بلاگ, مقالات لوازم خانگی

نحوه مراقبت و نگهداری از یخچال و فریزر

مراقبت و نگهداری از یخچال و فریزر

یخچال جزو کاربردی ترین لوازم خانگی است که برای نگه داری مواد غذایی استفاده می شود این وسیله، جزو وسایل بسیار ضروری در منزل بوده که از فساد مواد غذایی جلوگیری می کند. از آنجایی که این وسیله پر کاربرد نسبتا گران بوده برای محافظت و نگهداری صحیح و افزایش طول عمر دستگاه، مواردی را مد نظر قرار داد. تمام یخچال های موجود در بازار کارایی یکسانی داشته و یک وظیفه مشخص دارند که آن هم افزایش طول مصرف مواد غذایی و جلوگیری از فساد آنهاست در این مقاله ناومال قصد داریم نحوه مراقبت و نگهداری از یخچال و فریزر و نکات کلیدی افزایش طول عمر یخچال و فریزر همچنین نکات ایمنی هنگام استفاده از یخچال و فریزر را به شما آموزش داده و شما را با بهترین اصول محافظت از آن آشنا کنیم.

 

 

مراقبت و نگهداری از یخچال و فریزر

مراقبت و نگهداری از یخچال و فریزر

 

مهمترین نکات و روش های مراقبت و نگهداری از یخچال و فریزر

 • تمیز کردن واشر

واشر همان پلاستیک مشکی دور یخچال است که وظیفه آن ممانعت از ورود گرما به داخل یخچال است. با گذشت زمان، این واشر ممکن است شل شده و نتواند به خوبی جلوی ورود گرما را به داخل یخچال بگیرد از این رو ورود گرما به داخل یخچال موجب افزایش هزینه های مصرف انرژی می شود.

این وسیله بسیار مهم که نقش حیاتی هم در افزایش طول عمر یخچال دارد و موجب کاهش هزینه های انرژی می شود اغلب در هنگام تمیز کردن یخچال نادیده گرفته شده و به آن توجه زیادی نمی شود از این رو برای افزایش طول عمر آن باید همواره و به طور مرتب تمیز شده و سپس خشک شود.

 

 

 جهت مشاهده یخچال های ساید بای ساید کلیک کنید.

 

 

 

 • جلوگیری از یخ زدگی یخچال

برای افزایش طول عمر یخچال به صورت مدادم و مرتب یخچال را یخ زدایی کنید. اگر دستگاه شما یخ زدای اتوماتیک دارد نیازی به این کار نیست و خود دستگاه به طور خودکار این عمل را انجام می دهد.

 

 • تمیز کردن یخچال

بعضی از میکروب ها در محیط های مرطوب و سرد بهتر رشد می کنند سعی کنید با استفاده از یک دستمال که با آب گرم خیس کرده اید هفته ای یک بار داخل یخچال را تمیز کنید تا جلوی رشد باکتری ها و عوامل بیماری زا را بگیرید.

بوهای موجود در یخچال را با محلول های ضد عفونی کننده که برای این منظور ساخته شده اند یا پک های آماده بوگیر یخچال که به صورت آماده در بازار وجود دارند می توان از بین برد. برای این منظور از تکه زغال نیز می توان استفاده کرد، زغال نقش موثری در رفع بوهای نامطبوع یخچال دارد.

 

 

نکات کلیدی افزایش طول عمر یخچال و فریزر

نکات کلیدی افزایش طول عمر یخچال و فریزر

 

 • تصفیه آب یخچال را تعویض کنید

تصفیه آب یخچال را به صورت مرتب و حداقل هر شش ماه یک بار تعویض کنید

 

 • تنظیم ترموستات یخچال

ترموستات داخل یخچال را به درستی تنظیم کنید دمای داخل یخچال باید سه درجه بالای صفر و دمای داخل فریزر باید سه تا چهار درجه زیر صفر باشد. تنظیم نادرست ترموستات سبب فساد و یخ زدن مواد غذایی می شود ، همچنین مصرف انرژی را نیز افزایش می دهد.

 

 

 جهت مشاهده یخچال و فریزر کلیک کنید

 

 

 • جابجایی یخچال

در صورتی که یخچال را به هر دلیلی جا به جا کردید بعد از دو الی سه ساعت بعد از جابجایی یخچال را به برق متصل کنید.

 

 • باز و بسته کردن در یخچال

باز و بسته کردن در یخچال باعث می شود که هوای گرم وارد یخچال شده و بازدهی آن را کاهش داده و مصرف انرژی را افزایش دهد همین طور در دراز مدت ممکن است طول عمر دستگاه را پایین بیاورد پس سعی کنید برای مراقبت و نگهداری بهتر از یخچال و فریزر خود از باز و بسته کردن درب آن به مدت طولانی خودداری کنید.

 

 

نکات کلیدی افزایش طول عمر یخچال و فریزر

نکات کلیدی افزایش طول عمر یخچال و فریزر

 • یخچال را بعد از خرید برای مدتی در حال سکون قرار دهید

بعد از اینکه یخچال را خریدید و به منزل آوردید آن را مستقیم روشن نکنید بلکه برای چند ساعت آن را در جای مشخص خود در حال سکون قرار داده و سپس اقدام به روشن کردن آن کنید.

یخچال ها دارای ماده سرد سازی هستند که وظیفه سردسازی داخل یخچال را انجام داده و همراه با جابه جایی دستگاه این ماده نیز تکان می خورد برای آنکه این ماده به حالت سکون درآید چند ساعت باید یخچال را به همین حالت حفظ کنید.

اگر یخچال را به همان حالت عمود خود جابه جا کرده باشید این ماده سردساز نیاز به حداقل یک ساعت زمان برای به حالت سکون برگشتن خود دارد ولی در صورتی که یخچال  را به حالت افقی جابجا کرده باشید حداقل به چهار ساعت زمان نیاز است تا این ماده سردساز به حالت سکون بازگردد.

 

 

 مشاهده یخچال های برند اسنوا

 

 

مراقبت و نگهداری از یخچال و فریزر

مراقبت و نگهداری از یخچال و فریزر

نکات کلیدی افزایش طول عمر یخچال و فریزر و مراقبت و نگهداری بهتر از آن

 • نور خورشید به مرور زمان باعث آسیب به یخچال می شود پس هرگز آن را کنار پنجره و نور مستقیم خورشید قرار ندهید و تا حد امکان تلاش کنید محلی که یخچال را در آن قرار می دهید خنک باشد
 • هنگام تنظیم یخچال همواره تلاش کنید آن را به طور کامل به دیوار نچسبانید و حداقل آن را 20 سانتی متر از دیوار فاصله دهید اگر بیشتر از یک عدد یخچال دارید و یخچال ها در کنار هم نگهداری می شوند این فاصله برای آنها نیز رعایت شود.
 • بالای یخچال هیچ گونه وسایل تزیینی قرار ندهید
 • یخچال و فریزر را از وسایل و لوازم گرمایشی مثل شوفاژ و آبگرمکن و بخاری دور نگه دارید.
 • برای کاهش سر و صدای یخچال و جلوگیری از فشار بر روی موتور یخچال همواره باید تراز باشد.
 • درجه فریزر را متناسب با دمای هوا تنظیم کنید این درجه در فصل های گرم و سرد سال باید متفاوت باشد.

 

نکات ایمنی هنگام استفاده از یخچال و فریزر

نکات ایمنی هنگام استفاده از یخچال و فریزر

 

 

 مشاهده یخچال های برند هیمالیا

 

راهنمای مراقبت و نگهداری مواد غذایی در یخچال و فریزر

 • مواد غذایی مختلف را همه با هم در یک قفسه نگهداری و مواد گوشتی و سبزیجات را تفکیک کرده و هر کدام را در طبقه های مجزایی از یخچال قرار دهید.
 • حتما مواد غذایی را به دقت دسته بندی کنید و با نایلکس در یخچال بگذارید تا بوی مواد غذایی مختلف پخش نشده و یخچال بو نگیرد. بعضی از قسمت های پلاستیکی یخچال بسیار حساس بوده و سریع بوی مواد غذایی را به خود جذب می کنند
 • تا جای ممکن سعی کنید مواد غذایی را دراز مدت در فریزر نگهداری نکنید. سبزیجات را حداکثر شش ماه و مواد گوشتی را حداکثر یک سال در فریزر یخچال نگهداری کنید و قبل از اتمام این این مدت زمان آنها را مصرف کنید چرا که فریز کردن مواد غذایی به مرور زمان موجب کاهش ارزش غذایی مواد خوراکی می شود.
 • برای نگهداری و مراقبت از مواد غذایی در یخچال و فریزر، بسته به نوع مواد غذایی و دمای داخلی یخچال این مدت زمان می تواند از چند روز تا چند هفته متغیر باشد مثلا گوشت را می توان تا 3 روز در یخچال نگهداری کرد،
 • سبزیجات را می توان تا یک هفته نگهداری کرد، میوه ها نیز بسته به نرمی و سفتی آنها و سالم بودن پوسسشتان تا یک الی دو هفته می تواند در داخل یخچال سالم باقی بمانند.

 

نکات ایمنی هنگام استفاده از یخچال و فریزر

نکات ایمنی هنگام استفاده از یخچال و فریزر

 

 

 • برای افزایش طول عمر یخچال هرگز مواد غذایی گرم را در داخل آن نگذارید. اجازه بدهید مواد غذایی در بیرون از یخچال خنک شده و سپس به داخل یخچال منتقل شوند.
 • برای مواد غذایی خشک مثل حبوبات و خشکبار از ظرف های شیشه ای استفاده نکنید.
 • از انبار کردن مواد غذایی در داخل یخچال بگذارید زیرا علاوه بر اینکه به یخچال فشار می آورد باعث می شود که سرما به خوبی بین مواد غذایی جریان پیدا نکند و مواد غذایی داخل آن سریع تر فاسد شوند.
 • مناسب ترین دمای داخلی یخچال برای نگهداری مواد غذایی و از بین نرفتن ویتامین ها و خواص، آن 3 تا منفی 20 درجه سانتی گراد است.8-درب های یخچال از گرم ترین قسمت های یخچال و فریزر می باشند تا جای ممکن از گذاشتن مواد غذایی که سریع فاسد می شوند در آن قسمت ها بپرهیزید.
 • استفاده از ترانس جهت اتصال دستگاه به برق
 • ضعیف بودن برق ها و نوسانات برق شهر (حتی نوساناتی که برای ما محسوس نیست) یکی از مهمترین عوامل اصلی خرابی و از کار افتادگی دستگاه های برقی هستند.
 • بنابراین برای تنظیم و کنترل این نوسانات و طول عمر بیشتر دستگاه یخچال فریزر خود، حتماٌ از ترانس استفاده کنید.
 • برای محافظت بهتر از یخچال، قبل از استفاده از وسایل برقی خانگی به مخصوص یخچال و فریزر حتما دفترچه راهنمای آن را به دقت مطالعه کنید و نکات ایمنی درج شده در آن را رعایت کنید.

 

 

 مشاهده یخچال های برند امرسان

 

 

مراقبت و نگهداری از یخچال و فریزر

مراقبت و نگهداری از یخچال و فریزر

توصیه ها و نکات ایمنی هنگام استفاده از یخچال و فریزر

 • هرگز سعی نکنید که برای کندن یخ های موجود در یخچال فریزر از وسایل تیز مثل چاقو ها و قاشق و کفگیر استفاده کنید قبل از تمیز کردن یخچال همیشه چند ساعت زودتر یخچال را از پریز برق بکشید و در صورت کامل آب شدن یخ ها اقدام به تمیز شدن یخچال کنید یا اگر عجله دارید یخ ها را با استفاده از سشوار آب کنید.
 • هرگز سعی نکنید که برای از برق کشیدن یخچال، سیم یخچال را کشیده و از پریز خارج کنید بلکه دو شاخه را محکم بگیرد و سپس از پریز خارج کنید.
 • هنگام تمیز کردن یخچال هرگز دست خیس خود را به  داخل محفظه فریزر نزنید زیرا امکان برق گرفتگی وجود دارد.
 • از رساندن آسیب، خم کردن، کشیدن و پیچاندن کابل برق جدا بپرهیزید چرا که ممکن است منجر به آتش سوزی و باعث برق گرفتگی شود. در ضمن از وصل بودن سیم زمین (ارت) مطمئن شوید.
 • از قرار دادن ظروف شیشه ای در داخل فریزر بپرهیزید چون موجب شکسته شدن آنها می شود.
 • محل قرار گیری یخچال و پریز برق را طوری هماهنگ کنید که به هنگام بروز حادثه بتوانید سریع آن را از پریز برق بکشید.
 • از دستکاری و بلند کردن طول سیم دستگاه بپرهیزید چرا که احتمال آتش سوزی و برق گرفتگی را افزایش می دهد.

 

 

توصیه ها و نکات ایمنی هنگام استفاده از یخچال و فریزر

توصیه ها و نکات ایمنی هنگام استفاده از یخچال و فریزر

 

 

 • حتما دستگاه یخچال فریزر باید از طریق سیم زمین با زمین اتصال داشته باشد. در غیر اینصورت امکان برق گرفتگی و آسیب زیاد است.
 • برای جلوگیری از برق گرفتگی و همینطور مصرف انرژی زیاد هنگام تمیز کردن یخچال آن را از برق بکشید
 • هرگز به ظروف نگهداری یخ دست نزنید زیرا امکان چسبیدن دست و ایجاد جراحت وجود دارد.
 • حتما یخچال خود را به یک محافظ برق با کیفیت متصل کنید تا جلوی نوسانات شدید برق را گرفته و باعث سوختن موتور و آسیب به آن نشود.
 • بعد از آنکه برای اولین بار بعد از خرید دستگاه خود را روشن کردین حتما دمای داخل آن را چک کرده و از برودت هوای سرد در آن اطمینان حاصل کنید. دقت کنید که لامپ داخل یخچال درست کار می کند و درب یخچال به درستی بسته می شود.

 

 

 

 مشاهده یخچال های برند برفاب

 

 

 بیشتر بخوانید:

راهنمای خرید یخچال و فریزر

معرفی انواع مدل یخچال و فریزر موجود در بازار

قسمت های تشکیل دهنده یخچال و فریزر

 

  کلام آخر 

اکثر توصیه ها و نکات مراقبت و نگهداری از یخچال و فریزر برای اکثر ما آشنا بوده ولی با این حساب اکثر اوقات نادیده گرفته می شوند و به آنها عمل نمی شود. از آنجایی که یخچال فریزر جزو لوازم خانگی برقی محسوب می شود. بعضی اوقات عدم توجه به نکات و موارد ایمنی و نکات مراقبت از آن می تواند آسیب های جدی به سلامت افراد وارد کند و یا هزینه های زیادی برای تعمیر و نگهداری به افراد تحمیل کند. رعایت کردن این موارد و نکات، بسیار آسانتر و کم هزینه تر از عواقب بعدی که ممکن است به دنبال یک سهل انگاری کوچک به وجود بیاید است.

در این مقاله نحوه مراقبت و نگهداری از یخچال و فریزر و نکات کلیدی افزایش طول عمر یخچال و فریزر همچنین نکات ایمنی هنگام استفاده از یخچال و فریزر را به شما آموزش دادیم  امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *