بلاگ, مقالات محصولات آشپزخانه

طرز کار دستگاه مایکروویو

طرز کار مایکروویو

همه دستگاه مایکروویو را با سرعت باور نکردنیش در تهیه غذا های متنوع و کمک به صرفه جویی در وقت و انرژی می شناسند. این وسیله خارق العاده دارای روش استفاده بسیار ایمنی بوده که باعث شده همه افراد حتی نوجوانان و کودکان نیز بتوانند آن را بکار بگیرند. اما قطعاً هر وسیله برقی در صورتی که به طور صحیح مورد استفاده قرار نگیرد دیر یا زود خراب شده و به تعمیر احتیاج پیدا می کند.

برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی بهتر است استفاده اصولی از آن را یاد بگیریم. ما در این مقاله قصد داریم به شما طرز کار دستگاه مایکروویو و نحوه استفاده از مایکروویو را یاد دهیم. همچنین یادگیری استفاده از امکانات منحصر به فردی که در مدل های جدید وجود دارند و شما از آنها غافل شده اید را نیز به ما بسپارید. 

 

طرز کار دستگاه مایکروویو

طرز کار دستگاه مایکروویو

چرا می گویند کار با مایکرویو برای کودکان خطر ندارد؟

مایکروویو ها از اشعه مشابه نور خورشید برای پخت غذا استفاده می کنند. امواج مایکروویو سولاردم ها در برخورد با اشیاء مختلف واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهند. بدین معنی که این امواج به وسیله فلزات دفع می شود و از موادی مانند شیشه و پلاستیک عبور می کند. در حالی این امواج که به وسیله مواد آبدار جذب می شوند. در نتیجه گرما زود تر از سایر روش ها به تمامی نقاط غذا نفوذ پیدا کرده و غذا ها زود تر گرم می شوند.

از مایکروویو می توان برای مواردی هم چون پختن مواد غذایی از ابتدا، گرم کردن سریع غذا های یخ زده و یا دوباره گرم کردن باقیمانده غذا ها و حتی تهیه پاپ کورن برای دیدن یک فیلم ترسناک و هیجانی بهره گرفت.

در واقع  دستگاه مایکروویو سولاردم ظاهر جمع و جور تری در مقایسه با اجاق گاز های معمولی دارند. از آن جا که برای روشن شدن با کبریت و فندک سر و کار ندارند و تنها لازم است به برق زده شوند، برای استفاده کودکان نیز ایمن بوده و آن ها می توانند در صورت لزوم غذای خود را با آن گرم کنند. البته بهتر است که والدین از قبل بچه ها را با طرز کار این وسیله آشنا کنند.

 

 

طرز کار دستگاه مایکروویو

طرز کار دستگاه مایکروویو

 شاید مقاله راهنمای خرید جهیزیه ارزان عروس نیز برای شما مفید باشد

 

مایکروویو نیز مانند هر وسیله برقی دیگر دارای چندین دکمه و تنظیمات خاص می باشد که بسته به مدل و امکانات تعبیه شده دستگاه می توانند کم یا زیاد باشند. تقریباً همه مایکروویو ها دارای کلیدی به اسم micro هستند که فرایند پختن و گرم کردن غذا ها به وسیله این دکمه صورت می گیرد. کلید مایکرو خود دارای 5 سیستم متفاوت است.

بدین معنی که اگر احتیاج به شعله زیاد برای پختن دارید باید دستگاه را روی 900 وات تنظیم کنید. شعله متوسط مایکروویو با 600 و شعله کم با 360 وات تعریف شده است. حرارت 180 واتی به منظور دم کردن زعفران و سایر دم کرده ها تعبیه شده است.

حرارت 90 واتی آن که خیلی ها آن را بدون استفاده می دانند برای نرم کردن بستنی و اضافه کردن آن به یک دسر خوشمزه قرار داده شده است. برای استفاده از دکمه میکرو تنها باید یک بار کلید micro را فشار دهید. با این کار می توانید روی نمایشگر دستگاه، حرارت 900 واتی که به صورت پیش فرض تنظیم شده است را مشاهده نمایید.

جهت تغییر حرارت مذکور باید با استفاده از کلید چرخشی، حرارت را روی مقدار مورد نظر در بازه های تعیین شده که در بالا بیان شدند، قرار داد. سپس اینتر را بزنید. حال نوبت آن است که زمان را بر حسب غذایی که دارید می پزید و مدت زمانی که برای سرو شدن احتیاج دارد، تنظیم کنید. کار خود را با زدن دکمه استارت به پایان برسانید.

 

نحوه استفاده از دستگاه مایکروویو

نحوه استفاده از دستگاه مایکروویو

 

چگونه به وسیله دستگاه مایکروویو مرغ و جوجه های بریان شده درست کنیم؟

خیلی ها می دانند که می توان به کمک مایکروویو مرغ سوخاری و برشته شده درست کرد منتهی نمی دانند چگونه از این آپشن باید استفاده کرد. این روش پخت در مایکروویو با عنوان گریل تعریف شده است.

بدین معنی که بعد از آن که غذای مورد نظر خود را در مایکروویو قرار دادید، باید دکمه Grill را یک بار بزنید. پس از فعال شدن آیکون گریل، می توانید به وسیله دکمه چرخان آن را روی سه حالت پیش فرض قرار داد. این سه حالت به ترتیب گریل 1، گریل 2 و گریل 3 نام گرفته اند و هر کدام تا یک میزان مشخص غذا را برشته می کنند.

 

 

 مشاهده مایکروویو سولاردم 

 

 

راهنمای استفاده از دستگاه مایکروویو یا سولاردوم

راهنمای استفاده از دستگاه مایکروویو یا سولاردوم

سه حالت گریل در مایکرو چه معنی دارند و چگونه باید از آن ها استفاده کرد؟

گریل یک برای مواقعی مناسب است که دوست دارید روی غذا کاملاً برشته شود. بنابراین در این تنظیم باید ظرف غذای خود را روی سه پایه بلند فلزی قرار دهید تا به هیتر بالایی نزدیک باشد. گریل دو دارای قدرت برشته کردن کمتری است. ظرف همانند روش گریل 1 روی سه پایه فلزی قرار دارد اما در مقایسه با درجه برشته شدن گریل یک، از قدرت ضعیف تری برخوردار است.

نهایت حالت گریل سه که جهت برشته کردن زیر غذا قرار داده شده است. در این حالت باید ظرف را روی سینی فلزی خود دستگاه قرار دهید تا هیتر پایینی به آن نفوذ داشته باشد. این حالت برای درست کردن انواع ته دیگ مخصوصاً ته دیگ سیب زمینی به شدت ایده آل است. دقت داشته باشید در صورتی که دستگاه شما سه حالت گریل را ندارد تنها کافی است بعد از زدن دکمه Grill استارت را بزنید.

همچنین اگر دوست دارید از ترکیب گریل و مایکرو با هم برای پخت استفاده کنید یعنی هم زمان که قسمت های داخلی غذا در حال پخت است ناحیه بیرونی نیز برشته شود، باید در ابتدا دکمه گریل را زده و بعد از آن، قدرت مایکروویو را تنظیم نمایید. سپس مثل قبل زمان را مشخص کنید و start را بزنید.

 

راهنمای استفاده از دستگاه سولاردوم یا مایکروویو

راهنمای استفاده از دستگاه سولاردوم یا مایکروویو

 

 شاید مقاله تفاوت بین آون توستر، مایکروویو و سولاردام نیز برای شما مفید باشد

 

نحوه استفاده از قابلیت کانوکشن در دستگاه مایکروویو 

شاید شما هم بار ها این اسم را شنیده اید و یا هر روز به اسم اختصاری CONV روی مایکروویوتان برخورد داشته اما نداسته اید که چه معنی دارد و دقیقاً کجا باید از آن استفاده کرد. در حقیقت convection هوای گرم را به طور یکنواخت در داخل دستگاه به گردش در آورده و دما را در طول فرایند پخت، کاملاً ثابت و بدون تغییر نگه می دارد.

یعنی این گونه نیست که قسمتی از غذا کاملاً سرخ شود و قسمت دیگر به صورت خام باقی بماند. برای فعال کردن کانوکشن باید وارد تنظیمات مایکروویو تان شوید و در قسمت دستور عمل که در زبان اصلی recipe است، دما را تنظیم نمایید و به دستگاه اجازه دهید تا گرم شود.

بوق زدن دستگاه به معنای آن است که مایکروویو به دمای مورد نظر رسیده، در نتیجه زمان مایکروویو را مطابق دستور عمل بالا تنظیم کرده و فرایند پخت را با استارت از سر می گیرید. قابلیت کانوکشن برای پخت انواع کیک و شیرینی های خانگی بسیار مناسب است چرا که تمامی قسمت های آن ها را طلایی و برشته می نماید.

 

طرز کار دستگاه مایکروویو یا سولاردوم

طرز کار دستگاه مایکروویو یا سولاردوم

 

 جهت مشاهده غذاساز کلیک کنید

 

چگونه از convection برای گرم کردن غذا ها استفاده کنیم؟

ابتدا باید مایکروویو را به صورت خالی یعنی قبل از آن که غذا را در آن قرار دهید، باید گرم کنید. برای این کار کلید کانوکشن را می فشارید تا دمای 200 درجه روی نمایشگر قابل رؤیت باشد. سپس به کمک کلید چرخشی دما را در محدوده 40 تا 250 درجه تنظیم کنید.

توجه کنید که اگر برای درست کردن کیک دارید این مراحل را انجام می دهید دما را باید روی 180 درجه تنظیم نمایید. در انتها کلید استارت را می زنید. نمایان شدن pr-h به معنی روشن بودن دستگاه می باشد. دستگاه پس از آن که به دمای تنظیمی شما رسید شروع به بوق زدن می نماید و عبارت pr-h چشمک می زند.

 

مزایای استفاده از دستگاه مایکروویو و سولاردوم

مزایای استفاده از دستگاه مایکروویو و سولاردوم

 

 شاید مقاله راهنمای خرید دستگاه مایکروویو نیز برای شما مفید باشد

روش یخ زدایی اتوماتیک به وسیله دستگاه مایکروویو 

یخ زدایی به وسیله مایکروویو بسیار راحت است چرا که دیگر لازم نیست ساعت ها منتظر آن باشید گه محصولات منجمد شده آب شده و از هم باز شوند. برای این کار تنها لازم است از مایکرو 360 درجه استفاده کنید و هم زمان 30 ثانیه بیشتر به مواد زمان می دهیم. زمان داده شده ارتباط مستقیمی با حجم مواد دارد. بدیم معنی که هر چه موادی که می خواهید یخ زدایی کنید بیشتر باشد باید زمان را روی مقدار بیشتری تنظیم کنید.

لازم است چند بار مواد را زیر و رو کنید تا تمامی قسمت ها به خوبی از هم باز شوند. روی دستگاه یک بار کلید auto defrost را بفشارید و با دکمه چرخان، نوع مواد غذایی که قصد آب کردنش را دارید انتخاب نمایید.

مزایای استفاده از دستگاه مایکروویو و سولاردوم

مزایای استفاده از دستگاه مایکروویو و سولاردوم

گوشت با شماره 1، مرغ با شماره 2، ماهی با شماره 3 و نان با شماره 4 روی دستگاه تعریف شده است. سپس اینتر را بزنید و به کمک دکمه چرخشی وزن تقریبی مواد را بر حسب کیلو گرم تعیین کنید. شروع را با فشردن دکمه استارت آغاز کنید.

کلام آخر…

ما در این مقاله سعی کردیم طرز کار دستگاه مایکروویو و نحوه استفاده از مایکروویو را برای شما بیان کنیم. امیدوارم با مطاللعه این مقاله توانسته باشیم به شما در استفاده از مایگروویو کمک کرده باشیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *