بلاگ, مقالات محصولات آشپزخانه

راهنمای خرید چرخ گوشت

راهنمای خرید چرخ گوشت

امروزه هر آشپزخانه ای به وسایل و ابزار آلات حرفه ای مجهز شده است و مردم را از جهات زیادی ساپورت می نماید. چرا که دیگر لازم نیست برای هر کار کوچکی از منزل خارج شوید و جدا از آن، متحمل پرداخت هزینه زیادی نیز شوید. چرخ گوشت یکی از این وسایل است که اکثر ما با آن خاطره ها که نداریم. زمانی که بچه بودیم مادر و مادر بزرگ هایمان آن را به یک وسیله پر خطر به ما معرفی کرده اند.

بزرگ تر که شدیم این بار صدای اعصاب خردکن و گوش خراشش بود که روی روح و روان آدم خط می انداخت. اما همه این دلایل نیز باعث نشد که به جایگاه این وسیله با استفاده لطمه ای وارد شود. پیشرفت تکنولوژی تا حد زیادی تمامی نواقص چرخ گوشت های قدیمی را پوشش داده است.

اما انتخاب و خرید چرخ گوشت که برای سالیان زیادی به شما خدمت کند و خیالتان را از بابت آن راحت نماید نیازمند یک سری اطلاعات و نکته های ظریف است. این راهنمای خرید چرخ گوشت  قصد داریم نکات قبل از خرید چرخ گوشت و انواع چرخ گوشت های موجود در بازار را به شما معرفی کنیم پس با ما همراه باشید.

 

راهنمای خرید چرخ گوشت

راهنمای خرید چرخ گوشت

تاریخچه اختراع اولین چرخ گوشت

اختراع هر چیزی ریشه در نیاز آدم دارد. آن زمان که بشر مجبور بود برای انجام هر کاری به نیروی بازو خود رجوع کند، دیگر به سر آمده است و دست به دامن تکنولوژی شده است. چرا که این وسایل باعث بهبود کیفیت زندگی و ار آن مهم تر، سرعت بخشیدن به کارها می شوند.

ابداع چرخ گوشت به زمانی باز می گردد که بشر متوجه شد که ریز کردن و رنده کردن قطعات درشت گوشت نه تنها آن را مغز پخت تر می نماید بلکه طعم خوشمزه تری نیز به آن می بخشد. هاون اولین وسیله مورد استفاده توسط بشر بود که برای این کار از آن استفاده می شد.

بدین صورت که گوشت شکار را در هاون می ریختند و ساعت های زیادی آن را می کوبیدند. همان گونه که پیداست این کار جدا از وقت گیر بودنش به زور بازوی زیادی احتیاج داشت و از عهده بانوان ظریف امروزی خارج بود. در نهایت میل بی نهایت انسان به راحت طلبی نتیجه داد و باعث شد قبل از جنگ جهانی اول اولین دستگاه که گوشت را به حالت خمیری در می آورد، توسط یک آشپز گمنام آلمانی ساخته شود.

این وسیله دارای ساختار به شدت ساده و ابتدایی بود و تنها از یک تیغه فولادی، محفظه انداختن قطعات گوشت به سمت تیغه ها، یک میله حلزونی شکل که با هدف پیش بردن گوشت قرار داده شده بود و آخرین قطعه که یک صفحه سراسر سوراخ جهت خروج گوشت بود، ساخته شده بود. نخستین چرخ گوشت دستی در کشور سوئیس ساخته شد.

همچنین اختراع اولین چرخ گوشت که با نیروی الکتریسیته کار می کرد به بعد از جنگ جهانی دوم باز می گردد. افتخار ساخت این نوآوری نصیب مخترعان آمریکای شده و توسط برند جنرال موتور پا به عرصه رقابت جهانی گذاشت.

 

 

تاریخچه اختراع اولین چرخ گوشت

تاریخچه اختراع اولین چرخ گوشت

 

 

پیشنهاد می شود مقاله طرز کار چرخ گوشت را نیز مطالعه فرمایید

ترجیح شما کدام است؟ گوشت چرخ کرده منزل یا بازار؟

عده ای هستند که به گوشت چرخ کرده منزل اطمینان ندارند. چرا که امکان این را می دهند که همراه با گوشت اصلی، ناخالصی یا گوشت نا مرغوب را نیز به آن اضافه کرده باشند. در نتیجه در عصر کنونی که همه به دنبال آسایش هستند داشتن یک چرخ گوشت در منزل می تواند بسیار کاربردی باشد.

از طرف دیگر اشخاصی که به استایل خود اهمیت می دهند و یا اشخاص سن بالا که غذا های چرب و خیلی برای آن ها سم است می توانند به وسیله یک چرخ گوشت خانگی میزان چربی و نمک و سایر ترکیبات اشباع شده در غذا را کنترل نمایند.

همچنین لازم نیست زمان زیادی را به خرید گوشت چرخ کرده مرغوب که از بهداشتی بودن آن نیز اطمینان ندارید، صرف کنید چرا که با داشتن یک چرخ گوشت می توانید هر زمان که اراده کنید گوشت چرخ کرده خانگی داشته باشید. علاوه بر آن می توانید به وسیله چرخ گوشت انواع ترشیجات زمستانی را درست کنید.

 

راهنمای خرید چرخ گوشت

راهنمای خرید چرخ گوشت

انواع چرخ گوشت های موجود در بازار

به طور کلی این ابزار کارآمد در دو نوع خانگی و صنعتی در بازار وجود دارد. اکثر چرخ گوشت ‌های خانگی از نظر وضعیت موتور و بدنه به دو دسته افقی و عمودی تقسیم می شوند. همچنین مدل های خانگی در 2 نوع دستی و برقی وجود دارند. هر کدام از آن ها دارای سایز های متنوعی هستند و از این بابت دست خریداران خود را باز گذاشته اند.

شاید فکر کنید که عصر چرخ گوشت های دستی به سر آمده است اما باید بدانید این نوع همچنان در کشور هایی نظیر کوبا، زیمبابوه، کره شمالی و بخش هایی از کشور روسیه که از اقتصاد ضعیفی برخوردار هستند و مردمانشان بضاعت مالی مناسبی ندارند، مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین این مدل ها برای مناطقی که هنوز به برق شهری دسترسی ندارند گزینه ایده آلی هستند.

چرخ گوشت های دستی دارای شکل ساده تر بوده و وزن بالایی نیز دارند. در حالی که مدل های الکتریکی نه تنها در انواع و اقسام و باب میل هر کاربر یافت می شوند بلکه به سبب وزن سبک تر، قابلیت جابجایی راحت تری نیز دارند. همچنین نمی توان از استفاده راحت آن ها چشم پوشی کرد چرا که در مدت زمان محدودی کار شما را به بهترین شیوه راه می اندازند.

 

 

 مشاهده و خرید چرخ گوشت دلمونتی مدل DL355

 

 

انواع چرخ گوشت های موجود در بازار

انواع چرخ گوشت های موجود در بازار

 

در حالی که چرخ گوشت های دستی به توان و قدرت زیادی احتیاج دارند و این کار از عهده خانم های ظریف خارج است. توان موتور، تعداد چرخ دنده های موجود، میزان صدا به هنگام فرایند چرخ کردن، داشتن تیغه های متعدد، وزن و روکش محافظ دستگاه و پایه نگهدارنده جهت کنترل لغزش حین کار از بارزترین نکاتی هستند که قبل از خرید باید نسبت به آن ها وسواس به خرج داد. ازدیاد مدل چرخ گوشت های برقی و سردرگمی اشخاص دلیلی شد که ما به به بیان جزئیات ریز و درشتی بپردازیم که ممکن است از چشم هر کسی که قصد خرید یک دستگاه چرخ گوشت را دارد، به دور بماند.

 

 مشاهده و خرید چرخ گوشت دلمونتی مدل DL345

 

 

نوع موتور چرخ گوشت و میزان کارآیی آن

اولین نکته ای مهم در خرید هر وسیله برقی نوع موتور بکار گرفته شده در آن می باشد. چرا که موتور نقش قلب را برای چرخ گوشت بازی می کند و وجود هر گونه نقص در آن باعث اختلال در کار دستگاه می شود. طبیعی است که هر چقدر موتور دستگاه پر قدرت تر باشد زمان انجام فرایند کمتر و کار ها با سرعت بیشتری انجام می شوند.

لازم به ذکر است که سرعت موتور چرخ گوشت با سرعت خرد کردن گوشت در آن متفاوت است. به عنوان مثال ممکن است که سرعت موتور یک مدل 22000 دور در دقیقه باشد در حالی که سرعت ریز کردن آن 250 دور در دقیقه باشد. بنابراین در هنگام خرید به نوع موتور دستگاه دقت کرده و اگر سرعت جزء اولین اولویت های شما قرار دارد یک مدل پر سرعت را انتخاب نمایید.

نمی توان منکر میزان استهلاک دستگاه در طول زمان شد. موتور های با کیفیت و مرغوب در طولانی مدت نقص فنی پیدا نکرده و کمتر گذرشان به تعمیرگاه خواهد افتاد. بنابراین پرداخت هزینه بیشتر برای داشتن آن ها بسیار مقرون به صرفه می باشد.

 

 

راهنمای خرید چرخ گوشت

راهنمای خرید چرخ گوشت

 

مجهز به ویژگی خنک کنندگی موتور

به طور کلی بدنه لوازم خانگی برقی بعد از مدتی روشن ماندن داغ می شود و میزان داغی آن به کیفیت موتور چرخ گوشت باز می گردد. بی توجهی به این مورد می تواند باعث آسیب رسیدن به موتور و در بدترین حالت ممکن، منجر به سوختن آن شود.

در این گونه موارد یا باید دستگاه را خاموش کنید و مدتی منتظر بمانید که بدنه و موتور آن خنک شود و یا مدل هایی انتخاب نمایید که به طور خودکار مجهز به این آیکون هوشمند باشند. چرخ گوشت های امروزی دارای سنسور خاموش شدن خودکار هستند و بعد گذشت مدت زمانی که برای روشن ماندن آن ها تعریف شده است، خاموش می شوند.

 

 

 مشاهده و خرید چرخ گوشت دلمونتی مدل DL350

 

 

دارا بودن سیستم چرخش معکوس

بعضی چرخ گوشت های برقی مجهز به شستی تغییر جهت موتور هستند که سبب چرخش معکوس می شوند. به کمک این ویژگی نه تنها گوشت چرخ کرده راحت تر از تیغه ها جدا می شود بلکه باعث ریز تر شده گوشت نیز می شود.

همچنین این قابلیت باعث می شود که تمامی تکه ای گوشت از دستگاه خارج شوند و به در و دیوار آن نچسپند. خوب است بدانید که هر چقدر سرعت چرخش متوالی بیشتر باشد گوشت بهتر و سریع تر ریز شده و خارج می شود.

 

شاید مقاله آشنایی با غذاساز و کاربرد های آن نیز برای شما مفید باشد

 

انتخاب ظرفیت چرخ گوشت

چرخ گوشت ها در انواع ظرفیت با اندازه های کوچک و بزرگ به بازار عرضه شده اند. این که کدامیک می تواند بهتر جوابگوی نیاز های شما باشد در درجه اول به تعداد افراد خانواده تان بستگی دارد. میزان گوشت بدست آمده رابطه مستقیمی با قدرت دستگاه دارد.

برای استفاده خانگی و خانواده هایی که هفته ای یک بار به گوشت چرخ کرده احتیاج پیدا می کنند، معمولاً خروجی 4 الی 5 کیلو در دقیقه کفایت می کند. در حالی که برای استفاده صنعتی قدرت موتور باید بسیار بالا باشد تا گلو گاه دستگاه حجم زیادی از گوشت چرخ کرده را در مدت زمان کوتاهی به شما پس بدهد.

 

طرز کار چرخ گوشت

طرز کار چرخ گوشت

 

شستشوی راحت چرخ گوشت

درست است که همه کار چرخ گوشت را تنها خرد کردن قطعات بزرگ گوشت قلمداد می کنند اما ماجرا تنها به این جا ختم نمی شود. در صورتی که دستگاه مذبور مجهز به قطعا جانبی باشد می توانید از آن ها برای درست کردن سوسیس و کالباس های لذیذ خانگی نیز استفاده کنید. همچنین از دیگر نکات قابل توجه قبل از اقدام به خرید چرخ گوشت، شستشو راحت می باشد. یک چرخ گوشت خوب باید امکان جدا شدن راحت قطعات آن را داشته باشد و به راحتی نیز دوباره روی هم سوار و نصب شوند.

 

مطالعه مقاله برند لوازم خانگی دلمونتی (Delmonti) نیز شاید برای شما مفید باشد.

کلام آخر..

ما در این راهنمای خرید چرخ گوشت، نکات قبل از خرید چرخ گوشت و انواع چرخ گوشت های موجود در بازار را به شما معرفی کردیم امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *