بلاگ, مقالات محصولات آشپزخانه

هر آن چه برای خرید خرد کن باید بدانیم

هر آن چه برای خرید خرد کن باید بدانیم

در عصر نوین، همه به اهمیت مقوله زمان پی برده اند و در تلاش هستند تا به نحوه احسنت از تک تک لحظه های عمرشان استفاده کنند. در این راستا نیز بشر دست به دامن تکنولوژی شده و از وسایلی که با سرعت بالا تری کار ها را راست و ریس کنند و عملکرد آن ها را نیز بالا ببرد، استقبال بی نظیری کرده است. یکی از این وسایل غیر ضروری اما کاربردی، خرد کن می باشد. 

 جدا از آن، کار با چاقو نیازمند دقت و تمرکز خاصی است. چرا که یک لحظه کافی است حواستان پرت شود تا خدایی نکرده دچار خون ریزی و آسیب دیدگی شوید. علی الخصوص زمان هایی که قصد خرد کردن سیر و پیاز را دارید که در کنار زمان بر بودن، سوزش و قرمزی چشم ها مانع تمرکز دقیق روی کار با چاقو می شود. این جاست که استفاده از خرد کن امری حیاتی به نظر می رسد. 

خرد کردن کلیه میوه ها و سبزیجات به یک اندازه و تهیه یک سالاد خوشمزه از مزیت های یک خرد کن به حساب می آیند. اما این دستگاه در دو نوع دستی و برقی وجود دارند که دارای ویژگی ها و نکات خاصی هستند که قبل از خرید بهتر است با آن ها آشنا شوید تا بهترین انتخاب عمرتان را داشته باشید. با ما در این راهنمای خرید خردکن برای شما توضیح دهیم که آیا خرد کن همان غذا ساز است؟  و هر آن چه برای خرید خرد کن باید بدانیم؟ با ناومال تا آخر مقاله همراه باشید.

هر آن چه برای خرید خرد کن باید بدانیم

هر آن چه برای خرید خرد کن باید بدانیم

چند نوع خرد کن در بازار وجود دارند و کدام یک بهتر است؟

از لحاظ کاربرد به طور کلی دو نوع خرد کن به بازار لوازم خانگی عرضه شده اند که عبارت اند از: خرد دستی و برقی. این که کدام یک بهتر است را هیچ کس نمی داند. برای هر کس، ویژگی هایی در اولویت قرار دارند که ممکن است برای دیگری با اهمیت تلقی نشوند. اگر موافق استفاده از لوازم برقی نیستید خرد کن های دستی گزینه ایده آلی برای شما به حساب می آیند. چرا که تنها با نیروی دست کار کرده و می توانید میزان خرد کردن را خودتان کنترل کنید.

خرد کن های دستی سبک تر هستند و در هر شرایطی حتی مواقعی که برق قطع است قابل استفاده هستند. همچنین دارای قیمت ارزان تری نیز هستند و چندین تیغه با برش متفاوت نیز همراه خود خرد کن دارند که برای ریزه کاری های آشپزی بسیار پر استفاده هستند. این تیغه های چند کاره امکاناتی مثل رنده‌ کردن یا برش روبانی‌ و نواری را برایتان فراهم می سازند و شما را به یک حرفه ای تبدیل می کند.

 

راهنمای خرید خردکن

راهنمای خرید خردکن

 

کدام خرد کن ها برای کسانی که دارای مشکلات جسمانی هستند مناسب تر است؟

اما برای افرادی که استفاده از نیروی دست را خوشایند نمی دانند یا حتی نیروی کافی برای انجام این کار را ندارند و یا به دلیل مشکلات سلامتی مثلاً شکستن دست قادر به وارد کردن نیرو به خرد کن های دستی نیستند، مدل های برقی می توانند کارآمد تر می باشند. اگر چه برای خرد کن های برقی مجبورید بیشتر دست به جیب شوید اما از آن جا که مواد را با سرعت بالا تری خرد و میکس می کنند و نتیجه ای حرفه ای تری را رقم می زنند، ارزشش را دارد.

همچنین خرد کن های دستی در انواع طرح و رنگ و مدل وجود دارند و هر کس می تواند دستگاهی را انتخاب نماید که باب سلیقه اش باشد. اما خرد کن های برقی توانایی خرد کردن سبزیجات هیکلی و سخت ‌جان را بهتر دارند و باعث خسته شدن مچ دست ها نمی شوند.

 

هر آن چه برای خرید خرد کن باید بدانیم

هر آن چه برای خرید خرد کن باید بدانیم

آیا خرد کن همان غذا ساز است؟

بعضی به اشتباه فکر می کنند خرد کن همان غذا ساز است. در صورتی که این دو وسیله، دو محصول کاملاً مجزا و متفاوت هستند. اگر چه دارای شباهت هایی هم هستند. خرد کن ها دارای ابعاد جمع جور تری در مقایسه با غذا ساز ها بوده و فضای کمتری را اشغال می کنند. غذا ساز های معمولاً غول پیکرند و به جای اختصاصی که به پریز برق دسترسی داشته باشد، احتیاج دارند. همچنین خرد کن ها دارای اجزای کمتری بوده و در نتیجه وزن کمتری نیز دارند و به راحتی جابجا می شوند.

 

 مشاهده بهترین خرد کن

 

دارای قیمت های ارزان تری نیز بوده و همان طور که در بالا اشاره شد در دو نوع دستی و برق وجود دارند. در حالی که غذا ساز ها فقط با برق کار می کنند. خرد کن ها علاوه بر آسیاب کردن، از امکانات دیگری نظیر رنده کردن و سایر وسایل جانبی برای انجام کار های اضافی برخوردار هستند.

اما غذا ساز مدرن تر بوده و دارای صفحات اسلایی و رنده های مجهز می باشند. به مدل های پیشرفته غذا ساز های حتی قابلیت خمیر زنی و میکس کردن نیز افزوده شده است و دامنه کارایی خود را وسعت بخشیده اند. اما نمی توان منکر قیمت بالای آن ها شد.

 

آیا خرد کن همان غذا ساز است؟

آیا خرد کن همان غذا ساز است؟

شاید مطالعه مقاله راهنمای خرید خرد کن برقی نیز برای شما مفید باشد

تأثیر جنس خرد کن در انتخاب آن

از نظر بهداشتی هر وسیله ای که با مواد غذایی در تماس باشد لازم است سلامت محور باشد و جنسی مطمئن و تأیید شده داشته باشد. چرا که در غیر این صورت، موجبات مسمومیت غذایی و فاسد شدن غذا را فراهم می سازد.

به طور کلی مخزن خرد کن ها در سه جنس استیل، طلق و شیشه طراحی و تولید شده اند. در این بین خرد های دستی به دلیل آن که دارای محفظه پلاستیکی هستند باید در انتخاب آن ها دقت شود. بنابراین مدل هایی بهتر است انتخاب شوند که فاقد BPA هستند.

این ماده در واقع بیسفِنول آ نام گرفته و به عنوان یک ماده شیمیایی شناخته شده است که در ترکیبات محصولات به کار می رود. اما باید بدانید که برای سلامتی مضر می باشد. چرا که غذا در صورت ماندن در آن ها، بوی پلاستیک می گیرد. کاسه خرد کن های برقی، شیشه ای بوده و در صورتی که مواد برای مدت طولانی تری نیز در آن بماند با ظرف واکنش نشان نمی دهد.

 مشاهده بهترین غذاساز

اما آن ها نیز احتمال شکستنشان وجود دارد و یک سهل انگاری کافی است تا مجبور به خرید هزینه اضافی شوید و در این جا مدل های پلاستیکی مقاوم تر هستند. همچنین قبل از خرید به شفاف یا تیره بودن ظرف نیز دقت کنید. ظرف های شفاف شیک تر هستند و به شما امکان می دهند محتویات درونی آن ها را واضح تر ببینید و بفهمید مواد تا چه حدی خرد شده اند و نیازی به ادامه کار وجود دارد یا خیر.

راهنمای خرید خردکن

راهنمای خرید خردکن

 

خرد کن های با کاسه بزرگ بهتر هستند یا کوچک؟

نکته دیگری که خیلی ها در ابتدا از آن غافل هستند و بعداً متوجه می شوند اندازه ظرف خرد کن می باشد. در صورتی که اندازه ظرف کوچک باشد شما هر بار مجبور هستید ظرف را در کاسه دیگری خالی کنید. این کار نه تنها سرعت کار را تا حد زیادی پایین می آورد بلکه در پایان کار مجبور خواهید شد ظرف های بیشتری را بشویید.

البته نمی توان منکر تعداد میوه و سبزیجاتی شد که شما در هر بار خرد می کنید. اگر خانواده دو نفره دارید شاید الان ظرف کوچک خرد کن برایتان کفایت کند اما برای درست کردن سالاد برای مهمانی ها و جمع های بزرگ تر دچار مشکل می شوید. زیرا باید ظرف را مرتباً خالی کنید تا برای سایر مواد جا باز شود. همچنین خوب است بدانید که بعضی کاسه ها جدا شونده هستند و عده ای این ویژگی را ندارند.

ظرف های جدا شونده دارای استفاده آسان تری هستند. چرا که می توان مواد را حتی در همان ظرف روی سفره آورد و شستشوی راحت تری نیز دارند. مضاف به این که این ظرف ها امکان راحت خالی کردن محتوای خرد شده را برای شما میسر می سازند.

 

خرد کن های با کاسه بزرگ

خرد کن های با کاسه بزرگ

 

توجه به جنس تیغه های خرد کن

فرقی ندارد خرد کن دستی انتخاب می کنید یا برقی، تا آن جایی که امکان دارد سعی کنید مدل هایی انتخاب نمایید که دارای تیغه های استیل باشند. زیرا این تیغه به هیچ عنوان در مجاورت با رطوبت زنگ نمی زنند و مثل روز اول باقی می مانند و بر کیفیت مواد خوراکی تأثیر منفی نمی گذارند.

همچنین تیغه ها باید تیز و بران باشند و امکان تیز کردن آن ها نیز وجود داشته باشد. بدین معنی که به دستگاه متصل نباشند. تیغه های کند و ضعیف نه تنها میوه ها و سبزیجات را له و لورده کرده و آن ها را جویده می کنند بلکه غالباً در وسط مواد گیر کرده و دوام چندانی ندارند.

لازم به ذکر است که تیغه هایی نا مرغوب و کند سرعت خرد کردن مواد را کاهش داده و مواد به صورت نا منظم ریز شده و دیگر نمی توانید ادعا یک کار تمیز را داشته باشید. خرد کن هایی هستند که در کنار تیغه های اصلی، چندین تیغه جانبی نیز همراه خود دارند که به لطف آن ها می توانید عمل خرد کردن را در اشکال مختلف انجام دهید. همچنین در صورت کند شدن یک تیغه هنوز امید دارید که می توانید از تیغه های دیگر استفاده کنید. در نتیجه طول عمر استفاده دستگاه افزایش قابل قبولی پیدا می کند.

همچنین به ضخامت تیغه ها و درجه محکم بودن آن ها نیز دقت کنید. چون تیغه های ضعیف زمانی که از سرعت بالای دستگاه استفاده می کنید و یا در هنگام آسیاب کردن مواد سفتی مانند سیب زمینی، تور و چغندر به راحتی خم شده و احتمال شکسته شدنشان بسیار زیاد است.

 

 

هر آن چه برای خرید خرد کن باید بدانیم

هر آن چه برای خرید خرد کن باید بدانیم

 شاید مطالعه مقاله فرق دستگاه خرد کن و آسیاب نیز برای شما مفید باشد

انتخاب نوع خرد کن بر اساس شیوه کار کردن آن ها

خرد کن ها جوری طراحی شده اند که دارای نوع کار متفاوتی باشند. بدین صورت که در بعضی مدل ها مثل نایسر دایسر باید میوه و سبزیجات مربوطه را روی صفحات تیغه دار قرار داده و درِ دستگاه را روی مواد فشار دهید. این گونه خرد کن ها درست است که میوه و سبزیجات را به صورت مکعبی و یک دست خرد می کنند اما به نیروی زیادی برای فشار دادن احتیاج دارند.

این قبیل خرد کن ها برای درست کردن سالاد میوه بسیار مناسب هستند. مدل های دیگری نیز وجود دارند که با دسته طنابی کار می کنند. بدین صورت که باید دسته طنابی را کشیده تا تیغه ها شروع به چرخیدن کنند. خرد کن هایی که این گونه کار می کنند برای آسیاب کردن سبزیجات در اندازه بسیار ریز نظیر سبزی خورشت و سوپ مناسب هستند.

 

راهنمای خرید خردکن

راهنمای خرید خردکن

 

منتهی دقت کنید که هر بار حجم کمی از سبزیجات را در محفظه بریزید. مدل های نیز هستند که دسته چرخشی برای آن ها تعبیه شده است. اما طرز کار خرد کن های برقی متفاوت تر از مدل های دستی است.

برای آن ها کافی است مواد را در محفظه ریخته و دکمه استارت را فشار داده و یا در مدل های پیشرفته لمس کنید. یک نکته بسیار کاربردی در هنگام خرید خرد کن های دستی جود دارد و آن، وجود پایه های پلاستیکی در کف دستگاه است. به کمک خاصیت چسپنده بودن این پایه ها، دستگاه دیگر در حین حرکت تکان نخورده و ثابت باقی می ماند.

 شاید مطالعه مقاله آموزش طرز کار خرد کن برقی و دستی نیز برای شما مفید باشد.

کلام آخر…

با ما در این راهنمای خرید خردکن هر آن چه برای خرید خرد کن باید بدانیم را برای شما توضیح دادیم امیدوارم از خواندن آن لذت برده باشید.

بازگشت به لیست

4 نظر در “هر آن چه برای خرید خرد کن باید بدانیم

 1. الناز امینی گفت:

  سلام خردکن شیشه ای بهتره یا استیل؟

  1. moloudi گفت:

   سلام دوست عزیز هم شیشه ای و هم استیل عالی هستند اما خرد کن استیل مقاومت بیشتری دارد.

 2. الینا امیری گفت:

  سلام خردکن شیشه ای بهتره یا استیل؟

  1. moloudi گفت:

   سلام هر دو عالی هستند اما خردکن استیل استحکام بیشتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *