بلاگ

معرفی انواع مدل ماشین ظرفشویی و مزایا و معایب آنها

معرفی انواع مدل ماشین ظرفشویی و مزایا و معایب آنها

معرفی انواع مدل ماشین ظرفشویی

ماشین های ظرفشویی ، وسیله خوبی برای گندزدایی و تمیز کردن ظرف ها از هرگونه آلودگی هستند و در اندازه ها و مدل های مختلفی بوده و آپشن های متفاوتی دارند، استفاده از ماشین های ظرفشویی

 امروزه در بین خانواده های ایرانی بسیار رواج پیدا کرده است. و روز به روز بر تعداد استفاده کنندگان آن افزوده می شود. در زیر توضیحات مختصری از معرفی انواع مدل ماشین ظرفشویی و مزایا و معایب هر کدام را خواهید دید. بهتر است قبل از خرید یا تعویض ماشین ظرفشویی خود مقاله زیر را بخوانید تا راهنمای شما در انتخاب درست باشد

 

معرفی انواع مدل ماشین ظرفشویی و مزایا و معایب آنها

 

خب قبل از هر چیز بهتره به سراغ این مطلب بریم که چند مدل ماشین ظرفشویی در بازار موجود هستند

تا کنون سه مدل ماشین ظرفشویی تولید شده و برای استفاده کنندگان روانه بازار گردیده است
1- ماشین ظرفشویی توکار
2- ماشین ظرفشویی رومیزی
3- ماشین ظرفشویی ایستاده یا مبله
همانطور که می دانید کاری که تمام این ماشین های ظرفشویی انجام می دهند شستن ظرف های کثیف و ضد عفونی کردن آنها از هر گونه آلودگی است. ولی اینکه کدام یک از آنها برای مصارف خانوادگی بهتر است آن برمی گردد به نیاز و سلیقه شما.

 

ماشین های ظرفشویی توکار

ماشین های ظرفشویی توکار مخصوصا برای افرادی که سبک زندگی مدرن و امروزی تر را ترجیح می دهند بسیار مناسب هستند این مدل ظرفشویی ها در زیر سینک ظرفشویی در آشپزخانه نصب می شوند و خوبی آنها این این است که فضای کمی در آشپزخانه اشغال کرده فضای مدرن و شیک تری به نسبت دو مدل دیگر دارند.

از آن جهت که ماشین ظرفشویی توکار از نظر ظرفیت تقریبا مشابه با ماشین ظرفشویی مبله است تنها فرق آنها در سبک طراحی و نحوه قرار گیری آنهاست.
این نوع ظرفشویی ها فاقد بدنه بوده و در داخل کابینت های آشپزخانه قرار می گیرند و انتخاب بسیار مناسبی برای افرادی هستند که ترجیح می دهند شکل و ظاهر بیرونی وسایل برقی خود را با ظاهر کابینت های آشپزخانه هماهنگ کنند.
زیبایی در دکوراسیون، سادگی، یک دست و هماهنگ بودن با تمام وسایل آشپزخانه در این نوع ماشین های ظرفشویی باعث شده که جدیدا طرفداران بیشتری پیدا کنند

 

ماشین های ظرفشویی توکار

 

ماشین ظرفشویی های توکار با توجه به اینکه در داخل کابینت ها فیکس می شوند در هنگام کار صدای بسیار کمی تولید کرده و از این نظر جزو محبوب ترین ماشین های ظرفشویی هستند.
البته نقطه ضعفی که این نوع ماشین های ظرفشویی دارند این است که غیر قابل جابه جایی بوده و همواره سر جای خود فیکس هستند.

این مدل ماشین های ظرفشویی به نسبت اینکه قابلیت جابه جایی ندارند برای آن دسته از افرادی که علاقه زیادی به تغییر دکوراسیون منزل دارند دوست دارند هر چند وقت یکبار دکوراسیون منزل را تغییر دهند مناسب نیستند.
این نوع ماشین ظرفشویی برای آن دسته از افرادی که عادت دارند گاه و بیگاه حتما باید سایر وسایل آشپزخانه را بیرون بکشند و قسمت پشتی وسایل آشپزخانه را تمیز کنید گزینه مناسبی نیستند.

 

ماشین های ظرفشویی رومیزی

ماشین های ظرفشویی رومیزی یک نوع دیگر از انواع ماشین های ظرفشویی هستند که ویژگی بسیار مثبتی که دارند این است که بسیار کم جا بوده و بر روی کابینت ها قرار داده می شوند و قابلیت جا به جایی دارند و به هر نقطه ای از آشپزخانه قابل عمل هستند. این نوع ماشین های ظرفشویی در ابعاد کوچکتری و با قیمت مناسب تری به نسبت دیگر ماشین های ظرفشویی هستند و برای خانواده های با جمعیت 6 تا 8 نفره بسیار مناسب بوده و کم مصرف هستند.
این نوع ماشین های ظرفشویی به طور کلی متفاوت از دو مدل دیگر بوده و به نسبت آنها ظرفیت پایین تری نیز دارند و برای آشپزخانه های کوچک که کف آنها قابلیت چیدن تمام وسایل ضروری را نداشته و امکان قرار گیری ماشین های بزرگ را ندارد بسیار مناسب هستند.

 

ماشین های ظرفشویی رومیزی

 

ماشین های ظرفشویی مبله یا ایستاده

این نوع ماشین های ظرفشویی جزو پرطرفدارترین ماشین های ظرفشویی موجود در بازار هستند که بسیار مناسب خانواده های پرجمعیت و شلوغ و خانواده هایی با مهمانان زیاد هستند.

 

 

ماشین های ظرفشویی مبله یا ایستاده

 

تفاوت ماشین های ظرفشویی رومیزی و مبله یا ایستاده

اندازه و محل قرار گیری انواع مدل ماشین ظرفشویی

تفاوت عمده این دو نوع مدل ظرفشویی تنها در اندازه و محل قرارگیری آنها در آشپزخانه است بسته به نیاز و سلیقه و متراژ آشپزخانه خود می توانید از هر کدام که تمایل داشتید استفاده کنید.
نوع مبله یا ایستاده آن معمولا جای مشخصی را باید ذر آشپزخانه به آن اختصاص داد و مثل سایر وسایل آشپزخانه متراژ مشخصی برای آن مورد نیاز است.

اما نوع رومیزی آن را می توان در هر جایی که دوست داشته باشید بدون اختصاص دادن فضای خاصی قرار داد این مدل برای قرار گیری روی کابینت ها بسیار مناسب است و فضای خاصی را اشغال نمی کند.
پس اگر آشپزخانه کوچکی دارید و جمعیت خانواده شما به نسبت کم و یا مراسمات مهمانی خاصی نمی گیرید و رفت و آمد مهمان به خانه شما کم است این نوع مدل ظرفشویی برای شما مناسب می باشد.
در صورتی که مهمانان زیادی داشته باشید یا خانواده پرجمعیت دارید نوع رومیزی آن برای شما کفایت نمی کند و حتما باید از نوع مبله یا ایستاده آن استفاده کرد

چرا که پر کردن ماشین ظرفشویی مبله و تخلیه آن بارها و بارها و مجددا پر کردن آن اتفاق خوشایندی نیست در همچین مواردی استفاده از ظرفشویی های رومیزی که به یک بار می توان ظرف ها را در طبقات آن چید بسیار بهتر بوده و کمتر وقت شما را می گیرد.

 

اندازه و محل قرار گیری انواع مدل ماشین ظرفشویی

سرعت شستن ظروف

مدت زمان شستن ظرف ها در دو مدل رومیزی و ایستاده متفاوت است همانطور که میدانید ماشین ظرفشویی های ایستاده یا مبله مخزن بزرگتری دارند و متناسب با بزرگی مخزن آن زمان بیشتری را به شستن ظرف ها اختصاص می دهند.
از این رو زمان شست و شوی ظرف ها در ماشین ظرفشویی رومیزی کمتر بوده و سریع تر ظرف ها را می شویند.

انواع مدل ماشین ظرفشویی از نظر مصرف انرژی

با توجه به اندازه مخزن ماشین های ظرفشویی، مصرف انرژی در آنها نیز متفاوت است از این رو با توجه به بزرگتر بودن مخزن در ماشین های ظرفشویی مبله مصرف انرژی برق و آب در آنها نیز بیشتر خواهد بود.
توانایی شستن ظروف در اندازه های مختلف
ظروف بزرگی مثل قابلمه ها و تابه ها را اکثر اوقات تنها با ماشین ظرفشویی ایستاده می توان شست و شو داد و یکی از نقاط ضعف ماشین های ظرفشویی رومیزی این است که به واسطه محدود بودن فضای داخلی ظرفشویی قابلیت شستن ظروف بزرگ را ندارند.

مبلغ خرید

همانطور که میدانید از ماشین های ظرفشویی مبله اعمال خاصی را نمی توان انتظار داشت پس طبیعی است که قیمت ماشین های ظرفشویی مبله بالاتر باشد چرا که این نوع ماشین های ظرفشویی برنامه ها و آپشن های بیشتری از نوع رومیزی دارند

شست و شوی دم دستی

یکی از مزیت های ماشین های رومیزی به نسبت نوع ایستاده آن این است که ماشین های رومیزی سریع تر پر شده و همواره برای شستن ظرف های شام و ناهار مناسب است. اما از آنجایی که ماشین های ظرفشویی ایستاده بزرگتر بوده و دیرتر پر می شوند برای استفاده خانواده خود مخصوصا اگر کم جمعیت باشید شاید با صرفه نبوده و استفاده از آن برای شست و شوی ظرف ها انرژی زیادی مصرف میکند.
البته در همچین مواردی می توان ظرف های کثیف را از صبح جمع کرد و وقتی تعداد آنها زیاد شد همه آنها را یک جا در ماشین جمع کرد و شست.
همچنین در بعضی از ماشین های ظرفشویی ایستاده آپشنی به نام قابلیت نیم شور یا تنظیمات شست و شوی نصفه نیمه وجود دارد که میتوان ظرفها را به تعداد کم نیز در آن قرار دارد و شست در همچین موردی ظرفشویی از آب و انرژی کمتری برای شستن ظرف ها استفاده می کنند.

 

انواع مدل ماشین ظرفشویی از نظر مصرف انرژی

 

انواع مدل ماشین ظرفشویی از نظر ظرفیت

ماشین های ظرفشویی 6 تا 8 نفره (مخصوص خانواده های کم جمعیت)
این نوع ماشین های ظرفشویی کوچک هستند و معمولا ۷۲ تا ۱۰۸ پارچه ظرف در آنها جای می گیرند.

ماشین های ظرفشویی 12 نفره (پرطرفدارترین)
گنجایش زیادی دارند و معمولا حدود ۱۴۴ پارچه ظرف داخل آنها جا می شود.

14 نفره ( کم مصرف ترین)
این نوع ماشین های ظرفشویی پر حجم ترین و بزرگترین انواع ماشین موجود در بازار هستند که ظرفیت شستشوی حدود ۱۶۰ تکه ظرف را دارند

 

توضیحات پایانی

با توجه به اطلاعات فوق اکنون باید بدانید که چه نوع مدل ماشین ظرفشویی برای مصارف خانوادگی شما مورد نیاز است. وسیله مناسب برای شما وسیله ایست که بهترین کارایی و عملکرد را برای شما به ارمغان می آورد.
صرفا به خاطر داشتن آپشن های بیشتر در یک محصول هرگز اقدام به خرید آن نکنید و پول خود را هدر ندهید و بسته به نیازتان محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید.
این فرهنگ اشتباه در بین ما ایرانی ها باید هرچه سریع تر از میان برداشته شود و به خاطر چشم و هم چشمی هیچ گاه محصولی را خریداری نکنید چون صرفا همسایه شما یا دوست شما آن را دارد دلیل منطقی برای خرید یک محصول نیست.

 

A variety of dishwasher models

 

بسیاری از وسایلی که خریداری می شود صرفا برای دکور شدن استفاده شده و هیچ گاه متناسب با کارهایی که از آنها باید انتظار داشت از آنها استفاده نمی شود
یادتان باشد که گران تر بودن و داشتن ویژگی های بیشتر به منزله مناسب تر بودن آن دستگاه برای شما نیست مناسب ترین وسیله برای شما وسیله ایست که متناسب با نیاز و خواسته های شماست و همان کاری را انجام می دهد که شما از آن انتظار دارید.
شاید یک محصول آپشن های زیادی داشته باشد ولی هیچ کدام از آنها به کار شما نیاید پس بهتر است محصول مناسب و بهینه تری که تمام امکانات آن به کارتان می آید و قابل استفاده برای شماست را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.