بلاگ, مقالات محصولات آشپزخانه

طرز کار چرخ گوشت

طرز کار چرخ گوشت

درست است که امروزه همه به دلیل کمبود وقت و داشتن مشغله های زیاد ترجیح می دهند گوشت چرخ کرده را حاضر و آماده از بیرون تهیه کنند اما نمی توان استفاده پر کاربرد چرخ گوشت در هر آشپزخانه ای را مورد سوال برد. قدم اول به انتخاب یک دستگاه با کیفیت و مرغوب باز می گردد. اگر هنوز چرخ گوشت نخریده اید و در برنامه تان هست که یک مدل را به آشپزخانه خود راه دهید پیشنهاد می کنیم سری به راهنمای خرید چرخ گوشت که در همین سایت قرار داده شده است، بزنید.

حال نوبت قدم دوم است. برای آن که یک وسیله برقی برای سالیان زیادی درست و حسابی کار کند باید به صورت درست و اصولی مورد استفاده قرار گیرد. یک اصطلاح جالب بین چینی ها وجود دارد که می گویید: “هر وسیله به همان اندازه ای که به آن خدمت می کنید، به شما خدمت می کند.” بنابراین هدف ما در این مقاله ناومال  طرز کار چرخ گوشت و آموزش نحوه کار با چرخ گوشت به بهترین شیوه ممکن می باشد.

نحوه استفاده از چرخ گوشت

نحوه استفاده از چرخ گوشت

اجزای تشکیل دهنده چرخ‌ گوشت و کاربرد آن ها

برای آن که کار با این وسیله خانگی پرکاربرد را یاد بگیرید لازم است ابتدا با تک تک قطعات آن آشنایی داشته باشید. این کار باعث می شود که در صورت خراب شدن یک قطعه لازم نباشد هلک و هلک چرخ گوشت را به دنبال خود بکشید. تنها می توانید قطعه معیوب را آنلاین سفارش داده و یا تعمیر نمایید. هر چرخ گوشت از ساختمان به هم پیوسته ای تشکیل شده است که هر قطعه وظیفه خاصی را ایفا می کند. هر چرخ گوشت افقی یا عمودی دارای یک صفحه قیف مانند بوده که تکه های گوشت در آن قرار می گیرد.

 مشاهده قیمت چرخ گوشت 

 

 

محفظه گوشت جایی است که گوشت آماده خرد شدن در آن قرار می گیرد به اصطلاح در صف خرد شدن است. اهرم موجود جهت به جلو هل دادن گوشت به سمت محفظه گوشت می باشد. در داخل آن محور خرد کننده که با غلتک گوشت نیز شناخته می شود، یک تیغه تیز قرار داده شده است که معمولاً دارای 3 الی 4 پر است و وظیفه خرد کردن قطعات گوشت را به عهده دارد. به وسیله درب پنجره شکل گوشت چرخ شده در اشکال دلخواه به بیرون رانده می شود.

پیشنهاد می شود مقاله طرز کار گوشت کوب را نیز به دقت مطالعه فرمایید:

روی این پنجره یک کلاهک یا مهره قرار داده شده است که جهت محکم بسته شدن تعبیه شده است. بعد از هر بار استفاده، جهت شستشو به راحتی باز شده و دوباره روی دستگاه سوار می شود. محور چرخ دنده اصلی باعث چرخش دنده مارپیچی شده و چرخ دنده D در حین استفاده دور موتور را کاهش داده و وظیفه انتقال آن به چرخ دنده اصلی را به عهده دارد. پنجره‌ لوله‌ ای A و B، راهنما یا کانال تهویه، موتور چرخ‌ گوشت، جارو بک ها و فنر نگهدارنده از دیگر قطعات به کار گرفته شده در هر چرخ گوشت برقی می باشند.

 

طرز کار چرخ‌ گوشت

طرز کار چرخ‌ گوشت

 

 مشاهده قیمت چرخ گوشت دلمونتی مدل DL355

 

آشنایی با نحوه کار چرخ گوشت های دستی

این نوع چرخ گوشت ها که در حال حاضر کمتر در کشور ایران محبوبیت دارند، دارای ساختمان ساده ای هستند. بدین صورت که تنها دارای تیغه ای فولادین، میله جلو برنده حلزونی شکل که جهت هدایت گوشت به سمت تیغه تعبیه شده، می باشند.

همچنین فیلتر آن ها به شکل یک ورقه مسطح سوراخ کاری شده بوده که گوشت چرخ کرده از طریق این سوراخ ها به خارج رانده می شود. روال کار آن ها بدین گونه است که ابتدا باید قطعات بزرگ گوشت را به قسمت های نسبتاً کوچکی برش دهید. سپس این قطعات را در میله مخصوص می گذارید و دسته آن را در جهت حرکت عقربه های ساعت می چرخانید. تا زمانی که گوشت به طور کامل از سوراخ های مذکور خارج شود باید این عمل را تکرار کنید.

 

 

نحوه کار چرخ گوشت های دستی

نحوه کار چرخ گوشت های دستی

چرخ گوشت های برقی امروزی چگونه کار می کنند؟

چرخ گوشت های امروزی دارای ساختمان پیشرفته تری بوده و از نظر ظاهری نیز بسیار شیک و مدرن تر طراحی و ساخته شده اند. به لطف گیربکس و چرخ دنده تعبیه شده برای آن ها، دور بسیار بالای آرمیچر کاهش قابل توجهی داشته در نتیجه این کار باعث ایجاد قدرت زیاد در ماردون پیچشی آن ها شده است.

این دو قطعه کاربردی گوشت را با فشار زیادی به جلو هل می دهند و تیغه های قرار داده شده در قسمت انتهایی این مارپیچ، گوشت را برش می دهند. فشار وارده همچنین باعث خروج گوشت چرخ کرده به طور کامل از شبکه فولادین به بیرون می شوند بدون آن که حتی ذره ای از گوشت به در و دیواره های دستگاه بچسپد و به هدر برود.

 

 مشاهده و خرید چرخ گوشت دلمونتی مدل DL345

 

خوب است بدانید شبکه این برش ها در هر چرخ گوشت بسته به کارخانه سازنده و برند طراحی کننده اش متفاوت است. از آن جا که کودکان عجول معمولاً به دلیل کنجکاوی با هر وسیله ور می روند و در جهان رکورد های زیادی بابت قطع انگشتان آن ها به ثبت رسیده است، مدل های جدید به شکلی متفاوت عرضه شده اند.

در این مدل ها ارتفاع لوله را در مقایسه با مدل های قبلی نسبتاً بلند تر و تنگ تر کرده اند تا نه تنها از قسمت تیغه ها فاصله قابل توجهی داشته باشد بلکه دست کودکان خردسال نیز از گلوی ورودی رد نشود.

 

 

طرز کار چرخ گوشت های برقی

طرز کار چرخ گوشت های برقی

چگونه می توان جهت گردش موتور چرخ گوشت را تغییر داد؟

بر روی چرخ گوشت های جدید و پیشرفته چندین دکمه قرار داده شده اند که کار با آن ها را پیش از پیش راحت تر کرده اند. یکی از دکمه ها معمولا پاور بوده و جهت روشن خاموش کردن دستگاه به کار می رود. دکمه دیگر جهت تغییر گردش موتور بوده و آن را در حالت معکوس قرار می دهد. این قابلیت برای زمان های که گوشت در محفظه گیر کرده و مسیر خارج شدن آن مسدود شده است، بسیار به درد بخور است.

بدین معنی که با فعال کردن این ویژگی، دور موتور به صورت لحظه ای در جهت عکس به حرکت در می آید و گریپاژ موتور را برطرف می نماید. پنجره های خروجی متنوع به شما امکان می دهند گوشت را به هر شکل که دوست دارید چرخ کنید. معمولاً چرخ دنده های چرخ گوشت ها را از پلاستیک، برنج و فولاد می سازند و به کارخانه سازنده چرخ گوشت بستگی دارد که کدام یک را در استراتژی خود به کار ببرد.

 

 

 

نحوه کار با چرخ گوشت ها

نحوه کار با چرخ گوشت ها

جهت افزایش طول عمر چرخ گوشت چه نکاتی را باید مد نظر قرار داد؟

• قبل از روشن و بکار گیری چرخ گوشت حتماً دفترچه راهنمای آن را مطالعه فرمایید تا از میزان ولتاژی که برای دستگاه برقی شما تعریف شده است، مطلع شوید.
• در صورتی که می خواهید چرخ گوشت را باز و بسته کنید حتماً دقت کنید که دو شاخه را قبلاً از پریز کشیده باشید.

• به هیچ وجه گوشت را با دست به سمت تیغه ها فشار ندهید و برای این کار از اهرم مخصوص استفاده نمایید. این کار هم بهداشتی تر بوده و هم از امنیت بیشتری برخوردار است و زمینه آسیب به انگشتان شما را فراهم نمی سازد.
• در هنگام نصب و راه اندازی چرخ گوشت حواستان را جمع کنید تا قطعات را اشتباهاً به جای هم قرار ندهید. از اشتباهات رایج در این مورد می توان به گذاشتن پنجره معمولی همراه با پنجره‌ لوله ‌ای داخل چرخ اشاره نمود.

• بعد از تغییر آیکون ON به حالت REVERSE جهت استفاده از ویژگی معکوس، حتماً 6 الی 7 ثانیه منتظر بمانید تا دور موتور به پایان برسد و کاملاً بایستد.
• از آن جا که تیغه و پنجره های چرخ گوشت باید از لبه ‌های تیزی برخوردار باشند تا میله مارپیچ گوشت را به سمت آن ‌ها براند و فرایند چرخ‌ شدن گوشت به نحو احسن انجام گیرد، در صورت کندی آن ها نباید از سنگ های معمولی برای تیز کردن دوباره آن ها استفاده کرد. برای این کار بهتر است از سنگ های مغناطیسی استفاده شود.

 

 

افزایش طول عمر چرخ گوشت

افزایش طول عمر چرخ گوشت

 

  • نظر به این که موتور چرخ گوشت ها از نوع اونیورسال و دارای زغال می ‌باشد، باید دقت کنید در صورتی که طول آن به ۱/۳ طول اولیه رسید حتماً آن را تعویض نمایید. همچنین در صورت خوردگی سطح کلکتور بر اثر جرقه، به هیچ وجه خودتان به آن دست نزنید و جهت بالانس و تعمیر، کار را به یک شخص حرفه ای بسپارید.
    • اطمینان حاصل کنید که در گیربکس از گریس نسوز استفاده شده است و مقدار آن باید اندازه باشد. چرا که هم مقدار زیاد و هم کم آن گیر مکانیکی دستگاه را به دنبال خواهد داشت.

 

 مشاهده و خرید چرخ گوشت دلمونتی مدل DL350

 

شکل ظاهری چرخ گوشت چه ارتباطی با افزایش طول عمر آن دارد؟

در واقع چرخ گوشت در زمره لوازمی است که به دفعات زیادی شسته و استفاده می شود. بنابراین مطمئن شوید مدلی را انتخاب می کنید که استفاده مکرر منجر به خراب شدن هیچ کدام از قطعات آن نشود. در این راستا پیشنهاد ما به شما مدل هایی هستند که بدنه یا حداقل قطعات آن ها از استیل ساخته شده باشند. این جنس نه تنها مقاومت بالایی در برابر شکستن دارد بلکه در مجاورت با آب و رطوبت نیز به هیچ وجه زنگ نمی زند.

 

آموزش نحوه استفاده از چرخ گوشت ها

آموزش نحوه استفاده از چرخ گوشت ها

 

تیغه ها نیز بهتر است از جنس فولاد ضد زنگ باشند. حتماً نیز دقت کنید که تیغه های چرخ گوشت تیز باشند و قابلیت تیز شوندگی را نیز داشته باشند. همچنین لوازم جانبی که در بعضی مدل ها همراه دستگاه بوده و در برخی دیگر می توان آن ها را به صورت جداگانه تهیه کرد بسیار کاربردی هستند.

به عنوان مثال می توان به کمک تیغه های مختلف گوشت را در هر اندازه ای خرد کرده و به اندازه دلخواه درآورد. همچنین سری های وجود دارند که مخصوص درست کردن سوسیس و کبه می باشند. داشتن آن ها از شما یک آشپز حرفه ای می سازد.

شاید مقالات زیر نیز برای شما مفید باشند: 

برند لوازم خانگی دلمونتی (Delmonti)

راهنمای خرید جهیزیه ارزان

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم  طرز کار چرخ گوشت و آموزش نحوه استفاده از چرخ گوشت را به شما آموزش دهیم. امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *