قرار دارند را سالی یک یا دو بار تمیز کنید. اگر این کار با دست مشکل است می توانید از برس های سیم پیچ استفاده کنید. در مدل های جدید سیم پیچ های کندانسور در قسمت پایینی تعبیه شده اند. می توانید از قدرت مکش جارو برقی برای تمیز کردن موتور های بدون پوشش استفاده کنید.

به هیچ عنوان یخچال را در مجاورت و نزدیکی وسایل گرمایشی مانند آبگرمکن و اجاق گاز قرار ندهید. چرا که باعث هدر رفتن انرژی و تمام شدن گاز دستگاه خواهند شد. همچنین از هر طرف حدود فاصله 20 سانتی متری را رعایت کنید تا هوا از هر طرف در پیرامون موتور گردش یابد و از گرم شدن آن جلوگیری کند.

 

راهکار های ویژه جهت افزایش عمر مفید یخچال فریزر

راهکار های ویژه جهت افزایش عمر مفید یخچال فریزر

 

قبل از آن که بخواهید یخچال را حرکت و جابجا کنید حتماً 3 ساعت قبل دستگاه را خاموش کنید تا گاز از جریان در لوله های آن بایستد. همچنین به منظور توزیع یکنواخت گاز موجود در لوله های دیواره، از تراز بودن یخچال اطمینان حاصل کنید. برای این کار می توانید یک استکان آب را روی سقف یخچال قرار دهید و به کمک آن درجه تراز بودن را بسنجید. از گذاشتن آب و غذا های گرم در داخل یخچال خودداری کنید. این کار باعث اتلاف انرژی و وارد شدن فشار به موتور یخچال می شود.

 

خرید یخچال و فریزر

 

عمر مفید هود آشپزخانه و راهکارهایی جهت افزایش این زمان

هود های آشپزخانه در صورتی که در جای مناسب قرار بگیرند و به درستی از آن ها استفاده شود دارای عمر مفید 15 سال می باشند. بنابراین بهتر است فیلتر های هواکش هود خود را به طور مرتب تمیز کنید و سالانه آن ها را عوض کنید. چرا که این فیلترها در دراز مدت به دلیل تجمع چربی مسدود می شوند و دیگر مثل روز اول کارایی ندارند.

 

عمر مفید هود آشپزخانه و راهکارهایی جهت افزایش این زمان:

عمر مفید هود آشپزخانه و راهکارهایی جهت افزایش این زمان

 

بیشتر بخوانید : در هنگام خرید ماشین ظرفشویی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 

عمر مفید ماشین ظرفشویی

عمر مفید در نظر گرفته شده برای ماشین های ظرفشویی حداقل 10 سال و حداکثر 13 سال می باشد. مدل‌ های جدید تر و گران ‌تر لزوماً عمر طولانی ‌تری ندارند. دقت کنید که هر چه ماشین ظرفشویی پیشرفته تر باشد دارای دکمه ها و صفحه نمایش های الکترونیکی بیشتری نیز می باشند. در نتیجه امکان خراب شدن آن ها زود تر بوده هر چند شما هزینه بیشتری برای خرید آن ها متحمل شده اید.

 

خرید ماشین لباسشویی

 

نکات قابل توجه جهت افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی را بر خلاف ماشین لباسشویی باید به طور مداوم استفاده کرد. در غیر این صورت واشر، شلنگ و قطعات پلاستیکی آن به مرور خشک شده و پوسیده می شود.
از شوینده ها متناسب و بسته به تعداد ظروف استفاده کنید. زیرا پود زیاد نه تنها به آب و زمان زیادی برای شسته شدن نیاز دارد بلکه باعث آسیب زدن به دستگاه و خراشیدن ظروف نیز می شود.
هر چند وقت یک بار ماشین را با سرکه سفید تمیز کنید. سرکه سفید در امر تمیز کاری معجزه می کند چرا که در کنار جرم گیری دیواره های آن، بوی بد و باکتری ها را نیز از بین می برد. از تمیز کردن منظم فیلتر غافل نشوید. ماشین ظرفشویی را بیش از حد نرمال پر از ظرف و ظروف نکنید که خودتان را خلاص کنید. این کار فشار زیادی را به موتور دستگاه وارد می نماید.

 

عمر مفید ماشین ظرفشویی

عمر مفید ماشین ظرفشویی

 

میزان عمر مفید اجاق گاز و نکات کلیدی برای افزایش طول عمر آن

میزان عمر تخمین زده شده برای اجاق گاز حداکثر 15 سال می باشد. مدل های معمولی معمولاً 2 الی 5 سال بیشتر از مدل های الکترونیکی عمر می کنند. همچنین عمر مفید مایکروویو بین 9 الی 10 سال است. برای بهره بردن از حداکثر عمر مفید اجاق گاز باید هر چند وقت یک بار مشعل های آن را تمیز کنید و منافذ آن ها را به وسیله یک سیم نازک یا سنجاق ته گرد باز کنید تا چربی های کیپ شده، جریان گاز را مسدود نکنند و باعث ضعیف شدن شعله نشوند.

 

خرید اجاق گاز

 

در صورت سر ریز شدن شیر و هر مواد غذای دیگر بلافاصله بعد از سرد شدن آن را تمیز کنید. چرا که هر چه زود تر این کار را انجام دهید راحت تر تمیز می شود. در صورتی که به هر دلیلی شیشه فر شما ترک و مو برداشت تا زمانی که آن را تعویض نکرده اید از آن استفاده نکنید. برای آن که شعله ها حداکثر قدرت و حرارت خود را داشته باشند باید در هنگام نصب، فاصله اجاق از هود حداقل 65 سانتی متر باشد.

 

عمر مفید لوازم خانگی چقدر است؟

عمر مفید لوازم خانگی چقدر است؟

عمر مفید تلویزیون چند سال است؟

عمر مفید تلویزیون را بین ۱۰ الی ۱۵ سال ثبت کرده اند. در این بین چندین راهکار وجود دارند که شما با رعایت آن ها می توانید از حداکثر بازدهی تلویزیون خود استفاده کنید. اولین نکته محل مستقر کردن دستگاه تلویزیون است که به هیچ وجه نباید در مجاورت دستگاه های سرمایشی، گرمایشی و محل های پر رفت و آمد که امکان افتادن تلویزیون وجود دارد، باشد.

 

تلویزیون را از دسترس کودکان خردسال دور نگه دارید چرا که هر آن امکان دارد چیزی را به سمت صفحه نمایش تلویزیون پرتاب کنند و باعث از بین رفتن پیکسل و در بدترین حالت سوختن دستگاه گران قیمت شما شوند. تمیز کردن صفحه را به وسیله دستمال های میکرو فایبر انجام دهید چرا که این دستمال ها مخصوص بوده و باعث خط و خراش صفحه نخواهند شد.

 

عمر مفید تلویزیون

میزان عمر مفید وسایل برقی خانگی

 

می توانید از سشوار برای خارج کردن گرد و غبار قسمت و درز های پشتی استفاده نمایید. در صورتی که از تلویزیون استفاده نمی کنید آن را خاموش کنید. زیرا روشن ماندن طولانی نه تنها انرژی زیادی مصرف می کند بلکه باعث کاهش طول عمر آن نیز می شود.

 

لطفا مقاله راهنمای خرید میوه خشک کن را نیز مطالعه نمایید.

کلام آخر.. 

ما در این مقاله شما را با میزان عمر مفید وسایل برقی خانگی آشنا کردیم. همچنین در برای شما توضیح دادیم که عمر مفید لوازم خانگی چقدر است؟ امیدوارم از خواندن مقاله لذت برده باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *