بلاگ, مقالات محصولات آشپزخانه

طرز کار زودپز و آرام پز چگونه است؟

طرز کار زودپز چگونه است؟

در عصری که تمامی چیز ها با تکنولوژی در هم آمیخته اند و زمینه راحتی مردم را فراهم کرده اند، وسایل و ابزار آلات آشپزی هم بی نسیت نمانده و دچار دگرگونی شده اند. دیگر در هیچ آشپزخانه ای دیگ های بزرگ مسی و سنگی را نمی توانی پیدا کنی و جایشان را زودپز و آرام پز هایی گرفته اند که به کمک آنها می توان غذا را 10 برابر زود تر از نمونه های قبلی درست کرد در حالی که از لحاظ کیفیت غذا، هم سطح با دیگ های مسی و سنگی هستند.

ما در این مقاله قصد داریم در مورد اینکه آرام پز چیست؟ توضیح دهیم و نحوه کار زودپز و آرام پز را با هم بررسی کنیم، همچنین با هم ببینیم زودپز و آرام پز از چه اجزایی تشکیل شده است؟ لطفا تا آخر این مقاله با ناومال همراه باشید.

 آرام پز چیست؟

کی دلش می خواهد مواد غذایی را قبل از ترک منزل در دیگ بریزد و هنگامی که برگشت غذایی خوش رنگ و لعاب و جا افتاده تحویل بگیرد. مسلماً این خواسته اکثر خانم های شاغل است. این کاری است که با آرام پز امکان پذیر است. ‏

فرایند کار این وسیله پر کاربرد بدین صورت است که مواد غذایی را در حرارت بسیار کم چیزی بین 75 تا 135 درجه سانتی گراد می پزد. پخت با درجه حرارت کم نه تنها غذا های گوشتی را آب دار تر و نرم تر کرده بلکه آنها را خوش طعم تر نیز می کند. چرا که به واسطه از دست دادن آب کم، هیچ یک از ویتامین ها و مواد معدنی مواد غذایی از بین نمی روند.

 

جهت مشاهده زودپز ها و پلوپز ها کلیک کنید

 آرام پز چیست؟

 آرام پز چیست؟

چگونه از درستی درجه حرارت آرام پز خود مطمئن شویم؟

این سوالی است که برای همه خانم ها ممکن است پیش آمده باشد. برای حصول اطمینان از این که درجه حرارت تنظیمی شما برای غذای مورد نظرتان مطلوب است می توانید با یک روش ساده آرام پز خود را امتحان کنید.

ابتدا حدود 2 لیتر آب ولرم در آرام پز بریزید و آن را به مدت 8 ساعت روی درجه حرارت کم تنظیم نمایید. بلافاصله با برداشتن درب به وسیله یک دما سنج، دمای آب را اندازه گیری کنید. دمای اندازه گیری شده باید 85 درجه سانتی گراد باشد تا نشان دهنده تنظیم درست تایم باشد.

اگر دمای آب بیشتر از 85 درجه سانتی گراد بود به این معنی است که اگر غذایی را به مدت 8 ساعت و بدون آن که مواد را حتی یک بار هم بزنیم درون آرام پز بریزیم غذا بیش از حد پخته و امکان از دست دادن آب و ته گرفتن وجود دارد.

در نتیجه باید حرارت را کمتر از قبل تنظیم نمود. اگر دمای مشاهده شده کمتر از 85 درجه باشد این معنی را می دهد که آرام پز شما به دما مطلوب نرسیده و ممکن است غذا در زمان مورد انتظار شما پخته نشود.

 

طرز کار زودپز چگونه است؟

نحوه کار زودپز و آرام پز

 

خوب است بدانید آرام پز که دارای ظرف سرامیکی هستند نه تنها راحت تر تمیز می شوند بلکه می توانید همان ظرف را در یخچال نگهداری کرده و در موعد مقرر گرم کنید. گرم کردن مجدد در آرام پز به هیچ عنوان توصیه نمی شود. دقت کنید که اگر غذای شما ترکیبی از گوشت و سبزیجات است حتما سبزیجات در ته قابلمه قرار بگیرند و گوشت ها روی آنها. چرا که در آرام پز، سبزیجات دیر تر از گوشت و مرغ پخته می شوند.

نحوه کار زودپز و آرام پز

این تغییرات اگر چه به نفع مردم می باشند و در وقت آنها نهایت صرفه جویی را به عمل می آورند اما در صورتی که طرز کار با آن ها را بلد نباشیم نه تنها خودمان دچار مشکل می شویم و امنیت جانی خود را به خطر می اندازیم بلکه در صورت استفاده نادرست از وسایل برقی، باعث خراب و سوختن وسایلی می شویم که شاید بودجه یک ساله مان را صرف خریدنش کرده بودیم.

لازم به ذکر است که جهت استفاده درست از هر وسیله برقی، ابتدا باید با قطعات و اجزای مختلف آن آشنا شد و کاربرد هر یک را دانست. ما در سایت ناومال به بیان نکته ها و قواعد خاصی که در هنگام استفاده از زودپز ها و آرام پز ها باید رعایت شود، پرداخته ایم.

 

 

طرز کار زودپز چگونه است؟

نحوه کار زودپز و آرام پز

زودپز و آرام پز از چه اجزایی تشکیل شده است؟

ممکن است بسیاری از قطعات در  وسیله زود پز و آرام پز سر جای خود قرار گرفته باشند، اما دانستن نام آن‌ها در هنگام تمیز کردن به کمکتان می آیند. اولین چیزی که در معرض دید قرار دارد بدنه خارجی (Outer body) است که معمولاً ترکیبی از استیل و پلاستیک فشرده است و بسیار بادوام ساخته شده است. دَر، دومین قسمت است و در بیشتر مدل ها با یک چرخش راحت قفل شده و تا خودتان قصد باز کردنش را نداشته باشید باز نمی شود.

دور درپوش معمولاً واشر های آب بندی پلاستیکی سفید رنگی قرار دارند که جهت محکم شدن و جلوگیری از خروج بخار به هنگام روشن شدن تعبیه شده اند. سوپاپ فشار و بخار قسمت دیگر است که روی سر زود پز قرار داده شده اند و به وسیله آن

ها می توان بخار موجود در دیگ را قبل از باز شدن درب، خالی نمود. جمع کننده چگالش (Condensation collector)، قابلمه داخلی و قفسه بخار یا سبد دیگر اجزای زود پز محسوب می شوند که هر کدام کار خاصی را انجام داده و وظیفه ای بر عهده دارند.

 

طرز کار زودپز چگونه است؟

طرز کار زودپز چگونه است؟

 

 جهت مشاهده زودپز های رو گازی کلیک کنید

 

طرز کار زودپز چگونه است؟

زودپزها در مقایسه با آرام پزها وسیله کارا تر و به درد بخور تری می باشند چرا که با هدف آماده کردن غذایی نرم و لذیذ در کوتاه ترین زمان ممکن و با حداقل مصرف انرژی طراحی شده اند. قبل از استفاده از زود پز حتماً یک دور دفترچه راهنمای آن را مطالعه نمایید. برای اطمینان بیشتر مدل های مجهز به قفل ایمنی را خریداری نمایید. دقت کنید که قبل از شروع کار با آن، حتماً نایلون روی قابلمه داخلی و بقیه قطعات را خارج کنید.

 

طرز کار زودپز چگونه است؟

طرز کار زودپز چگونه است؟

مراحل کار استفاده از زودپز بدین صورت است که

  • ابتدا دیگ قابلمه مانند را در بدنه خارجی قرار دهید چرا که بدون وجود آن عملاً پختی صورت نمی گیرد.
  • در داخل کارتن از قبل سیم طویلی وجود دارد. یک سر آن که حالت متفاوت تری داشته را به زود پز و سر دیگر را به پریز برق وصل کنید.
  • در صورتی که تمایل دارید زود پز را روی حرارت بسیار کمی تنظیم کنید جمع کننده که یک قطعه پلاستیکی است را به بدنه خارجی وصل کنید چرا که هر گونه میعان ایجاد شده داخل دیگ را جمع آوری می کند.
  • تست آب را با ریختن ۳ پیمانه آب داخل قابلمه داخلی انجام دهید. سپس در قابلمه را گذاشته و در جهت عقربه های ساعت درپوش را بچرخانید تا قفل شود. دکمه Manual را از منو پیدا کرده و با استفاده از دکمه‌ های + و –، زمان را روی ۲ دقیقه تنظیم کنید. در زمانی که بخار داخل قابلمه تولید می شود مشاهده می کنید که شیر شناور بالای درپوش بیرون می آید. پس از اتمام مدت 2 دقیقه ای، حالا دکمه Keep Warm/Cancel را فشار دهید تا زود پز خاموش شود.
  • بعد از خاموش شدن زود پز، نوبت به خارج کردن فشار بخار می رسد. این جا دو نکته ظریف وجود دارد که باید رعایت شوند. برای غذا های آبکی و نشاسته دار زیاد مثل سوپ حدود 30 دقیقه صبر کنید تا زود پز خودش به صورت طبیعی فشار را خارج کند و برای غذا های دریایی و آنهایی که دارای سبزیجات هستند از خارج کردن فشار به ‌صورت دستی استفاده کنید. برای این کار می توانید شیر اطمینان را از کناره های آن بگیرید و بازش کنید. مواظب دستتان باشید که نسوزید.
  • حال واشر آب بندی را در جای خود قرار داده و شیر شناور را چک کنید که به راحتی بالا پایین برود.
  • تمام ترکیبات مواد غذایی را داخل قابلمه استیل داخلی بریزید. در زود پز برقی را بگذارید و آن را مثل دفعه قبل بچرخانید. تنظیمات دلخواه خود را با دکمه های منظور شده اعمال کنید.
  • در صورتی که از تنظیمات پیش فرض برای پختن غذا استفاده می کنید نیازی به هیچ چیز دیگر نیست.

 

طرز کار زودپز چگونه است؟

نحوه کار زودپز و آرام پز

دکمه های روی زود پز چه معنی و کاربردی دارند؟

بر روی بدنه این وسیله برقی دکمه هایی تعبیه شده اند که کار با آن را بسیار راحت تر کرده است. با زدن دکمه pre-set می توان از تنظیمات از قبل برنامه ریزه شده ای که روی زود پز پیاده شده است، استفاده کرد. آیکون Poultry برای زمان هایی کاربرد دارد که قصد دارید مرغ بپزید.

به این صورت که ابتدا Poultry را زده سپس دکمه pre-set را بزنید. چند ثانیه بعد صدای بیب به شما اعلام می کند که فرآیند پختن شروع شده است. این پیش فرض ها شامل Soup برای پختن سوپ، Meat، Stew برای پختن گوشت و خورشت، Bean، Chili برای پخت لوبیا و فلفل، Rice برای برنج، Multi-grain برای پختن انواع غلات، Porridge مخصوص درست کردن فرنی و حریره، Steam برای بخار پز کردن می باشند.

علاوه بر زودپز های پیشرفته برقی، نوع دیگری از زودپز های معمولی وجود دارند که زودپز های روگازی نام داشته و غیر برقی هستند و تمام موارد و کارکردهای یک دستگاه زودپز را بر روی شعله اجاق انجام می دهند این نوع زودپزها نیز طرفداران زیادی داشته و کارکرد راحتی دارند.  

 

 جهت مشاهده غذاساز ها کلیک کنید

 

طرز کار زودپز چگونه است؟

نحوه کار زودپز و آرام پز

 

اقداماتی که قبل از کار با زود پز باید رعایت شوند

در محل اتصال درپوش به بدنه زود پز، یک حلقه ای لاستیکی سفید رنگ تعبیه شده است که مانع خروج بخار آب ایجاد شده می شود. در صورتی که لاستیک مورد نظر پاره شود در اسرع وقت نسبت به تعویض آن اقدام کنید. روی درپوش یک دریچه اطمینان وجود دارد که مخصوص زمان هایی است که فشار آب به حدی می رسد که خارج از تحمل ظرف است. در نتیجه با باز شدن این دریچه، فشار اضافی از روی ظرف برداشته می شود.

در صورت وجود نداشتن این دریچه، زود پز همانند یک بمب فعال است. بنابراین قبل از کار با زود حتماً سوپاپ و دریچه اطمینان را برسی کرده و از سلامت و باز بودن آنان اطمینان حاصل فرمایید. اگر چه تمامی موارد امنیتی در زود پزها رعایت شده است و با جمع شدن فشار بخار زیاد، درب ظرف به صورت اتوماتیک قفل می شود. در صورت جمع شدن فشار بخار زیاد، صدایی شبیه سوت از زود پز به گوش می رسد و با این کار، کاربر را مطلع می سازد.

 شاید مطاله مطالب زیر نیز برای شما مفید باشد.

راهنمای خرید زودپز و پلوپز

برند لوازم خانگی دلمونتی (Delmonti)

راهنمای خرید جهیزیه ارزان عروس

کلام آخر..

ما در این مقاله با هم در مورد اینکه آرام پز چیست؟ توضیح دادیم و نحوه کار زودپز و آرام پز و اینکه زودپز و آرام پز از چه اجزایی تشکیل شده است؟ را با هم بررسی کردیم، امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *