بلاگ

طرز کار دستگاه مایکروویو و نکات کاربردی قبل از استفاده

طرز کار دستگاه مایکروویو و نکات کاربردی قبل از استفاده

قبل از خرید هر وسیله برقی بهتر است ابتدا به یک سری نکات توجه کرده تا بتوانید یک خرید بهتر و آسانتر را تجربه کنید. در زیر لیستی از نکات مهم قبل از خرید مایکروویو را مشاهده می کنید.

مایکروویو ها که به اشتباه گاها توسط مردم مایکروفر هم تلفظ می شوند نوعی از اجاق گازها هستند که توسط امواج الکترو مغناطیسی کار می کنند، نحوه عملکرد دستگاههای مایکروویو استفاده از امواج رادیویی با فرکانس بالا و طول موج کوتاه است.

اشعه های نامرئی مایکروویو از هوا عبور کرده و به مواد غذایی می رسند و فقط در عرض چند دقیقه غذای شما را آماده می کنند مایکروویو ها غذا را با سرعتی نزدیک 6 برابر سریع تر از اجاق گازهای معمولی می پزند، بهترین نوع مایکروویوها آن هایی هستند که درب شیشه ای داشته باشند.

اختراع این وسیله پرکاربرد و با ارزش یکی از مهمترین اختراعات قرن بیست می تواند باشد در حال حاضر روزانه میلیون ها نفر در سراسر جهان از این دستگاه استفاده می کنند چرا که هیچ گونه آلودگی برای محیط زیست ندارند، در کاهش هزینه های انرژی بسیار موثر هستند و انرژی گرمایی که تولید می کنند بیرون را گرم نمی کنند این مسئله در تابستان یک مزیت محسوب می شود.

بسیاری از مردم به اشتباه فکر می کنند که امواج استفاده شده در مایکروویوها امواج رادیواکتیو و سرطان زا هستند اما در واقع باید گفت که این امواج رادیویی هستند، (که بخشی از طیف الکترومغناطیسی را تشکیل می دهند) با طول موج کوتاه هستند که هیچ خطری برای سلامتی ندارند این امواج توسط مواد غذایی جذب شده و موجب پختن می شود.

 

طرز کار دستگاه مایکروویو و نکات کاربردی قبل از استفاده

طرز کار دستگاه مایکروویو و نکات کاربردی قبل از استفاده

نکات مهم و کاربردی در هنگام استفاده از مایکروویوها

 • هنگام استفاده از این محصول تا جایی که امکان دارد از قطعات غذایی کوچک استفاده کنید تا سرعت پخت مواد غذایی چند برابر شده و غذای شما سریع تر آماده شود.
 • ظروفی که هنگام پخت غذا می توان در مایکروویو استفاده کرد ظروف شیشه ای پیرکس، آرکوپال، ظروف چینی، سرامیکی، و ظروف پلاستیکی مقاوم به حرارت هستند و از ظروف فلزی نمی توان استفاده کرد چرا که امواج از آنها عبور نمی کنند و اشعه را منعکس کرده و باعث پخت مواد غذایی نمی شوند.
 • برای پخت یکنواخت و بهتر غذا در تمام نقاط آن بهتر است از سینی گردان استفاه شود.
 • شکل و فرم ظروفی که در مایکروویو استفاده می کنید مهم است و در تسریع فرایند پخت و پز تاثیر دارد بدین منظور برای سرعت بخشیدن به عملیات پخت و پز بهتر است که از ظروف بیضی شکل و دایره ای مسطح و با ارتفاع کم استفاده شود.
 • هنگام استفاده دستگاه باید در وضعیت خوبی باشد و سالم باشد چرا که امواج می توانند از طریق اجاق گازهای آسیب دیده یا تعمیر شده به بیرون نفوذ کنند، هنگام استفاده دقت کنید که درب کاملا بسته باشد و لولای درب خراب نشده باشد، همینطور نباید خردگی و زنگ زدگی در محفظه داخلی آن وجود داشته باشد
 • اگر درب دستگاه شما قدیمی است و یا درب نامیزانی دارد و خوب کار نمی کند ممکن است اشعه از آن به بیرون ساطع شود.
 • مایکروویو ها نیاز به تمیزی و نظافت مداوم دارند چرا که به مرور زمان چربی و آب موجود در مواد غذایی به دیواره آن می چسپد.

 

طرز کار دستگاه مایکروویو و نکات کاربردی قبل از استفاده

طرز کار دستگاه مایکروویو و نکات کاربردی قبل از استفاده

دلایل پر استفاده بودن مایکروویو ها

 • در زمان بسیار کوتاهی غذا را آماده می کنند و این در زمان پذیرایی از مهمانان مزیت بزرگی محسوب می شود.
 • تنها غذا را گرم می کنند و محیط آشپزخانه گرم نمی شود.
 • طعم و مزه ی مواد غذایی را از بین نمی برد.
 • کیفیت مواد غذایی همچنان حفظ می شود.
 • سرفه جویی در زمان و انرژی که به نظر من مهمترین دلیل برای استفاده از مایکروویوها مخصوصا در کشورهای اروپایی است.
 • جای کمی را اشغال می کنند و قسمت کوچکی بر روی کابینت ها را می توان به آن اختصاص داد.
 • خوبی استفاده از این مدل اجاق گازها این است که غذا با رطوبت خودش می پزد و برای پخت آن لازم نیست از روغن و چربی استفاده شود.
 • دارای سیستم ایمنی هستند و امنیت لازم را برای استفاده کننده فراهم می کنند مثلا امواج تولید شده توسط دستگاه تنها وقتی ساطع می شوند که دستگاه روشن و درب آن کاملا بسته باشد و به محض باز شدن درب تولید امواج متوقف می شود.

نکات ایمنی هنگام استفاده از مایکروویو ها

 1. وقتی دستگاه خالی است آن را روشن نکنید.
 2. پس از هر بار استفاده کاملا درون دستگاه و درب آن را تمیز کنید، و از سلامت درب مطمئن شوید.
 3. کسانی که قلبشان با دستگاه تنظیم ضربان قلب کار می کند نزدیک دستگاه نشوند.
 4. هنگام استفاده از دستگاه به کودکان اجازه ندهید به آن نزدیک شوند و به درب آن دست بزنند.
 5. هنگام کار کردن با آن صورت و چشمهایتان را نزدیک دستگاه قرار ندهید.
 6. بعد از استفاده دو شاخه ی آن را از پریز برق بکشید.

 

طرز کار دستگاه مایکروویو و نکات کاربردی قبل از استفاده

طرز کار دستگاه مایکروویو و نکات کاربردی قبل از استفاده

تفاوت مایکروویو، سولاردم و اون توستر

همه آنها جزو لوازم برقی آشپزخانه هستند که یک کار مشخص انجام می دهند اما تا حدودی می توانند تفاوت هایی هم داشته باشند

سولاردم ها تفاوت چندانی با مایکروویو ها ندارند اما اون توستر ها تا حدودی متفاوت هستند.

حرارت دهی هر کدام از این دستگاهها متفاوت است و هر کدام از آن ها به روش متفاوتی غذا را گرم می کنند و می پزند که در بالا به جزییات آن اشاره شد.

از تفاوت های دیگر توستر ها و مایکروفرها میتوان به سرعت پخت و نحوه پخت آنها اشاره کرد.

توسترها با استفاده از المنت های حرارتی عملیات پخت غذا را انجام می دهند درحالی که مایکروویوها با استفاده از مواج رادیویی الکترومغناطیسی، بنابراین سرعت پخت در اون توسترها پایین تر می باشد و مایکروویو ها سریع تر غدا را طبخ کرده و آماده می کنند.

نکات ایمنی

لازم به ذکر است که  در مایکروویوها محفظه داخلی باید از ازجنس فلز و به هیچ عنوان خراش نداشته باشد تا در هنگام برگشت امواج از سطح آن، غذا به خوبی پخت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.