بلاگ, مقالات محصولات آشپزخانه

راهنمای استفاده از میوه خشک کن

راهنمای استفاده از میوه خشک کن

میوه های خشک شده به دلیل غنی بودن ویتامین هایشان، برای میان وعده ها و پذیرایی از مهمان ها در فصل زمستان بسیار مورد توجه عموم قرار گرفته اند. در صورتی که این کار با شیوه مناسبی انجام شود حتی از نوع تازه آن نیز طعم بهتری دارند. به جای پرداخت هزینه های گزاف برای خرید نوع آماده آن ها که حتی از بهداشتی بودنشان نیز مطمئن نیستید، می توانید خودتان میوه های اضافی که هر بار در یخچال می مانند را خشک کنید. 

فرایند خشک کردن میوه ها نیز کار چندان سختی نبوده و خودتان می توانید در منزل آن را انجام دهید. ابزار مورد نیازش تنها کمی حوصله و یک دستگاه میوه خشک کن است. البته راه های دیگری نظیر روش های سنتی یا سرخ کردن نیز وجود دارند که کمی زمان بر هستند. ما در این راهنمای استفاده از میوه خشک کن سعی کردیم شما را با دستگاه کاربرد میوه خشک کن آشنا کنیم و به شما آموزش دهیم که چگونه از آن استفاده کنید.

استفاده از میوه خشک کن

استفاده از دستگاه میوه خشک کن بسیار راحت است و نتیجه کار، شما را به وجد می آورد. در صورتی که کار با این دستگاه معرکه را نمی دانید با ما در سایت ناومال همراه باشید تا به شما فوت و فن خشک کردن اصولی را بیاموزیم.

 

 

راهنمای استفاده از میوه خشک کن

راهنمای استفاده از میوه خشک کن

 

دستگاه میوه خشک کن چگونه میوه ها را خشک می کند؟

دستگاه میوه خشک کن یکی از لوازم خانگی محبوب خانم هاست چرا که به وسیله آن می توان خوشمزه ترین تنقلات را درست کرده و برای پذیرایی و مهمانی ها استفاده کرد در واقع این دستگاه با حرارت و گرمای خود، رطوبت و آب موجود در میوه ها و سبزیجات را گرفته و آن را تبخیر می کند. در این فرایند میوه ها نه ظاهر نچسپی و زشتی می گیرند و نه طعم و بویشان عوض می شود. میوه خشک شده ای که تحویل می گیرید ترد و شیرین است و مواد مغذی موجود در آن ها، همچنان حفظ شده است.

نکته ظریفی که بر خلاف روش های دیگر در دستگاه میوه خشک کن وجود دارد این است که این دستگاه، تمامی رطوبت میوه ها را نمی گیرد و حدود 20 درصد از آن را باقی می گذارد. چرا که در غیر این صورت، میوه ها بسیار سفت و شکننده شده و دیگر چندان نرم و لذیذ به حساب نمی آیند.  

 

 

دستگاه میوه خشک کن چگونه میوه ها را خشک می کند؟

راهنمای استفاده از میوه خشک کن

 

پیشنهاد می شود جهت دریافت اطلاعات بیشتر مقاله راهنمای خرید میوه خشک کن را نیز مطالعه فرمایید

 

چه میوه هایی قابلیت خشک شدن دارند؟

تمامی میوه ها قابلیت خشک شدن ندارند. تنها میوه هایی که به صورت کامل رسیده اند و از لحاظ ظاهری، سفت و سالم هستند را می توانید خشک کنید. در صورتی که میو های له شده و آسیب دیده را ار خشک کنید ظاهر و طعم وسوسه کننده ای ندارند مگر این که قسمت های پلاسیده آن ها را جدا کنید. برای این کار ابتدا میوه ها را خوب بشوید و آن ها را خشک کنید.

سپس میوه ها را به ورقه های نازک که ضخامتی حدود 3 الی 6 میلی متر داشته باشند، برش بزنید. دقت کنید که اندازه برش ها حتماً باید به یک اندازه باشد تا نتیجه مطلوب تری بگیرید. از آن جا که میوه ها در مجاورت هوا بلافاصله تغییر رنگ داده و سیاه می شوند، در نتیجه برای جلوگیری از اکسید شدن آن ها، می توانید بسته به نوع میوه و به دلخواه از یکی از روش های تعریف شده استفاده کنید.

می توانید بعد از قاچ کردن میوه آن ها را در محلول آب نمک بخوابانید. محلول آب نمک نباید زیادی شور باشد. بدین معنی که برای تهیه آن باید 6 قاشق غذا خوری نمک را در 3.5 لیتر آب حل کنید. میوه هایی همچون سیب و هلو را می توانید در آب یخ قرار دهید و بعداً خشک کنید. میوه هایی نظیر موز، آناناس و هلو را می توانید در محلولی که ترکیبی از 1 استکان شکر،3 استکان آب و یک استکان عسل است، خیس کنید.

 

دستگاه میوه و سبزی خشک کن از چه اجزایی تشکیل شده است؟

راهنمای استفاده از میوه خشک کن

دستگاه میوه و سبزی خشک کن از چه اجزایی تشکیل شده است؟

برای آن که بتوانیم کار با یک دستگاه را یاد بگیریم و یا در صورت بروز مشکلات فنی بتوانیم نقص قطعه معیوب شده را برای تعمیر کار تشریح نمایم لازم است با یک به یک قطعات دستگاه آشنا شویم. مهم ترین و حساس ترین قسمت دستگاه های خشک کن برقی را قسمت درپوش به خود اختصاص داده است. چرا که این قسمت مجهز به موتور، المنت و کلید خاموش روشن دستگاه می باشد. دومین قسمت مربوط به سینی های خشک کن می باشد.

ظرفیت، معمولی و صنعتی بودن دستگاه مشخص می کند که چند سینی در داخل دستگاه قرار بگیرند اما معمولاً تعداد آن ها از 3، 5 و 6 شروع شده و روند صعودی پیدا کرده است. قسمت زیرین یا کفی دستگاه مخصوص درست کردن انواع لواشک های خوشمزه، ادویه های گوناگون و گل های خوش رنگ و بو می باشد. پایه های پلاستیکی را جهت استقرار و پایدار بودن دستگاه نصب کرده اند.

 

 

 مشاهده میوه خشک کن های حرفه ای

 

 

 

راهنمای استفاده از میوه خشک کن

راهنمای استفاده از میوه خشک کن

 پیشنهاد می شود جهت دریافت اطلاعات بیشتر مقاله نکات قبل از خرید میوه خشک کن را نیز مطالعه فرمایید

 

نحوه کار با میوه خشک کن های معمولی

پس از انجام مراحل بالا، میوه ها را باید به مدت 24 الی 48 ساعت روی پارچه های نخی قرار دهید تا خشک شوند. حال دستگاه رومیزی خود را روی حالت میوه قرار دهید. بعضی مدل ها هم برای میوه و هم برای سبزیجات دارای گزینه های مخصوص هستند.

در غیر این صورت حرارت را روی 57 درجه سانتی گراد تنظیم کنید. میوه ها را جوری روی خشک کن دستگاه پخش کنید که با یکدیگر تماس نداشته باشند. دو شاخه را به برق وصل کنید و دستگاه میوه خشک کن را توسط کلید خاموش و روشنی که در قسمت درپوش قرار داده شده، روشن کنید تا خشک کردن میوه ها شروع شود .پس از گذشت 24 ساعت، میوه ها را چک کنید و میزان خشک شد نشان را ببینید.

اگر هنوز به میزانی که باید خشک نشده اند هر 6 ساعت به میوه ها سر بزنید تا از ترد شدن بیش از حد آن ها جلوگیری نمایید. بعد از خشک شدن میوه ها، آن ها را درون کیسه های پلاستیکی گذاشته و در فریزر با دمای زیر 17 درجه سانتی گراد و یا کمتر از این مقدار نگهداری کنید.

این کار برای از بین بردن باکتری های به جا مانده ضروری می باشد. نگهداری میوه و سبزی خشک شده بسیار آسان است و چون حجم آن ها بسیار کمتر از مقدار اول شده در نتیجه فضای بسیار کمی را اشغال می کنند.

 

نحوه کار با میوه خشک کن های معمولی

نحوه کار با میوه خشک کن های معمولی

 

کار با دستگاه سبزی و میوه خشک کن صنعتی تونلی چگونه است؟

نحوه کار با میوه خشک کن های صنعتی کمی متفاوت تر از نمونه های عادی است. چرا که این دستگاه برای خشک کردن میوه در سطح انبوه طراحی شده است و طبیعی است که از ساختاری نیمه اتوماتیک یا تمام خودکار حمایت کند. مدل های نیمه اتوماتیک همراه با یک پدال در کنار دستگاه روانه بازار شده اند.

پدال منظور شده به منظور انجام مراحل مختلف می باشد و به نوعی، حکم فرمان را دارد. چرا که با فشردن آن می توان میوه و سبزیجات را از یک مرحله به مرحله دیگر انتقال داد.

برای استفاده از مدل های تمام اتوماتیک صنعتی، تنها باید میوه های قاچ شده را روی تسمه های دستگاه قرار دهید. بعد خود دستگاه تمامی مراحل را انجام می دهد و نیازی به دخالت دست برای جابجایی و زیر و رو کردن میوه ها نیست. بدین معنی که میوه های سوار شده بر روی تسمه نقاله، به داخل دستگاه می روند و محفظه دستگاه بسته می شود.

در داخل محفظه، چندین موتور حرارتی و فن ها انتقال هوا برای توزیع یکنواخت حرارت تعبیه شده اند تا رطوبت میوه و سبزیجات را در کوتاه ترین زمان ممکن بگیرند و عمل خشک کردن آن ها صورت بگیرد. دستگاه میوه خشک کن های تونلی عملکرد سریع تر و موتور قدرتمند تری در مقایسه با مدل های کابینتی دارند.

 

 

 مشاهده غذاساز 

 

 

 

کار با دستگاه سبزی و میوه خشک کن چگونه است؟

کار با دستگاه سبزی و میوه خشک کن چگونه است؟
 

 

مشخصات دستگاه سبزی و ميوه خشك كن کابینتی و نحوه کار با آن

این مدل ها دارای ظرفیت کمتری بوده و می توان در هر زمان که دوست دارید میوه ها را چک کنید و از میزان خشک شدنشان مطمئن شوید. در نتیجه می توان گفت که از کیفیت بالا تری برخوردار هستند. میوه خشک کن های کابینتی از لحاظ ظاهری همچون کمدی بزرگ طراحی شده اند که در داخل آن، قفسه های مختلفی وجود دارند.

در هر قفسه می توان میوه یا سبزیجات را به طور منظم قرار داد و بعد از بسته شدن دستگاه، میزان حرارت را تنظیم نموده تا عمل خشک شدن آن ها شروع شود. پنجره های شیشه ای موجود در اطراف به شما امکان می دهند تا بدون باز کردن درب دستگاه و هدر دادن حرارت، مراحل خشک شدن را چک کنید.

 

مزایای استفاده از میوه خشک کن دیجیتالی دلمونتی

راهنمای استفاده از میوه خشک کن

 

مزایای استفاده از میوه خشک کن دلمونتی

 • کاربرد آسان

کار با دستگاههای میوه خشک کن بسیار آسان و راحت است و نیاز به آموزش خاصی ندارد فقط کافی است یک بار دفترچه راهنمای محصول را مطالعه کرده و به آن عمل کنید.

 • سلامتی

حین خشک شدن آب میان بافتی میوه ها گرفته شده اما قسمت اعظم ویتامین ها و آنزیم های آن حفظ می شود و مثل مواد کنسرو شده کارخانه ای دارای نمک و شکر زیاد و مواد نگه دارنده نیستند و بسیار سالم هستند.

 • صرفه جویی

بعضی وقت ها شده که میوه های زیادی در یخچال ما تلمبار شده و در مدت کوتاهی نمی توانیم آنها را مصرف کرده و ممکن است فاسد شده و اسراف شوند. در چنین موقعیتی می توانید میوه های اضافی خودتان را خشک کرده و کلی در هزینه ها صرفه جویی کنید.

در ضمن خرید خشک بار خیلی گران است و ممکن است خرید آنها اصلا برای شما با صرفه نباشد با درست کردن آنها در منزل ما می توانید هزینه های اضافی تحملی برای خرید آنها را از بین برد.

 

 

مزایای استفاده از میوه خشک کن دیجیتالی دلمونتی

راهنمای استفاده از میوه خشک کن

 

 پیشنهاد می شود جهت دریافت اطلاعات بیشتر برند لوازم خانگی دلمونتی (Delmonti) را نیز مطالعه فرمایید

نتیجه گیری

ما در این راهنمای استفاده از میوه خشک کن شما را با انواع میوه خشک کن و استفاده از آن آشنا کردیم و همچنین کاربرد میوه خشک کن را برای شما توضیح دادیم امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد.

بازگشت به لیست

2 نظر در “راهنمای استفاده از میوه خشک کن

 1. فاطمه گفت:

  سلام برای از بین بردن بوی دستگاه خشک کن چه باید کرد؟میوه ها بعد از خشک کردن بوی دستگاه رو به خود میگیرد

  1. moloudi گفت:

   سلام.
   البتە برند دلمونتی این مشکلی رو تا بحال نداشتە اما جهت راهنمایی این روش رو تست کنید، اگر دستگاە رو روشن کردین ۵ دقیقه اول فقط قفسە های خالی رو بزارید کە هوای گرم بهشون بخورە بعد از این درب بالایی قفسە رو بردارین و بزراین تا ۳دقیقە هوای گرم دستگاە کە بە قفسە ها خورد مستقیم برە بیرون و محبوس نشە.
   سپس میوەها رو داخل قفسە ها بچینید و شروع بکار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *