بلاگ, مقالات محصولات آشپزخانه

روش کار سرخ کن های بدون روغن

روش کار سرخ کن های بدون روغن

محبوبیت غذا های سرخ کردنی بر هیچ کس پوسیده نیست. به طور کلی ما انسان ها یک عادت عجیب داریم که از چیز هایی که برای بدن مضر هستند، بیشتر استقبال می کنیم. با وجود آن که می دانیم غذا های سرخ کردنی برای بدم مضر هستند اما نمی توانیم از خلال های سیب زمینی سرخ شده دست بکشیم.

بنابراین باید کاری کنیم که زیان وارد شده به بدن را به حداقل برسانیم. ما در این مقاله سعی می کنیم شما را با تفاوت سرخ کن های بدون روغن با مدل های معمولی آشنا کنیم همچنین روش کار سرخ کن های بدون روغن و مزایا و معایب سرخ کن های بدون روغن را برای شما توضیح می دهیم. امیدوارم تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

سرخ کن های بدون روغن

این کار با سرخ کن های بدون روغن تا حدودی امکان پذیر است. این محصول برای کمک به کسانی طراحی شده است که علاقه وافری به غذا های سرخ کردنی دارند و در حین آن نیز طرفدار سالم خواری هستند. عده ای نمی دانند که روند کار این دستگاه شگفت انگیز چگونه است. ما در این مقاله قصد داریم شما را با روش کار سرخ کن های بدون روغن آشنا کنیم.

سرخ کن فیلیپس

 

روش کار سرخ کن های بدون روغن

روش کار سرخ کن های بدون روغن

تفاوت سرخ کن های بدون روغن با مدل های معمولی

سرخ کن ها دسته ای از لوازم برقی خانگی هستند که کاربرد زیادی در آشپزخانه داشته و به وفور استفاده می شوند، سرخ کن های بدون روغن بر خلاف نمونه های عادی، غذا را در روغن زیاد سرخ نمی کنند در حالی که پایان کاری تقریباً به همان کیفیت دارند. در هر دو مدل سرخ کن، آب سطحی مواد غذایی گرفته شده و در نتیجه واکنش مِیلارد اتفاق می افتد. بدین معنی که در این واکنش، سطح خارجی مواد غذایی به دلیل تجزیه پروتئین ها و قند ها، ترد و برشته شده در حالی که هم چنان بافت نرم و لذیذی دارند.

سرخ کن فیلیپس

در نتیجه چربی موجود در غذا هایی نظیر سیب زمینی، بال مرغ، پیراشکی و استیک ماهی تا حد قابل قبولی کاهش می یابد. تنها چیزی که فرق کرده است روش سرخ کردن بوده که به سمت کمک به حفظ سلامتی و راحتی کاربران سوق پیدا کرده است.

 

روش کار سرخ کن های بدون روغن

روش کار سرخ کن های بدون روغن

طرز کار سرخ‌ کن معمولی

مواد برای سرخ شدن در سرخ ‌کن ‌های معمولی باید در حجم زیادی از روغن غوطه ور باشند تا ظاهر طلایی و برشته شده ای پیدا کنند. این سرخ کن ها مجهز به سبد سوراخ دار هستند که دسته ای به آن متصل است.

بدین صورت که مواد را درون سبد ریخته و بعد به داخل روغن انداخته می شوند. این کار بیرون آوردن آن ها را راحت تر می کند. این حجم از روغنی که به وسیله مواد جذب می شود نه تنها سلامتی انسان را تهدید می کند بلکه مصرف روغن ما را نیز بالا می برد. در صورت کم بودن میزان روغن، مواد غذایی سوخته و حالت سیاه رنگی پیدا می کنند.

با مقدار زیاد روغن مانده چیکار خواهید کرد. دوباره آن را مصرف می کنید؟ خوب است بدانید که روغن استفاده شده را نمی توان بیش از دو بار استفاده کرد. چرا که دفعات بیشتر از آن، باعث بیماری هایی همچون سرطان می شود.

در صورتی که برای سرخ کن، فیلتر تعبیه شده باشد روغن آن سیاه رنگ و کثیف نمی شود و چند دفعه می توان آن را مورد استفاده قرار داد بدون آن که غذا بوی روغن سوخته بدهد. ولی این مقدار روغن با چندین دفعه تمام نمی شود و شما در انتها مجبور به دور ریختن آن می شوید. واقعاً اسراف است.

 جهت مشاهده سرخ کن ها کلیک کنید

 

آشنایی با طرز کار سرخ کن های بدون روغن

آشنایی با طرز کار سرخ کن های بدون روغن

شاید مطالعه مقاله راهنمای خرید سرخ کن نیز برای شما مفید باشد

آشنایی با طرز کار سرخ کن های بدون روغن

طرز کار این سرخ کن ها برگرفته از فر های کانوکشن بوده است. بدین معنی که در این مدل ها از جریان هم رفتی برای انتقال گرما به مواد غذایی استفاده شده است. به لطف برخورداری از المنت های پر قدرت، هوای داخلی بسیار داغ شده و سرخ شدن در زمان کمتری به وقوع می پیوندد.

به عبارت دیگر به جای روغن، در هوای داغ برشته می شوند. گرفتن نام هوا پز به سبب این ویژگی آن ها اطلاق شده است. حتی بعضی مدل های پیشرفته را با قابلیت برخورداری از فن نیز ساخته اند که باعث توزیع یکنواخت و بهتر حرارت می شود.

سرخ کن فیلیپس

سبد این سرخ کن ها نیز مانند مدل های عادی دارای سوراخ های ریز و درشتی است که نه برای روغن بلکه برای عبور جریان و رفت و آمد هوای داغ قرار داده شده اند. این سرخ کن ها نه تنها سرعت آشپزی را بسیار بالا می برند بلکه شستشوی راحت تری نیز دارند.

چرا که در سرخ کن های معمولی، قطره های روغن به اطراف و بدنه دستگاه پاشیده می شود و تمیز کردن آن ها نیازمند وقت زیادی است. در حالی که بدنه سرخ کن های بدون روغن در حین استفاده هم چنان خنک است و لازم نیست منتظر بمانید تا سرد شوند. همچنین می توان آن ها را در ماشین ظرفشویی قرار داد.

آشنایی با طرز کار سرخ کن های بدون روغن

آشنایی با طرز کار سرخ کن های بدون روغن

آیا سرخ کن های بدون روغن، به روغن احتیاج دارند؟

بعضی مردم تصور می کنند که چون این سرخ کن ها را بدون روغن می نامند لذا دیگر به روغن احتیاج ندارند. این یک تصور اشتباه است. چرا که دلیل گرفتن عنوان بدون روغن به مصرف روغن بسیار ناچیز آن ها باز می گردد. کار این سرخ کن ها با یک قاشق غذا خوری روغن راه می افتد. می توانید هیچ روغی نیز نریزید فقط برای این کار، باید مواد را دائم زیر و رو کنید تا خوب کریسپی شوند.

سرخ کن های بدون روغن چند کاره بوده و از آن ها می توان برای کار هایی هم چون گرم‌ کردن غذا های باقی ‌مانده، پختن غذا های یخ‌ زده،گریل‌ یا کبابی ‌کردن گوشت و سبزیجات، پختن مافین، کوکی، بیسکوییت و کیک‌‌‌ های کوچک و حتی بو دادن آجیل استفاده کرد.

چرا که مواد در این دستگاه به هیچ وجه ته نمی گیرند. بعضی مدل ها دارای وسایل جانبی پر کاربردی نظیر سیخ کباب و قالب های کمر بندی برای شکل دادن به دسر های مانند تیرامیسو و چیز کیک نیز می باشند.

آیا سرخ کن های بدون روغن، به روغن احتیاج دارند؟

آیا سرخ کن های بدون روغن، به روغن احتیاج دارند؟

سرخ کردن های بدون روغن در چند ظرفیت و نوع وجود دارند؟

سرخ کن بدون روغن را در سه گنجایش متفاوت طراحی کرده اند تا هر کس مطابق با ظرفیت خانواده خود، متناسب ترین را انتخاب نماید. بنابراین کوچک ترین سایز آن ها گنجایشی حدود 1 الی 2 لیتر دارد و برای افراد مجرد و خانواده های دو نفره کفایت می کنند.

سایز متوسط آن ها گنجایشی برابر با 1.8 الی 2.5 لیتر دارد و جوابگوی نیاز های حداکثر 5 نفر می باشد. سایز بزرگ آن دارای گنجایش بیش از 5 لیتر است و مناسب خانواده های پر جمعیت یا تهیه غذا برای دورهمی و مهمانی می باشد.

گستره دمایی در نظر گرفته شده برای سرخ کن های بدون روغن بین 80 تا 200 سانتی گراد می باشد. مدل های مدرن، مجهز به آپشن تنظیم حرارت می باشند. درست است که این مورد، کارایی منحصر به فردی دارد اما تنظیم حرارت لزوماً به معنای غذای باکیفیت تر نیست. سرخ کن ها در دو نوع دستی و دیجیتالی تولید شده اند که طبیعتاً کار با مدل های دیجیتالی راحت تر است چرا که به کمک آن ها دقیق تر می توان حرارت و زمان پخت را تنظیم نمود.

 

 جهت مشاهده غذاساز ها کلیک کنید

 

 

سرخ کردن های بدون روغن در چند ظرفیت و نوع وجود دارند؟

سرخ کردن های بدون روغن در چند ظرفیت و نوع وجود دارند؟

مشخصات سرخ کن های دلمونتی 

 • گریل چرخشی

سرخ کن دلمونتی دارای گریل چرخشی است که دو طرف غذا را کاملا خوب پخته و به طور یکسان در کوتاهترین زمان ممکن سرخ می کند. و هیچ نیازی به پشت و رو کردن مواد غذایی ندارد.

سرخ کن 1.5 لیتری مربعی دلمونتی مدل DL630N

 • بدون نیاز به هم زدن غذا

هنگام پخت غذا با سرخ کن برند دلمونتی، تنها کاری که باید انجام بدهید این است که، قاشق را در جای مخصوص به خود گذاشته و مقدار بسیار کمی روغن در آن بریزید تا غذای شما کاملا طبخ شده و آماده میل کردن شود و هیچ نیازی به هم زدن غذا نیست.

 

مشخصات سرخ کن های دلمونتی 

تفاوت سرخ کن های بدون روغن با مدل های معمولی

  شاید مطالعه مقاله راهنمای خرید جهیزیه ارزان عروس نیز برای شما مفید باشد  

سرخ کن فیلیپس

 • پخت غذا به روش دینامیکی

یکی از مزیت های خوب دستگاه های دلونتی این است که غذا را به روش دینامیکی پخت می کند که این مزیت، کار با آن را بسیار راحت کرده و نتیجه بسیار مطلوبی را برای شما فراهم می کند.

 • جنس درب سرخ کن

جنس درب سرخ کن دلمونتی از شیشه پیرکس بسیار مستحکم و مقاوم در برابر حرارت، ضربه و رطوبت می باشد. جنس شیشه ای آن باعث شده که تمام مراحل پخت به آسانی از 4 جهت آن قابل مشاهده باشد. درب های شیشه ای از نظر بهداشتی و سلامتی بسیار بهتر از درب های پلاستیکی هستند و همینطور راحت تر هم تمیز می شوند.

 

 • گنجایش سرخ کن

ظرفیت این سرخ کن های  چند کاره دلمونتی، 2 کیلوگرم برابر با 1.5 لیتر می باشد که از گنجایش بسیار خوبی برخوردار بوده و مناسب خانواده های کم جمعیت و پر جمعیت می باشد و می توان غذاهای با حجم زیادی را در آن طبخ کرد.

 

مشخصات سرخ کن های دلمونتی 

تفاوت سرخ کن های بدون روغن با مدل های معمولی

 

 • اجزای قابل تفکیک سرخ کن

دستگاه سرخ کن دلمونتی به خاطر دارا بودن اجزای قابل تفکیک، شست و شوی آسان و راحتی داشته و به آسانی تمیز می شود.  همینطور دیگ آن نیز به راحتی قابل جدا شدن و قابل شست و شو است.

 • جنس رویه داخلی سرخ کن

جنس رویه داخلی این سرخ کن از تفلون نچسپ بوده که هنگام پخت، غذا اصلا ته نمی گیرد و به آسانی شسته شده و تمیز می شود.

 • سیستم خاموش شدن خودکار سرخ کن

از دیگر قابلیت های این سرخ کن دلمونتی می توان به سیستم خاموش دن اتوماتیک آن اشاره کرد. در صورتی عملیات پخت پایان یابد دستگاه خود به خود خاموش می شود.

 

سرخ کردن های بدون روغن در چند ظرفیت و نوع وجود دارند؟

روش کار سرخ کن های بدون روغن

 • تایمر سرخ کن

سرخ کن های بدون روغن دلمونتی دارای یک تایمر 60 دقیقه ای می باشد که به شما اجازه می دهد از 1 تا 60 ثانیه دستگاه را تنظیم نمایید. و دارای زنگ هشدار پایان پخت است.

 • سیستم گرمایشی سرخ کن

سرخ کن دلمونتی دارای یک سیستم گرمایشی 360 درجه است که گرما را به طور کامل در تمام جهات پخش کرده و حرارت و گرما را فقط در یک قسمت متمرکز نمی کند این امر موجب پخت یکنواخت و یکسان مواد غذایی می شود.

 • دو کاره سرخ کن

سرخ کن برند دلمونتی یک دستگاه دو کاره قدرتمند است که هم قابلیت پخت و هم قابلیت سرخ کردن مواد غذایی را دارد.

سرخ کن بدون روغن دلمونتی مدل DL615

 • صفحه نمایش دیجیتال سرخ کن

بر روی بدنه این دستگاه، صفحه نمایش دیجیتال آن را می توان مشاهده کرد این پنل لمسی کاملا دیجیتالی بوده و برنامه پذیر است. این پنل شامل برنامه هایی برای تنظیم زمان، تنظیم دما، برنامه های مختلف پخت و پز، برنامه مربوط به گریل چرخشی و سایر امکانات دیگر است که کار با آن بسیار راحت و آسان است.

این پنل دیجیتالی بسیار پیشرفته به آسانی به شما اجاره می دهد که هر کدام از حالت های مختلف بخار، گریل، تاس کباب و سرخ کردن انواع غذاها را به راحتی انتخاب و تنظیم نمایید.

سرخ کن مربعی دلمونتی مدل DL630N

روش کار سرخ کن های بدون روغن

 • جنس المنت سرخ کن

المنت این سرخ کن از جنس بسیار مرغوب و استیل ضد زنگ ساخته شده است که با روشن کردن دستگاه شروع به داغ شدن می کند و دستگاه را سریع گرم می کند.

 • برنامه های مختلف

سرخ کن دلمونتی  دارای منوی تنظیم با چند برنامه جهت جوشاندن، سرخ کردن، سوپ، کباب کردن، آرام پز، بخارپز مواد غذایی و …می باشد.

  شاید مطالعه مقاله برند لوازم خانگی دلمونتی (Delmonti) نیز برای شما مفید باشد 

نتیجه گیری

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با تفاوت سرخ کن های بدون روغن با مدل های معمولی آشنا کنیم همچنین روش کار سرخ کن های بدون روغن و مزایا و معایب سرخ کن های بدون روغن را برای شما توضیح دادیم امیدوارم از خ.اندن مقاله لذت برده باشید.

بازگشت به لیست

1 نظر در “روش کار سرخ کن های بدون روغن

 1. Bita گفت:

  ممنون از کمکتون کامل متوجه شدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *