بلاگ, مقالات محصولات آشپزخانه

میوه خشک کن چیست؟ چه کاربردی دارد؟

نکات قبل از خرید دستگاه میوه خشک کن

میوه خشک یا چیپس میوه یکی از تنقلات و خوراکی‌های سالم بشمار می رود که از گذشته به طور سنتی تولید شده است و محبوبیت زیادی داشته و امروزه نیز با وجود انواع دستگاه میوه خشک کن، چیپس‌های میوه متنوعی در بازار وجود دارد.

در این مقاله نکات قبل از خرید میوه خشک کن را برای شما توضیح می دهیم امیدوارم برای شما مفید باشد. خرید میوه های خشک به دلیل قیمت بالای آن چنان به صرفه نیست و اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که دوست دارید در منزل خود به جای تنقلات مضر از خوراکی های سالم و مقوی استفاده کنید.

ما در این مقاله ناومال قصد داریم بیان کنیم که میوه خشک کن چیست؟ چه کاربردی دارد؟ همچنین به معرفی 3 مدل از بهترین میوه خشک کن خانگی پرداخته ایم و مزایا و ویژگی های میوه خشک کن را توضیح می دهیم.

دستگاه میوه خشک کن

دستگاه میوه خشک کن

میوه خشک کن چیست؟ چه کاربردی دارد؟

خرید دستگاه میوه خشک کن خانگی را به شما پیشنهاد می کنیم. به وسیله این دستگاه می توانید میوه های خشک و برگ هایی با طعم خوشمزه را به راحتی در خانه خود تهیه کنید این دستگاه با ایجاد محیط حرارتی و از بین بردن آب میوه ها آن ها را خشک کرده و مواد معدنی و ویتامین آنها همچنان حفظ می کند.

  خرید میوه خشک کن 

حرارت این دستگاه بین 40 تا 70 درجه سانتی گراد می باشد که با توجه به نوع میوه می توانید دما را تنظیم کنید برای خشک کردن میوه های با آب زیاد بهتر است از دما های بالاتر و نزدیک به 70 درجه تنظیم کرد علاوه بر خشک کردن میوه ها از این دستگاه می توانید برای خشک کردن سبزیجات استفاده کنید. جنس بدنه و سینی های این محصول از پلاستیک بوده و اجزایی آن جدا شدنی است که این مزیت به سهولت در شستشوی میوه خشک کن به شما کمک می کند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید میوه خشک کن

انواع میوه خشک کن

دستگاه‌های خشک‌کن مواد غذایی به دو دسته کلی جریان عمودی و جریان افقی تقسیم می‌شوند:

 • میوه خشک کن نوع جریان عمودی

منبع تولید گرما در خشک‌کن‌های نوع جریان عمودی معمولا ًدر کف دستگاه وجود دارد. این مدل خشک‌کن‌های مواد غذایی اغلب شکل گِردی دارند و طبقات‌شان روی‌هم چیده شده است. درِ دستگاه هم معمولاً از بالا باز می‌شود. به این معنی که برای بیرون‌ آوردن سینی پایینی مجبورید همه سینی‌های بالاتر را بردارید.

این نوع دستگاه‌های خشک‌کن قیمت مقرون ‌به ‌صرفه‌تری دارند و جمع‌ و جورتر طراحی شده اند و جای کمی را به خود اشغال می کنند. و اما در توزیع یکنواخت گرما به ‌پای انواع جریان افقی نمی‌رسند. البته برای خشک‌کردن اکثر میوه و سبزیجات بسیار مناسب است.

 

نکات قبل از خرید میوه خشک کن

نکات قبل از خرید میوه خشک کن

 

 • میوه خشک کن نوع جریان افقی

منبع تولید گرما در خشک‌کن‌های نوع جریان افقی درست مثل فرهای فن‌دار در عقب دستگاه تعبیه شده است. این مدل خشک‌کن‌های مواد غذایی بیش ترشان طبقات کشویی دارند و در شان از پهلو باز می‌شود. پس سینی هر طبقه را می‌توانید بدون نیاز به جابه‌جایی سایر سینی‌ها بیرون بیاورید.

این نوع دستگاه‌های خشک‌کن نسبت به نوع جریان عمودی از قیمت بالاتری برخوردارند. اما توزیع گرمای یکنواخت‌تری دارند و برای خشک‌کردن میوه ها از کارایی بهتری برخوردارند. این نوع خشک‌کن‌ها در اندازه‌های متنوعی از اندازه‌های کوچک رومیزی گرفته تا اندازه بزرگ‌تر صنعتی طراحی و تولید شده اند. برای خشک‌کردن فرآورده‌های مایع و نیمه‌ مایع هم کاملا مناسب‌ می باشند. اما در مقایسه با مدلهای دیگر جا گیرترند و پیشاپیش باید برای جا دادن‌شان در کابینت فکری بکنید.

معرفی چند مدل از بهترین دستگاه میوه خشک کن

میوه خشک کن دیجیتالی دلمونتی مدل DL195

میوه خشک کن دیجیتالی برند دلمونتی مدل DL195

میوه خشک کن دیجیتالی دلمونتی مدل DL195

 مشاهده میوه خشک کن دلمونتی مدل DL195

میوه خشک کن دلمونتی مدل DL190

میوه خشک کن دیجیتالی برند دلمونتی مدل DL190

میوه خشک کن دیجیتالی دلمونتی مدل DL190

 مشاهده میوه خشک کن دلمونتی مدل DL190

 

میوه خشک کن عرشیا مدل FD130-1340

میوه خشک کن عرشیا مدل FD130-1340

میوه خشک کن عرشیا مدل FD130-1340

 مشاهده میوه خشک کن عرشیا مدل FD130-1340

چه نوع میوه خشک کنی بهتر است؟

دو نوع اصلی میوه خشک کن وجود دارد:
میوه خشک کن با قفسه‌هایی که روی هم قرار می‌گیرند و میوه خشک کن با قفسه‌های بیرون‌کش.
تفاوت اصلی بین این دو سبک در محل قرار دادن فن است، کمترین تفاوت را بین این دو سبک مشاهده می کنید. هر دو سبک مدل‌هایی با محدوده دما و تایمر گسترده ارائه می‌دهند، ویژگی مهمی که باید به دنبال آن باشید تا بتوانید نتایج خود را با دقت کنترل کنید.

دستگاه های میوه خشک کن با قفسه های انباشته دارای یک فن کوچک روی پایه هستند و هوا را به سمت بالا به گردش در می آورند. میوه خشک کن های انباشته اغلب فضای کمتری را اشغال می کنند و هزینه کمتری دارند. برخی گرد و برخی دیگر مستطیل شکل هستند. میوه خشک کن های مستطیلی سطح بیشتری ایجاد می‌کنند.

دستگاه‌های میوه خشک کن با قفسه‌های بیرون‌کش دارای یک فن بزرگ در پشت هستند که هوا را بهتر و یکنواخت‌تر به گردش در می‌آورد که نتیجه یکدست‌تر است. دستگاه های میوه خشک کن با قفسه های کششی معمولاً از مواد جامد بیشتری برای کنترل بهتر دما ساخته می شوند. برخی برای کسانی که از پخت و پز روی پلاستیک اجتناب می کنند به جای پلاستیک قفسه های فلزی دارند.

مزایای میوه خشک کن

 • سلامتی

خشک‌کن‌ها باعث حفظ مغذی‌جات طبیعی موجود در مواد غذایی می‌شوند پس لازم نیست هنگام خشک کردن میوه ها نگران از بین رفتن خاصیت غذایی و ویتامین های آن باشید. دستگاه‌های خشک‌کن مواد غذایی آب میان‌بافتی خوراکی‌ها را می‌گیرند، در حالی که بیشتر ویتامین‌ها و آنزیم‌ها را باقی می‌گذارند. مهم‌ترین نکته این است که برخلاف مواد غذایی خشک‌ شده یا کنسروی کارخانه‌ای حاوی نمک و نگهدارنده‌های سولفوریک نیستند.

برخی نمونه‌های کارخانه‌ای قند اضافه دارند و برخی هم مونوسدیم گلوتامات که می‌تواند حساسیت‌زا باشد و سلامت شما را تهدید کند. اما در منزل انتخاب با خودتان است که از چه افزودنی‌هایی استفاده کنید.

 

نکات قبل از خرید میوه خشک کن

نکات قبل از خرید میوه خشک کن

 

 • صرفه‌جویی

اگر میوه ای در یخچال زیاد دارید و بعید می‌دانید در کوتاه‌ مدت آن را مصرف کنید، می‌توانید میوه‌های اضافه را تا خراب نشده‌اند خشک کنید. از آن جا که مواد غذایی خشک‌شده در برابر فساد غذایی ماندگاری بیشتری دارند. ضمن این که خرید برخی مواد غذایی خشک‌شده آماده گران درمی‌آید و اگر خودتان برای خشک‌کردن دست‌به‌کار شوید، در هزینه‌هایتان هم صرفه‌جویی می کنید.

 

 • کاربری آسان

قطعاً کار با هر وسیله‌ای به چند بار آزمون و خطا نیاز دارد. اما درکل کار با دستگاه‌های خشک‌کن سختی خاصی ندارد. ضمناً از آنجایی‌ که خشک‌کن‌ها فرایند خشک‌کردن را به ‌آرامی انجام می‌دهند، احتمال خراب‌ از آب درآمدن نتیجه کار خیلی کم است.

 

 

  خرید میوه خشک کن خوب

 

 • توزیع و گردش گرما

از لحاظ فنی خشک‌کردن مواد غذایی فرآیند پیچیده‌ای نیست. فقط کافی است خوراکی مورد نظر خود را به ‌مدت لازم در معرض مداوم دمای مناسب قرار دهید. تنها چالش این فرایند توزیع یکنواخت گرما می باشد که باید گرما به‌طور یکسان در همه نقاط دستگاه توزیع شود تا بتوان به نتیجه مطلوبی دست یافت. مثلا اگر خشک‌کن‌تان قادر به توزیع یکنواخت گرما باشد، دیگر لازم نیست که سینی‌ها را چند بار در طول فرایند خشک‌کردن میوه جابه‌جا کنید.

یا مثلا خشک‌کن‌هایی که مجهز به تایمر می باشند را نیازی نیست مدام چک کنید، بلکه می‌توانید دستگاه را پس از انجام تنظیمات به‌حال خودش رها کنید و بگذارید تا کارش را تمام کند. نکته دیگری که کار با خشک‌کن‌ها را آسان تر می‌کند، و امکان شستشوی قطعات در ماشین ظرف‌شویی است. هرچه قطعات شستنی خشک‌کن بیشتر باشند، طبیعتاً وقت زیادتری را باید پس از پایان کار برای تمیز کردن دستگاه صرف کنید. پس باید به تعداد قطعات کثیف‌شدنی هم بی‌توجه نباشید.

 

آیا میوه خشک کن فقط برای میوه قابل‌استفاده است؟

این وسیله در واقع خشک‌کن مواد غذایی است، اما چون اغلب‌مان با هدف میوه خشک‌کردن آن را خریداری میکنیم، بیشتر به‌ اسم میوه خشک کن شناخته می‌شود. پس جالب است بدانید که دستگاه‌های خشک‌کن مواد غذایی علاوه‌ بر خشک‌کردن میوه برای خشک‌کردن سبزیجات، غلات، گوشت می توان برای خشک کردن گُل هم از آن استفاده کرد.

 

قیمت و خرید میوه خشک

 میوه خشک

 

تهیه گرانولا و لواشک خانگی را هم می توان به قابلیت‌های این وسیله اضافه کنید. خشک‌کن‌ها علاوه بر این در تهیه تِمپه اندونزیایی (از فراورده‌های تخمیری سویا)، ناتوی ژاپنی (ناتو هم از فراورده‌های تخمیری سویا به‌شمار می‌رود)، ماست تازه و … که به دمای ملایم اما مداوم نیاز دارند به‌کار می‌آیند.

منتها دقت داشته باشید که خشک‌کن‌های دارای سینی گِرد بیشتر برای مواد غذایی خشک (میوه، سبزی، گوشت و امثال اینها) مورد استفاده هستند. اما خشک‌کن‌های دارای سینی چهارگوش برای تهیه ماست و لواشک شکل مناسب‌تری دارند.

اهمیت حفظ و ماندگاری میوه ی خشک شده توسط میوه خشک کن

کیفیت میوه خشک شده در فروش آن تاثیر بسزایی دارد این که میوه پس از خشک شدن رنگ و طعم خود را حفظ نمایید و خواص حداکثری آن از بین نرود برای شما بسیار مهم است. از طرفی مسئله ماندگاری چیپس تولید شده و فاسد شدن زود هنگام آن نیز قابل توجه می باشد.

شما باید دستگاهی را انتخاب کنید که علاوه بر خشک کردن محصول عمل میکروب زدایی و استریل کردن میوه و سبزیجات را نیز انجام دهد تا چیپس میوه تولیدی شما دیرتر فاسد شود و چنانچه مصرف آن زمان برد محصول فاسد نشود.

 

شکل سینی و وجود تایمر از دیگر ویژگی های میوه خشک کن

 • شکل سینی

 میوه خشک‌ کن‌ های دارای طبقات کشویی معمولا سینی‌های چهارگوش هستند که اتفاقا برای خشک‌کردن خوراکی‌های نواری مثل لواشک بسیار مناسب‌ می باشند. اما میوه خشک‌کن‌هایی که طبقات‌شان روی‌هم چیده می‌شوند، برای تهیه خوراکی‌های مثل لواشک کمی سخت‌اند. در این مدل خشک‌کن‌ها وسط‌ سینی‌هایشان لوله‌ باریکی برای تقویت گردش گرما تعبیه شده است که می‌توانید تعداد طبقات‌شان را برحسب نیازتان بچینید.

 

 • تایمر

خشک‌کن‌های فاقد تایمر فقط کلید روشن – خاموش دارند و بنابراین هنگام خشک کردن میوه باید دایما حواستان به ساعت باشد و از آنجایی‌ که خشک‌کردن مواد غذایی معمولا چند ساعت طول می‌کشد، بعید نیست که یادتان برود به دستگاه سر بزنید. اما دستگاه‌های تایمردار پس از پایان کار زنگ می‌زنند و خودشان اعلام وجود می‌کنند! حتی بعضی از مدل‌ها به قابلیت خاموشی خودکار مجهزند که باز به سهولت کار با میوه خشک کن کمک می‌کنند.

 

خرید دستگاه میوه خشک‌ کن‌

مزایای دستگاه میوه خشک‌ کن‌

طرز کار میوه خشک کن چگونه است و چرا نمی‌توان به‌جای آن از فر استفاده کرد؟

خشک‌کن‌ها آب میان‌بافتی مواد غذایی را بدون هیچ پختی خشک می‌کنند. دستگاه‌های میوه خشک‌ کن برای انجام این فرایند به المنت حرارتی و فن مجهز می باشد. المنت حرارتی گرما تولید می‌کند و فن گرمای تولید شده را داخل دستگاه به حرکت در می‌آورد.

ضمن اینکه گستره دمایی اغلب فرها برای خشک‌کردن بیشتر انواع میوه‌ها و سایر مواد غذایی زیادی داغ است. وقتی هم که دما از حد لازم بالاتر باشد، مواد غذایی به‌ جای خشک‌شدن می‌پزند و در نتیجه بخش قابل‌توجهی از طعم و مواد مغذی و ویتامین ها از دست می‌رود. ضمناً دستگاه‌های خشک‌ کن مواد غذایی از لحاظ مصرف برق هم در مقایسه با فر برتری دارند.

صدا و توان مصرفی میوه خشک کن

 • میزان صدا

چون بیشتر میوه خشک‌ کن‌ ها فن‌ دارند، پس عجیب نیست که سر و صدا داشته باشند. و میزان بلندی صدا هم متناسب با انواع میوه خشک کن ها متغیر می باشد. قطعا مدل‌های کم‌ صداتر بی‌آزارترند. منتها حدود دسی بل را همیشه روی بسته‌بندی دستگاه مشخص نمی‌کنند. پس چاره‌ای نیست جز اینکه از تجربه دیگران استفاده کنید. اما در کل دستگاه‌های خشک‌کن‌ نوع جریان افقی کمی پر صداترند.

 

 • توان مصرفی

هرچه توان مصرفی وسیله‌ای کمتر باشد، انرژی کمتری هم مصرف می‌کند. اما مثلا بیشتر طول می‌کشد که به دمای لازم برای شروع‌ به ‌کار برسد. میوه خشک‌ کن‌ هایی که توان مصرفی بالاتری دارند، سریع‌تر گرم می‌شوند، اما نسبت به انواع مدل های دیگر آن ها گران تر اند و برق بیشتری هم مصرف می‌کنند.

توان مصرفی خشک‌کن‌های خانگی معمولا بین حدود ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ وات است. این توان مصرفی مربوط به کارکرد المنت حرارتی و موتور فن می باشد و هرچه توزیع یکسان‌تری بین المنت و فن داشته باشد، دستگاه کارکرد بهتری خواهد داشت. دقت کنید که اندازه و تعداد فن در مدل‌های مختلف متفاوت است.

 

خرید دستگاه میوه خشک‌ کن‌

دستگاه میوه خشک‌ کن‌ چیست؟

برای مطالعه بیشتر مقاله راهنمای استفاده از میوه خشک کن را نیز بخوانید.

نکات قبل از خرید میوه خشک کن

قبل از خرید هر وسیله برقی بهتر است ابتدا به یک سری نکات توجه کرده تا بتوانید یک خرید بهتر و آسانتر را تجربه کنید. در زیر لیستی از نکات مهم قبل از خرید دستگاه میوه خشک کن را مشاهده می کنید.

 

 • گردش یکنواخت گرما

میوه خشک کن ها باید دارای سیستم خشک کن با جریان هوای همگرا باشند این یعنی این که میوه خشک کن باید بتواند گرما را در تمام نقاط آن توزیع دهد و موجب خشک شدن یکنواخت و یک دست مواد غذایی داخل آن شود با داشتن این ویژگی دیگر لازم نیست که سینی ها را در طی فرایند خشک کردن جابه جا کنید.

 • قابل شست و شو بودن قطعات در ماشین ظرفشویی

قابلیت جابه جایی و راحت قطعات دستگاه و قابل شست و شو بودن آن ها در ماشین ظرفشویی یکی از مواردی است که هنگام خرید باید به آن توجه کرد چرا که این کار سرعت عمل هنگام کار را بسیار افزایش می دهد.

 

نکات قبل از خرید میوه خشک کن

نکات قبل از خرید میوه خشک کن

 • گنجایش و ظرفیت میوه خشک کن

مطمئنا هر چه گنجایش دستگاه بیشتر باشد در هر بار استفاده تعداد میوه های بیشتری را می توان خشک کرد بستگی به میزان کار شما دارد که چقدر با دستگاه کار می کنید اگر فقط گهگاهی اقدام به تولید خشک بار در منزل می کنید و زیاد استفاده نمی کنید پیشنهاد می کنیم که یک مدل جمع و جور و مناسب را انتخاب کنید و هزینه های اضافی بابت میوه خشک کن های بزرگ و حجیم ندهید.

 • میزان صدای میوه خشک کن

چون اکثرا این دستگاه ها فن دارند بسته به نوع مدل میزانی سر و صدا هم دارند اگر این سر و صداها برای شما آزار دهنده است می توانید مدل های کم صدا تر را انتخاب کنید.

 • توان مصرفی میوه خشک کن

هر چه توان مصرفی وسیله ای بیشتر باشد انرژی بیشتری مصرف می کند ولی در عوض سریع به دمای مورد نظر رسیده و کار شما را سرعت می بخشد دستگاههای با توان مصرفی بالا گران تر هستند و برق بیشتری مصرف می کنند توان مصرفی بین 300 تا 700 وات برای یک دستگاه می تواند قدرت مناسب و مطلوبی داشته باشد.

 • ساخت بدنه میوه خشک کن

جنس بدنه را معمولا از پلاستیک یا استیل می سازند بدنه استیل معمولا برای میوه خشک کن های بزرگ و صنعتی مناسب است مدل های خانگی را معمولا از پلاستیک می سازند که قیمت پایین تری دارند و برای مصارف خانگی کفایت می کنند.

 

نکات قبل از خرید میوه خشک کن

نکات قبل از خرید میوه خشک کن

 • تایمر میوه خشک کن

میوه خشک کن های تایمر دار بهتر از میوه خشک کن های بدون تایمر هستند چرا که دستگاه های بدون تایمر فقط کلید روشن خاموش دارند و هنگام کار با آن شما باید حواستان به ساعت باشد تا سر ساعت مشخص دستگاه را خاموش کرده البته از آنجایی که خشک شدن میوه ها زمان زیادی طول می کشد بعید نیست که یادتان برود و دستگاه را خاموش کنید پس بهتر است مدل هایی را تهیه کنید که تایمر داشته باشند.

روش استفاده از میوه خشک کن

استفاده از میوه خشک کن، سبب می‌شود آب میوه به صورت خیلی آرام، آهسته و با حرارت خیلی کم تبخیر شود. بسته به نوع میوه و نوع دستگاه میوه خشک کن، وقت لازم است تا میوه‌ها به صورت کامل خشک شوند.
میوه خشک کن را روی درجه حرارت 57 درجه سانتی‌گراد می گذاریم. میوه‌ها را درون خشک کن می چینیم. بعد از 24 ساعت اول برای جلوگیری از خشک شدن بیش ازحد میوه‌ها، آن‌ها را مدام چک کنید.

مضرات مصرف زیاد میوه خشک

میوه‌ها حاوی مقادیر قابل توجهی قند طبیعی هستند. در طول فرایند خشک کردن، میوه‌ها آب خود را از دست می‌دهند. این باعث می‌شود تمام قند و کالری در یک میوه‌ی کوچک‌تر متمرکز شود. به همین دلیل، میوه خشک دارای کالری و قند زیادی است. گلوکز و فروکتوز از جمله قندهای موجود در میوه‌های خشک هستند.

برای مطالعه بیشتر مقاله برند لوازم خانگی دلمونتی (Delmonti) را نیز بخوانید.

کلام آخر…

ما در این مقاله توضیح دادیم که میوه خشک کن چیست؟ چه کاربردی دارد؟ همچنین 3 مدل از بهترین میوه خشک کن خانگی را به شما معرفی کنیم و مزایا و ویژگی های میوه خشک کن را توضیح دادیم امیدوارم با مطالعه این مقاله توانسته باشید با میوه خشک کن و کاربردهای آن آشنا شوید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *