بلاگ, مقالات محصولات آشپزخانه

طرز استفاده از آسیاب برقی | ویژگی های آسیاب دستی و برقی

طرز استفاده از آسیاب برقی

چرا آسیاب برقی اگر می خواهید طعم واقعی مواد غذایی را به رخ بکشید، قبل از افزودن ادویه جات، گیاهان و طعم دهنده ها به غذای خود، بهتر است که آنها را خرد کنید. بهترین، راحت ترین و مدرن ترین وسیله برای این کار که متناسب با زندگی امروزی نیز می باشد، آسیاب برقی است. با کمک دستگاه آسیاب برقی شما می توانید راحت تر از آسیاب های دستی مواد غذایی را خرد و آماده نمایید و همچنین سرعت عمل خود را نیز افزایش دهید. ما در این مقاله قصد داریم طرز استفاده از آسیاب برقی و ویژگی های آسیاب دستی و برقی همچنین روش صحیح تمیز کردن آسیاب برقی را بیان کنیم. امیدوارم تا آخر مقاله همراه ناومال باشید.

 

طرز استفاده از آسیاب برقی

طرز استفاده از آسیاب برقی

 

ویژگی های آسیاب های دستی و برقی و طرز استفاده از آن ها

همانگونه که از نام این محصول مشخص است، با دست باید مقدار معینی نیرو به دسته آسیاب وارد نمود تا تیغه ‌ها به چرخش در بیایند و مواد مورد نظر شروع به ریز شدن نمایند. به دلخواه و با توجه ریز و درشتی مواد، باید مقدار نیرو و زمان متناسب با آن صرف شود. درجه‌ درشت، زمان چندانی لازم ندارد اما هر چه درجه آسیاب رو به کوچک شدن پیش رود، زمان و انرژی بیشتری لازم دارد.

آسیاب‌ های دستی از همتا های برقی خود کوچک تر هستند و بسیاری از آنها طوری ساخته ‌می شوند که کمترین آسیب را به بدن انسان وارد نمایند و کنترل آن ها به راحتی انجام پذیرد. حمل آن ها به پیک نیک نیز راحت است. به دلیل عدم وجود تکنولوژی خاص در ساخت این نوع آسیاب‌ ها، قیمت کمتری نسبت به نمونه ‌های برقی دارند. بهترین ویژگی آسیاب برقی راحتی و آسودگی در کار کردن با آن به نسبت آسیاب دستی می باشد.

 

 مشاهده بهترین آسیاب و مخلوط کن

 

تنها لازم است که هوپر آسیاب را پر، درجه‌ آسیاب را تعیین کرده و دستگاه را روشن نمایید. بعد از چند ثانیه مواد مورد نظر آسیاب شده و آماده می باشند. در نتیجه دارای قیمت بالاتری نیز به نسبت آسیاب های دستی می باشند. اغلب آسیاب ‌های برقی خانگی، اندازه ‌ای یکسان دارند و استاندارد می باشند تا بتوان به راحتی آن ها را در هر جایی حتی مکان‌ هایی با فضای کم نیز جا داد.

 

طرز استفاده از آسیاب های برقی

طرز استفاده از آسیاب های برقی

 

تفاوت آسیاب دستی و برقی؟

شاید کلاً نتوان دستگاه های آسیاب برقی را به انواع و اقسام متفاوتی تقسیم بندی نمود. غالباً تفاوت آسیاب های برقی در نوع کارکرد آن ها، شکل ظاهری و یا آپشن های شان خلاصه می شود. با توجه به شناخت و احاطه بیشتر بر روی مدل ها می توانید از آن ها آگاهی پیدا کنید. خرد کن ها و آسیاب های برقی می توانند سرعت عمل شما را علی الخصوص در آشپزی افزایش داده و مواد غذایی را به مراتب راحت تر از نمونه های دستی خرد کرده و آماده نمایند.

 

 مشاهده بهترین غذاساز

 

نکات و ویژگی های آسیاب های برقی

 • خرد کردن و آسیاب راحت تر مواد غذایی سفت و سخت
 • تهیه ادویه تازه تر
 • سریع تر خرد کردن و آسیاب مواد غذایی
 • موادی که می توانید به کمک آسیاب آنها را خرد کنید: فلفل قرمز، دارچین، میخک، زنجبیل، سیر، زیره، جوز هندی، ریحان، نعنا، پونه کوهی، جعفری، رزماری، اسطوخودوس و …

 

نکات و ویژگی های آسیاب های برقی

نکات و ویژگی های آسیاب های برقی

نکاتی که در هنگام خرید آسیاب برقی باید به آنها توجه نمایید

 • تیغه دستگاه

کار آسیاب برقی خرد کردن سریع و آسان مواد غذایی سفت و سخت می باشد در نتیجه قطعه کلیدی آن، تیغه تیز برای بهتر خرد و آسیاب کردن مواد غذایی و ادویه ها می باشد. در صورت کند بودن تیغه دستگاه، سرعت عمل دستگاه نیز کاهش می یابد و مواد غذایی به شکل کاملاً نامنظم خرد می شوند.

پس لازم است که آسیاب انتخاب شده دارای تیغه های تیز، ضد زنگ و اصل باشد. بهتر آن است که آسیابی انتخاب شود که به جای یک تیغه، دارای چند تیغه باشد زیرا خرد کن می تواند مواد را به شکل های مختلفی در آورد و دستگاه طول عمر بیشتری نیز پیدا می کند.

 

 • قدرت آسیاب

توان اکثر آسیاب های برقی حدود 150 الی 200 وات می باشد اما آسیاب های برقی صنعتی از 500 وات بیشتر قدرت دارند. برای خرد کردن و آسیاب انواع مواد جامد و خشک برای استفاده در منزل بهتر است دستگاهی را انتخاب نمایید که بین 150 تا 300 وات توان داشته باشد.

 

نکاتی که در هنگام خرید آسیاب برقی باید به آنها توجه نمایید

نکاتی که در هنگام خرید آسیاب برقی باید به آنها توجه نمایید

 • سرعت خرد کن

آسیاب برقی را انتخاب کنید که سرعت استانداری داشته و به اندازه کافی قدرتمند باشد. زیرا آسیاب های برقی که سرعت بالایی دارند را باید هر 30 ثانیه خاموش کرده و سپس مجدداً روشن نمایید. همچنین سرعت زیاد موجب آزاد شدن بیشتر گرما از موتور می شود که این کار می تواند روی طعم ادویه ها هم به دلیل گرم کردن تأثیر منفی بگذارد.

 

 • ظرفیت آسیاب برقی

ظرفیت آسیاب به نیاز شما بستگی دارد. اگر با توجه به نیاز خانواده هر چند ماه یک بار از آسیاب استفاده کرده و یکباره مقدار زیادی ادویه درست می کنید، باید مدلی را انتخاب کنید که ظرف بزرگ تر داشته باشد تا مجبور نباشید که به طور مکرر ظرف را خالی کنید.

اما اگر به دنبال مواد تازه هستید و دوست ندارید ادویه هایتان طعم اصلی خود را از دست بدهند، نباید ظرفیت آسیاب برقی شما زیاد باشد. ظرفیت کاسه های آسیاب با معیار وزن و گرم مشخص می شود که طبیعتاً در مدل های مختلف متفاوت است و با برند های متنوع در بازار ارائه می شود.

 

 • قابلیت جدا شدن ظروف و قطعات

توجه داشته باشید که آسیاب برقی انتخاب کنید که تیغه ها و بخش های مرتبط با آن به راحتی جدا شوند تا فرآیند شست و شو را برای شما راحت تر میسر نماید. همچنین به جنس آنها نیز دقت کنید که قابلیت شستشو با ماشین ظرف شویی را نیز داشته باشند. از نظر سلامت، شست و شو و تمیز کردن، نگهداری از وسایل آشپزخانه اهمیت زیادی دارد.

 

طرز استفاده از آسیاب برقی

طرز استفاده از آسیاب برقی

 

 • قفل ایمنی

یکی دیگر از مباحث مهمی که در ایمنی استفاده از آسیاب نیز از اهمیت زیادی برخوردار است قفل ایمنی آن است. آسیاب برقی را انتخاب نمایید که مجهز به قفل ایمنی باشد. زیرا این ویژگی موجب می شود تا دستگاه در صورت قرار نگرفتن تمامی قسمت های آن در جای خود، روشن نشود و شروع به کار نکند.

این قابلیت برای خانواده هایی که دارای فرزندان کوچک هستند بسیار کاربردی و مناسب می باشد زیرا آسیب های احتمالی را تا حد زیادی کاهش می دهد. همچنین آسیاب برقی را خریداری کنید که کابل مناسب و با کیفیتی داشته و طول کابل آن نیز مناسب باشد.

پیشنهاد می کنم مقاله برند لوازم خانگی دلمونتی (Delmonti) را نیز مطالعه بفرمایید.

 

 • قطعات بیشتر

بهترین مارک های آسیاب برقی، قطعات بیشتری را دارا هستند. برخی مدل ها از ویژگی دو کاره و چند کاره بودن برخوردارند که برای هر کار خاصی از تیغه مناسب آن استفاده می شود. همچنین شما باید به دنبال دستگاهی باشید که تیغه ها و بخش های مربوط به آن به راحتی جدا شوند و روی هم سوار شوند تا دیگر مجبور نباشید ساعتی را نیز برای آماده کرده دستگاه صرف کنید.

 

روش صحیح تمیز کردن آسیاب برقی

همه ما می دانیم آسیاب برقی یکی از پراستفاده ترین وسایل در آشپزخانه به شمار می رود و نحوه شست و شوی این دستگاه مسئله مهمی است که باید به آن توجه نمایید. آسیاب برقی برای پودر کردن بسیاری از مواد جامد، خشک و دانه ها استفاده می شود. لذا نمی توان آن را به راحتی و با آب شست و باید روش درستی برای تمیز نمودن آن به کار برد تا علاوه بر کارایی، عمر مفید بهتری نیز داشته باشد و تیغه های آن نیز کند نشوند.

برای پاسخ به این سوأل که چطور می توان وسیله های برقی ای را که نباید به طور مستقیم زیر شیر آب بروند، تمیز کرد باید بگوییم نحوه کار بسیار راحت می باشد، فقط کافی است وسیله های نظیر پارچه تمیز، برنج نپخته و مقدار کمی مایع ظرفشویی را آماده و سپس به سراغ مراحل بعدی بروید. در گام اول وسیله برقی مورد نظر را از برق بکشید و بخش مخزن و تیغه های آسیاب را با یک دستمال کاغذی یا پارچه تمیز کنید.

 

روش صحیح تمیز کردن آسیاب برقی

روش صحیح تمیز کردن آسیاب برقی

 

در حدی که فقط مواد اضافی از روی آن پاک شوند. در این مرحله لازم نیست که خیلی روی تمیز کردن تیغه ها دقیق شوید. در گام دوم مقدار کمی برنج خام را در مخزن بریزید و دستگاه را روشن نمایید و اجازه بدهید تا برنج های نپخته آسیاب شوند. این کار باعث می شود که برنج خام چربی های موجود در داخل مخزن را به خود جذب کند.

بعد از این کار در صورتی که احساس می کنید دستگاه شما تماماً تمیز نشده و هنوز چرب است این مرحله را یک بار دیگر نیز تکرار کنید. در گام سوم نحوه شست و شوی دستگاه آسیاب برقی شما نیز مسئله مهمی است که باید به آن توجه نمایید.

دستگاه را خاموش کنید و به وسیله دستمال کاغذی و پارچه، مخزن و تیغه ها را کاملا تمیز نمایید تا برنج های آسیاب شده از آن کاملا پاک شوند. بعد از این کار حالا می توانید بقیه قسمت ها را با آب و مایع ظرفشویی بشویید. قسمت هایی مثل درب آسیاب کن.

 

نکاتی برای نگهداری آسیاب برقی

 • قطعات آسیاب را با آب جوش نشویید.
 • قطعات آسیاب را با حرارت مستقیم خشک نکنید.
 • از قرار دادن دستگاه اصلی در آب که موتور در آن قرار دارد خود داری نمایید.
 • از قرار دادن مواد خیلی سفت داخل آسیاب خود داری نمایید.
 • به طور طولانی از دستگاه استفاده نکنید، با دستگاه باید 3 ثانیه کار کرد و 3 ثانیه به آن استراحت داد.
 • همیشه به هنگام باز و بسته کردن دستگاه دوشاخه را از پریز بیرون آورید.

پیشنهاد می کنم مقاله فرق دستگاه خرد کن و آسیاب را نیز مطالعه نمایید.

کلام آخر…

ما در این مقاله طرز استفاده از آسیاب برقی و ویژگی های آسیاب دستی و برقی همچنین روش صحیح تمیز کردن آسیاب برقی را توضیح دادیم امیدوارم با مطالعه این مقاله توانسته باشیم به شما در روش استفاده از آسیاب برقی کمک کرده باشیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *