بلاگ, مقالات لوازم خانگی

ویژگی ها و برنامه های یک ماشین لباسشویی خوب

ویژگی ها و برنامه هایی که یک ماشین لباسشویی خوب

ماشین لباسشویی جزو ضروری ترین و پرکاربردترین لوازم خانگی منزل هستند که تقریبا بدون آنها زندگی بسیار سخت و مشکل خواهد بود.امروزه ماشین های لباسشویی در برندها  و مدل های مختلفی روانه بازار گردیده اند که همگی آنها یک کارایی داشته که آن هم شستشوی رخت های چرک و کثیف است اما بعضی از اما بعضی از لباسشویی ها امکانات و ویژگی های بیشتری به نسبت بقیه دارند که به طبع هزینه خرید آنها نیز بیشتر خواهد بود.

این مقاله صرفا جنبه راهنمایی داشته و هیچ گونه برند خاصی را به شما معرفی نمی کند چرا که در انتخاب یک ماشین لباسشویی باید طیف وسیعی از عوامل مانند بهره‌وری و مصرف انرژی، ظرفیت، سایر ویژگی‌ها و برنامه ها ، قیمت، گارانتی و … را در نظر گرفته و تحقیقات لازم قبل از خرید را انجام داد. در این مقاله توضیح می دهیم که انتظار شما از ماشین لباسشویی چیست؟ همچنین ویژگی ها و برنامه های یک ماشین لباسشویی خوب را برای شما بیان می کنیم.

 

 

ویژگی ها و برنامه هایی که یک ماشین لباسشویی خوب

ویژگی ها و برنامه های یک ماشین لباسشویی خوب

 

از ویژگی هایی که یک ماشین لباسشویی می تواند داشته باشد به موارد زیر می توان اشاره کرد

 

بخار (Steam)

شستن با بخار و در معرض قرار گرفتن بخار موجب می شود که لکه موجود بر روی لباس ها بهتر پاک شده و لباس ها تمیز تر شسته شوند. البته این ویژگی فقط در لباسشویی های گران قیمت تر با امکانات پیشرفته تر وجود دارد اگر داشتن این ویژگی برای شما آنقدر اهمیت ندارد می توانید دستگاه ارزان قیمت تر و بهینه تری استفاده کنید.

 

تشخیص بار ماشین لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی شما این ویژگی را داشته باشد به صورت خودکار و با توجه به میزان کثیفی و حجم لباس ها چرخه مناسب شست و شو را انتخاب کرده و میزان حجم آب و شوینده لازم برای مصرف را تشخیص می دهد.

 

 

 جهت مشاهده ماشین های لباسشویی اسنوا کلیک کنید

 

 

قفل کودک (child lock)

داشتن این ویژگی در لباسشویی باعث می شود که قادر به قفل کردن تنظیمات لباسشویی بوده و در صورتی که فرزند کودک در منزل داشته باشید با خیال راحت و بدون نگرانی از آسیب وارد شدن به کودکتان از دستگاه استفاده کنید.

 

 

انتظار شما از ماشین لباسشویی چیست؟

انتظار شما از ماشین لباسشویی چیست؟

 

صفحه نمایش دیجیتالی

ماشین لباسشویی هایی که صفحه دیجیتالی بزرگی دارند معمولا وضوح بیشتری داشته و کار با آنها راحت تر است و حتی از فاصله دور می توان اطلاعات بر روی آن را خواند.

 شاید مطالعه مقاله راهنمای خرید ماشین لباسشویی نیز برای شما مفید باشد.

مجهز به وای فای

برای بعضی افراد خیلی مهم است که دستگاه خود را به شبکه وای فای متصل کرده و آن را از راه دور کنترل کنند.

 

 

ویژگی ها و برنامه هایی که یک ماشین لباسشویی خوب

ویژگی ها و برنامه هایی که یک ماشین لباسشویی خوب

 

سرعت گردش خشک کن دستگاه (Spin speed)

هر چه تعداد دور در دقیقه دستگاه لباسشویی بالاتر باشد به منزله سرعت بیشتر آن است. دستگاه های لباسشویی بسته به نوع لباس و میزان خیسی یا خشک تر بودن آن دور در دقیقه های متفاوت تری دارند مثلا برای لباس‌های نازک ۳۰۰ تا ۵۰۰ دور در دقیقه و برای لباس‌های ضخیم مانند شلوار جین ۱۰۰۰ دور در دقیقه سرعت چرخش بسیار مناسبی است.

 

 

 جهت مشاهده ماشین های لباسشویی پاکشوما کلیک کنید

 

 

چرخش مضاعف (Extended spin)

شاید پیش آمده باشد وقتی لباس ها مخصوصا لباس های پشمی و زمستانی را از دستگاه خارج کرده اید هنوز میزان زیادی رطوبت در آنها احساس کرده اید و به خوبی خشک نشده اند حالت چرخش مضاعف مخصوصا برای برای لباس هایی که آب زیادی به خود جذب می کنند بسیار مناسب بوده و موجب بهتر خشک شدن آنها می شود.

 

 

انتظار شما از ماشین لباسشویی چیست؟

انتظار شما از ماشین لباسشویی چیست؟

 

برنامه شستشوی (Anti-allergy) یا شست و شوی ضد آلرژی

داشتن این ویژگی مخصوصا برای افرادی که حساسیت پوستی دارند بسیار مفید است شست و شوی لباس ها با این برنامه باعث می شود که هر عامل حساسیت زایی از جمله میکروب ها و گرد و غبار سریع از سطح پارچه ها پاک شده و کاملا تمیز شود.

 

بازکننده‌ی چروک  (Wrinkle release or refresh)

حالت باز کننده چروک می تواند تا حدود زیادی البته نه به طور کامل پروک های موجود در لباس ها را از بین برده و موجب کاهش چروک لباس ها شود. لباسشویی با تنظیم شستشو و دمای آب باعث می شود که که از چروک شدن لباس ها تا حد زیادی جلوگیری کند. داشتن این ویژگی در لباسشویی باعث می شود که لباس ها نیاز کمتری به اتو کشیدن داشته باشند و با یک اتو زدن مختصر سایر چروک های آنها باز می شود.

 

 

 جهت مشاهده ماشین های لباسشویی ال جی کلیک کنید

 

 

برنامه شستشوی اقتصادی (Economy mode) 

لباسشویی در حالت این برنامه، لباس ها را سیار با دقت شسته و از مصرف انرژی و آب بسیار اجتناب می کند این ویژگی برای مناطق کم آب کشور بسیار مناسب است و تا حد زیادی موجب کاهش مصرف آب و انرژی خواهد بود.

 

 

انواع برنامه های شست و شوی ماشین لباسشویی

انواع برنامه های شست و شوی ماشین لباسشویی

 

شستشوی با تاخیر (Delay wash)

این ویژگی یکی از رایج‌ترین ویژگی‌های ماشین لباسشویی می تواند باشد، داشتن تایمر متغیر، ویژگی مهمی است که به شما اجازه می‌دهد مدت‌زمان برنامه شستشو را کنترل کنید و همچنین زمان شستشو با تاخیر را تنظیم کنید. این ویژگی و قابلیت مفید، کاربرد بسیار زیادی داشته و بسیار قابل استفاده مخصوصا برای زمانی که در خارج از منزل هستید دارد.

زمانی که قصد دارید رخت های چرک منزل را بشویید و همزمان قصد خروج از منزل را دارید این ویژگی موجب میشود که تنظیمات دستگاه را طوری انجام دهید که وقتی از خارج از منزل به خانه برگشتند شست و شوی لباس ها به طور صورت گرفته باشد.

 

 شاید مطالعه مقاله بهترین ماشین لباسشویی سامسونگ و ال جی نیز برای شما مفید باشد.

 

شست‌و شوی دستی  (Hand wash)

حالت شست و شوی دستی مثل شستن لباس ها با دست است این حالت برای مواردی که لباس ها بسیار لطیف و حساس هستند و از الیاف حساسی در ساخت آنها استفاده شده است بسیار مناسب می باشد.

 

 

انتظار شما از ماشین لباسشویی چیست؟

انتظار شما از ماشین لباسشویی چیست؟

 

تشخیص خودکار سطح آب  (Automatic water levels)

یکی از داشتن ویژگی های مهم در لباسشویی برای صرفه جویی در مصرف آب مخصوصا برای مناطق کم آب کشور همین ویژگی است. این ویژگی موجب می شود که دستگاه شما قابلیت تشخیص میزان آب موجود در محفظه را داشته باشد.

 

 

 جهت مشاهده ماشین لباسشویی سامسونگ کلیک کنید

 

 

حسگر رطوبت Moisture sensor

این حسگر برای تشخیص میزان رطوبت موجود در لباس هاست و موجب می شنود که فعالیت خشک کن را با توجه به میزان رطوبت لباس ها تنظیم کنند. بعضی وقت ها شما زمان 30 دقیقه ای را برای خشک کردن لباس ها در نظر گرفته اید ولی حسگر تشخیص میدهد که لباس ها به طور کامل خشک شده اند پس موجب متوقف شدن خشک کن می شود و برعکس.

 

شستشوی سریع  (Quick wash)

حالت شست  و شوی سریع مخصوصا در مواردی که عجله دارید و سریع تر باید  لباس ها شسته شوند بسیار مناسب است و باعث می شود که در مدت زمان بسیار کوتاهی لباس ها را سریع شسته و خشک شده و تمیز تحویل شما بدهد.

 

آب‌کشی اضافه (Extra Rinse)

شاید برای شما پیش آمده باشد وقتی لباس ها ار از ماشین لباسشویی خارج کرده اید با صحنه ناخوشایند وجود پودر لباسشویی بر روی لباس ها مخصوصا لباس های مشکی مواجه شده باشید. این آب کشی مجدد مخصوصا در شرایطی که شوینده بسیاری استفاده کرده اید ممکن است موجب تمیز شدن بهتر و خارج کردن شوینده ها از بافت های لباس ها شود.

 

برچسب انرژی

سایر لوازم برقی خانگی دارای برچسب انرژی هستند که می تواند از A  تا G  متغیر باشد. مصرف انرژی A یعنی دستگاه بازدهی بالاتر و مصرف انرژی کمتری دارد و هر چه مصرف انرژی دستگاه A  یا بالاتر از آن یعنی A+، A++، و A+++ باشد برای دستگاه شما بهتر خواهد بود. دستگاه های با بازدهی کمتر و مصرف انرژی بیشتر برچسب انرژی C، D، و G خواهند داشت.

 

 

مصرف انرژی ماشین های لباسشویی

مصرف انرژی ماشین های لباسشویی

 

حالت لکه بر (Stain removal)

داشتن این ویژگی موجب از بین رفتن و تمیز شدن هرچه سریع تر لکه ها بر روی لباس ها می شود هر چند که هیچ الزامی نیست که لباسشویی که قرار است تهیه کنیم حتما دارای این ویژگی باشد.

 

 جهت مشاهده ماشین های لباسشویی بست کلیک کنید

 

 

 

تنظیمات سفارشی یا دلخواه (Favorite or custom settings)

برای بعضی  از افراد که می خواهند به صورت دستی تنظیمات دلخواه مورد نظر خود را بر روی فرایند شستن لباس ها در لباسشویی اعمال کنند این گزینه می تواند بسیار پرکاربرد و مفید باشد.

 

 شاید مطالعه مقاله پرفروش ترین و بهترین نوع ماشین لباسشویی های پاکشوما نیز برای شما مفید باشد.

داشتن برنامه شستشوی (Wool)

این برنامه مخصوص شستشوی لباس‌های پشمی و کاموایی می باشد از آنجایی که این نوع لباس ها حساسیت زیادی دارند و اگر با دقت شسته نشوند ممکن است کش بیایند و بد فرم شوند به همین خاطر اکثر افراد ترجیح می دهند این نوع لباس ها را با دست بشویند.

اما داشتن این ویژگی در لباسشویی باعث می شود که تمام تنظیمات مخصوص شست و شوی لباس های پشمی در لباسشویی رعایت شود و به بافت پارچه ها آسیبی وارد نشود ماشین لباسشویی برای شستن این نوع لباس ها از آب سرد استفاده کرده  و دور موتور خود را به کمترین میزان چرخش خود کاهش می دهد.

 

 

انتظار شما از ماشین لباسشویی چیست؟

انتظار شما از ماشین لباسشویی چیست؟

 

دور موتور متغیر Variable Spin Speed

این ویژگی به شما امکان می دهد که بدون توجه به چرخش موتوری که خود دستگاه برای یک نوع لباس خاص در نظر میگیرد خودتان به صورت دستی چرخش آن را کم و زیاد کنید.

 

کنترل حرارت آب  (Temperature settings)

برخی از ماشین لباسشویی های موجود در بازار به سیستم کنترل حرارتی مجهز هستد که با توجه به میزان گرمی یا سردی آب می تواند به متعادل سازی درجه آب کمک کنند و درجه آب را تغییر دهند.

 

کارکرد نیمه پر (Half Load)

داشتن این ویژگی در لباس شویی باعث می شود که لباسشویی بار داخل محفظه را وزن کند و متناسب با اندازه لباس ها، آب و انرژی کمتری مصرف شود.

 

 

 ماشین لباسشویی فریدولین مدل SWF60A

 

 

داشتن برنامه شستشوی Cotton

این برنامه شست و شو مخصوص شست و شوی لباس های کتان و نخی می باشد. با توجه به نوع الیاف و حساسیت آنها دمای مناسب شستشوی این نوع لباس ها 40 درجه می باشد که ماشین لباسشویی تمام تنظیمات ازجمله دمای آب، مقدار آب کشی و سرعت خشک کن را برای این جنس خاص از لباس ها کاملا دقیق تنظیم کرده و باعث می شود که لباس ها با نهایت کیفیت و دقت و بدون هیچ آسیبی به الیاف آنها شسته شوند.

 

برنامه شستشوی Sport Wash

از آنجایی که این نوع لباس ها زیاد استفاده و شسته می شوند شست و شوی زیاد آنها با دست ممکن است موجب خراب شدن و شل و و وا رفتن آنها شود اما شستن این لباس ها در ماشین های لباسشویی که دارای این برنامه شست و شو هستند باعث می شود که لباس به میزان لازم و متناسب با کثیف بودن آن شسته شود و تنظیمات خاص لباسشویی باعث می شود که از بسیار شستن آن اجتناب شود.

 

ویژگی ها و برنامه های یک ماشین لباسشویی خوب

ویژگی ها و برنامه های یک ماشین لباسشویی خوب

 شاید مطالعه مقاله معرفی و مقایسه انواع ماشین لباسشویی موجود در بازار نیز برای شما مفید باشد.

 

توضیحات تکمیلی

قبل از خرید ماشین لباسشویی باید به این سوال پاسخ دهید که انتظار شما از ماشین لباسشویی چیست؟ و با توجه به نیاز و انتظاری که از آن دارید اقدام به خرید کنید.  مقاله فوق توضیحات مختصری از سایر برنامه ها و ویژگی هایی که یک لباسشویی خوب می تواند داشته باشد بود و هیچ ضرورتی ندارد که ماشین لباسشویی که شما تهیه می کنید حتما تمام این ویژگی ها و برنامه ها یا اکثر آنها را داشته باشد. تنها ملاک شما برای انتخاب ماشین لباسشویی باید متناسب با انتظارات و نیازهای شما باشد و نه صرفا امکانات زیاد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *