بلاگ, مقالات محصولات آشپزخانه

فرق بین دستگاه آسیاب و مخلوط کن

فرق بین دستگاه آسیاب و مخلوط کن

آسیاب و مخلوط کن هر دو از لوازم خانگی هستند که برای مخلوط کردن مواد به کار برده می شوند. اما هنوز بسیاری از مردم فرق بین دستگاه آسیاب و مخلوط کن را نمیدانند . آن ها در واقع کاربرد های متفاوتی با هم دارند. هر یک از آن ها برای هدف خاصی در نظر گرفته شده اند. بسیاری از افراد از آسیاب برای خرد کردن چیزی یا پودر کردن استفاده می کنند.

از طرف دیگر مخلوط کن همانطور که از نام آن پیدا ست برای ترکیب دو ماده با هم استفاده می شود. در یک کلام می توان گفت که از مخلوط کن در ترکیب دو ماده با هم استفاده می شود. در حالی که آسیاب در عمل سنگ زنی یا پودر کردن مواد کاربرد دارد. با ناومال باشید تا در ین مقاله بهترین مارک دستگاه آسیاب و مخلوط کن را به شما معرفی کنیم و نکات ایمنی هر کدام را بررسی کنیم.

تفاوت دستگاه آسیاب و مخلوط کن

البته درست است که هم چرخ و هم مخلوط کن عمل اختلاط را نشان می دهند ولی هر یک از آنها با هدف مشخصی به کار برده می شوند. دستگاه چند کاره مخلوط کن و آسیاب برقی، دستگاهی است که جهت مخلوط کردن مایعات و همچنین برای خرد یا آسیاب کردن گوشت، سیب زمینی، پیاز، مغز گردو، برنج، ادویه و مواد غذایی سخت به کار می رود.

  مشاهده قیمت مخلوط کن  

فرق بین دستگاه آسیاب و مخلوط کن

فرق بین دستگاه آسیاب و مخلوط کن

پیشنهاد میکنم مقاله فرق دستگاه خرد کن و آسیاب را نیز مطالعه نمایید.

شرکت های سازنده این گونه لوازم خانگی، دستگاه های متنوع و جداگانه ای را به بازار عرضه می کنند که بعضی از آنها فقط یک کار خاص را انجام می دهد و بعضی دیگر از آنها با استفاده از لوازم یدکی جانبی، مختص انجام چند کار مختلف با هم هستند. لذا برای آشنایی بیشتر با مخلوط کن و آسیاب برقی، قسمت های تشکیل دهنده این دستگاه را در ادامه این مقاله آورده ایم تا با در نظر گرفتن این نکات و جزئیات، انتخابی مناسب داشته باشید.

بخش مخلوط کن این دستگاه شامل قسمت های زیر می باشد

 • درپوش پلاستیکی: این درپوش از ریختن مواد مخلوط شده به بیرون جلوگیری می نماید.
 • تیغه های مخلوط کن: این تیغه ها که برای مخلوط کردن هستند، در وسط مخزن نصب می شوند.
 • قسمت آب پرتقال گیری: قسمت آب پرتقال گیری دستگاه از اجرای نظیر درپوش کلاهکی ساخته شده که این قطعه روی بازوی مخلوط کن سوار می شود. مخزن مخلوط کن که این قسمت از دستگاه روی دکمه سر موتور سوار می شود و بازوی بلندی دارد که با کلاهک درپوش درگیر می شود و روی دسته آن هم دگمه فشاری قرار دارد.

بخش تشکیل دهنده آسیاب برقی

 • درپوش بخش آسیاب: وظیفه این درپوش آن است که از بیرون ریختن مواد آسیاب شده جلوگیری نماید. درپوش های بخش آسیاب این دستگاه، مجهز به یک قسمت فشاری هستند که با فشار دادن آن، موتور آسیاب به کار می افتد.
 • تیغه های آسیاب: تیغه آسیاب شامل دو نیم تیغه می باشد که فقط یک طرف آن تیز و برنده است. این تیغه ها معمولاً از جنس فولاد بوده و بسیار مقاوم و ضد زنگ ساخته می شوند.
 • قسمت کائوچویی زیر تیغه: این قسمت، کاسه آسیاب را بر روی خود نگه می دارد و محل دقیق آن، زیر تیغه و روی بدنه دستگاه است.

مشاهده قیمت خردکن

قسمت الکتریکی مخلوط کن و آسیاب برقی را قطعات زیر تشکیل می دهند

 • موتور دستگاه: موتور اغلب دستگاه های مخلوط کن و آسیاب برقی از نوع Universal است و وظیفه آنها به حرکت درآوردن تیغه ها برای خرد کردن یا مخلوط کردن مواد می باشد. دور موتور آنها بسته به نوع دستگاه تا حدود ۱۲۰۰۰ دور در دقیقه قابلیت تغییر دارد و سرعت تیغه نیز همان سرعت محور موتور می باشد. برای کارایی بهتر این دستگاه، باید به صورت لحظه ای حدود ۳ ثانیه روشن و استفاده شود تا نسوزد. بدین صورت که دکمه روشن را نگه داشته و سه ثانیه بعد ول می کنید و این کار را دوباره انجام داده تا به موتور دستگاه فشار نیاید و در اصطلاح نسوزد.
 • کلیدها: کلیدهای دستگاه در مسیر جریان الکتریکی قرار دارند و با فشار دادن درپوش آسیاب این کلیدها عمل کرده و موتور الکتریکی را به کار می اندازند تا تیغه ها به حرکت در آیند. 
  فرق بین دستگاه آسیاب و مخلوط کن

  فرق بین دستگاه آسیاب و مخلوط کن

 

 

نکاتی که برای ایمنی دستگاه مخلوط کن و آسیاب برقی باید رعایت کرد

 • به یاد داشته باشید هرگز به طور طولانی از دستگاه استفاده نکنید. همان طور که گفته شد این دستگاه باید ۳ ثانیه کار کند و ۳ ثانیه نیز به آن استراحت داده شود.
 • قطعات آسیاب مخلوط کن برقی را هیچ وقت با آب جوش تمیز نکنید.
 • هرگز قطعات دستگاه را با شعله آتش و حرارت های مستقیم خشک نکنید.
 • به هیچ وجه دستگاه اصلی که موتور در آن تعبیه شده را داخل آب فرو نبرید.
 • از ریختن مواد سخت داخل آسیاب جداً خود داری کنید.
 • همیشه به هنگام باز و بسته کردن دستگاه، دوشاخه را از پریز بیرون آورید. از آن جایی که آسیاب برقی با فشار دکمه شروع به کار می کند، چنان چه به برق متصل باشد و شما در حال تمیز کردن یا باز و بسته کردن آن باشید، ممکن است تیغه ها به کار بیفتند و آسیب بسیار شدیدی به شما وارد نمایند.

 

نکاتی که برای ایمنی دستگاه مخلوط کن و آسیاب برقی باید رعایت کرد

فرق بین دستگاه آسیاب و مخلوط کن

 

نکات قابل توجه قبل از خرید مخلوط کن

در این قسمت از مقاله در مورد مخلوط کن، معرفی بخش‌های مختلف آن و به عواملی خواهیم پرداخت که در هنگام خرید مخلوط کن مؤثر هستند و توجه به آن‌‌‌‌‌‌‌‌ ها باعث می ‌شود که دستگاه شما دوام بیشتری داشته باشد و بتوانید بهترین مخلوط کن را متناسب با نیاز و هزینه خود خریداری نمایید.

مشاهده قیمت چرخ گوشت

هزینه لازم برای خرید مخلوط کن

بودجه ای که برای خرید مخلوط کن در نظر گرفته ‌اید تا حد زیادی می تواند راه را برای شما هموار کرده و تکلیف را روشن کند. زیرا شما باید در محدوده بودجه خود خرید را انجام دهید. لذا این امر موجب می ‌شود بسیاری از گزینه ‌های پیش رو حذف گردند و مدل های محدودی باقی بمانند.

 

نکاتی که برای ایمنی دستگاه مخلوط کن و آسیاب برقی باید رعایت کرد

فرق بین دستگاه آسیاب و مخلوط کن

 

برای مطالعه بیشتر مقاله طرز استفاده از آسیاب برقی را نیز مطالعه نمایید.

ظرفیت پارچ مخلوط کن

معمولاً توصیه می‌شود که برای انتخاب یک مخلوط کن، تعداد جمعیت و اعضای خانواده را در نظر بگیرید. اما فقط در نظر گرفتن تعداد اعضای خانواده برای انتخاب ظرفیت پارچ دستگاه کافی نمی باشد. اکثرأ در مهمانی ‌ها از مخلوط کن برای تهیه انواع دسر، نوشیدنی و بسیاری از چیز‌ها استفاده می کنند. بهتر است ظرفیت پارچ مخلوط کن را طوری انتخاب نمایید که نیاز شما در مواقع خاص مانند مهمانی‌ ها را هم، پاسخ گو باشد و مجبور نباشید زود به زود پارچ را پر و خالی کنید.

 

توان مخلوط کن

توان دستگاه بر حسب وات نشان داده می ‌شود و نشان دهنده قدرت موتور می باشد. بنابراین هرچقدر توان موتور بیشتر باشد، از این که دستگاه قوی‌ تری را خریداری کرده‌اید مطمئن تر می شوید. قدرت موتور در مدت زمان استفاده از دستگاه، سرعت مخلوط کردن و … تأثیرگذار می باشد.

 

میزان استفاده از مخلوط کن

پیش از خرید مخلوط کن بسیار مهم است که از میزان کاربرد آن در منزل آگاهی داشته باشید. به عنوان نمونه اگر خانواده پرجمعیتی دارید یا به ‌طور مکرر از مخلوط کن استفاده می‌نمایید، باید وسیله‌ ای را خریداری نمایید که از نظر قدرت و سرعت، پاسخگوی نیاز خانواده شما باشد.

 

 

فرق بین آسیاب و مخلوط کن

فرق بین آسیاب و مخلوط کن

 

جنس پارچ مخلوط کن

پارچ مخلوط کن ها را معمولاً از دو جنس پلاستیک شفاف و یا شیشه‌ تولید می کنند. هر یک از این دو پارچ مزایا و معایب خاص خود را دارا می باشند. اولویت ‌بندی مزایا و معایب پارچ مخلوط کن بر اساس سلیقه خریدار و نیاز دسته ‌بندی شده و یکی از دو نوع شیشه‌ای یا پلاستیکی انتخاب می گردد. پارچ ‌های پلاستیکی از وزن سبک ‌تری نسبت به نوع شیشه‌ای آن برخوردار اند و همچنین به دلیل پلاستیکی بودن، در برابر ضربه و … مقاوم ‌تر هستند.

اما در اثر استفاده دراز مدت ممکن است تغییر رنگ بدهند و رنگ آن‌ ها به سوی زردی دربیاید. اما پارچ ‌های شیشه‌ ای تغییر رنگ نمی‌دهند. فقط ایراد این پارچ ‌ها وزن سنگین آن ‌‌‌‌‌‌‌‌ها می باشد که البته زیاد هم غیرقابل ‌تحمل نیست. البته باید در نظر داشته باشید که جنس شیشه از پیرکس است یا شیشه معمولی. شیشه ‌های معمولی ممکن است در اثر اختلاف گرما و سرما ترک برداشته و احتمال شکسته شدنشان زیاد است.

فرق بین آسیاب و مخلوط کن

فرق بین آسیاب و مخلوط کن

 

جنس بدنه مخلوط کن

جنس بدنه مخلوط کن معمولاً از دو نوع پلاستیکی و استیل ساخته می شود. بدنه ‌های پلاستیکی سبک می باشند اما به ‌اندازه بدنه استیل در برابر ضربه و آسیب مقاوم نمی باشند. همچنین اگر رنگ پلاستیک به کار رفته در آن سفید باشد، بعد از گذشت چند سال این رنگ به زردی می ‌گراید که طراحی ظاهری و شیک آن ها را تحت تأثیر قرار می دهند. برای همین غالباً برای خرید مخلوط کن، رنگ نقره ‌ای یا سیلور پیشنهاد می‌شود چرا که این رنگ، زیبایی بیشتری دارد و دوام آن هم بیشتر می باشد.

وزن مخلوط کن

این دستگاه جزء وسایل کوچک آشپزخانه است و برای هر بار استفاده، شما باید آن را از کابینت خارج و سپس مجدداً در جای خود قرار دهید. لذا نباید وزن سنگین و غیر قابل‌ تحملی داشته باشد. البته اغلب مخلوط کن ها از وزن بسیار کمی برخوردار و سبک می باشند و به شما امکان جابجای بی دردسر را می دهند.

 

جنس تیغه مخلوط کن

از مهم‌ترین عوامل حیاتی در انتخاب مخلوط کن، جنس تیغه آن می باشد که در هنگام خرید باید به آن توجه شود. مخصوصاً اگر جزء آن دسته افرادی هستید که از مخلوط کن برای خرد نمودن اجسام سخت یا یخ استفاده می نمایید. در مورد تیغه مخلوط کن، جنس استیل ضد زنگ گزینه مناسبی می باشد.

 

آسیاب و مخلوط کن

فرق بین آسیاب و مخلوط کن

 

پالس مخلوط کن

پالس یا سیستم عملکرد لحظه‌ای به شما کمک می‌ کند که سرعت و مدت چرخش تیغه را به صورت دستی تنظیم نمایید. در هنگام خرید مخلوط کن معمولاً با دستگاه‌ هایی مواجه خواهید شد که این عملکرد را ندارند.

تنظیمات سرعت مخلوط کن

بعضی از مخلوط کن‌ ها دارای سه حالت روشن خاموش و پالس هستند. اما در برخی دیگر، سرعت مخلوط کن هم قابل تنظیم می باشد. برای این کار می توان پیچ مخلوط کن را با توجه به ماده غذایی که در حال مخلوط شدن می باشد، روی سرعت مناسب آن قرار داد و یا با استفاده از دکمه ‌های لمسی که روی صفحه نمایش طراحی ‌شده‌ اند، سرعت مورد نظر را انتخاب نمود.

 

طول سیم مخلوط کن

برای استفاده از مخلوط کن همان‌ طور که می‌دانید باید آن را در یک سطح صاف قرار دهید. اگر فاصله سطح صافی که مخلوط کن باید در آن قرار بگیرد از پریز برق خانه شما زیاد باشد، طول سیم یکی از مواردی است که حتماً باید مورد برسی قرار داده شود.

 

سوییچ ایمنی مخلوط کن

ایمنی دستگاه یکی دیگر از عواملی است که در هنگام خرید مخلوط کن باید مورد بررسی قرار داد. مخلوط کن هایی که از سوییچ ایمنی برخوردار هستند تا زمانی که قطعات مختلف دستگاه درست بر روی یک دیگر سوار نشده ‌اند دستگاه روشن نمی ‌شود.

 

محافظ دما بالا مخلوط کن

دستگاه‌ هایی که به محافظ مجهز هستند درصورت داغ شدن و افزایش دما و داغ شدن بدنه، به‌ طور خودکار خاموش شده و مانع از آسیب رسیدن به موتور مخلوط کن می شوند.

 

 

فرق بین دستگاه آسیاب و مخلوط کن

فرق بین دستگاه آسیاب و مخلوط کن

سروصدا مخلوط کن

کم سر و صدا بودن یکی از مزایای لوازم خانگی است. بخصوص اگر در مورد سر و صدا حساس باشید، پس بهتر است پیش از خرید مخلوط کن آن را امتحان نموده و از لرزش کم و صدای آن مطمئن شوید.

درب مخلوط کن

بهتر این است که درب مخلوط کن طوری باشد که در حین کار کردن از قسمت کوچکی که بر روی آن طراحی‌ شده است بتوان مواد را به داخل دستگاه اضافه نمود، بدون آن که محتویات درون ظرف به بیرون پرتاب شود.

 

 

فرق بین دستگاه آسیاب و مخلوط کن

فرق بین دستگاه آسیاب و مخلوط کن

 

فیلتر مخلوط کن

در بعضی از مخلوط کن ها قسمتی به نام فیلتر طراحی ‌شده است که از ورود هسته پالپ و … به درون مخلوط کن شما جلوگیری می ‌کند. بنابراین در پایان از مخلوطی صاف و یک دست از مواد غذایی برخوردار می باشید.

لطفا مقاله طرز کار چرخ گوشت را نیز مطالعه نمایید.

 

نتیجه گیری

در این مقاله ما برای شما فرق بین آسیاب و مخلوط کن را توضیح دادیم و همچنین نحوه کار آسیاب و نحوه کار مخلوط کن و همچنین نکات ایمنی هر کدام را بررسی کردیم. و برای کسانی که دنبال بهترین مارک دستگاه آسیاب و مخلوط کن هستند چند مدل را معرفی کردیم. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

بازگشت به لیست

2 نظر در “فرق بین دستگاه آسیاب و مخلوط کن

 1. سمیه گفت:

  پرفروش ترین مارک های مخلوط کن کدام کدام مارکه؟

  1. moloudi گفت:

   سلام دوست عزیز برندهای دلمونتی و ناسا و عرشیا از پرفروش ترین مارک های موجود در بازار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *